1,5v 3v dc-dc Konvertör

Başlatan gevv, 09 Şubat 2008, 18:09:22

gevv

Beyaz Ledler için Basit bir dcdc konvertor devresi :) iki transistör ile yine bobin sarma derdi yok pc power supply gibi güzel bir kaynak varken kim uğraşır :D

devrede kullanılan bobin bilgisayar güç kaynağının -5 ve -12 volt çıkış filtre bobini

lcr metre ile yaptığım ölcümde değeri 100µh

Orjinal devre belza.cz sitesinden fakat yaptığım denemelerde sonuç iyi olmadı 2,5 volt civarı bir voltaj verebildi biraz modifiye gerekti :)

Orjinal

Modifiye

Devrenin basit şeması

değişiklik sonrasında çıkış voltajı 3,2 volt oldu led parlaklığı iyi :) bu arada kullanılan led ve pil en ucuzundan :D 2SC945 ve 2SA733 Transistörleri iyi bir seçimmi bilemiyorum :) ama iyi sonuç verdiler pil,led,47pf haricinde tüm malzemeliri pc powersupply devresinde bulabilirsiniz :) FR107 Hızlı diyot primer bölümünde diğerleri ise sekonder bölümünde

tankutyetkin

Merhaba Gevv,

Asagidaki konverotor devresini gerceklestirmek isitorum. Eger elinizde boyle bir devre varsa ve paylasirsaniz cok sevinirim. Ayrica bana bu konuda fikir verirseniz de cok iyi olur.

DC-DC Konvertor

GIRIS:0.9VDC-2.6VDC
CIKIS: 5VDC
300 mA

fatihinanc

300mA biraz fazla gibi sanki...
O gerilim değeri için.Verdiğin akımın 300mA den fazla olması gerek.
Onu da pille elde etmek zor gibi.
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

tankutyetkin

Fatih,

Bu DC-DC konvertor GIRIS GERILIM ini 2VDC lik 600AH saatlik cok buyuk akulerden alacak, cikis gerilimi ile de kucuk bir cihazi besleyecek. Bu cihaz aslinda 200mA den cok akim cekmiyor.

Bilmiyorum, mantikli oldu mu ?

fatihinanc

Şöyle birşey buldum google sağolsun. Madem giriş akımı yeterli o zaman işinize yarayabilir.

Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

tankutyetkin

fatihinanc

Rica Ederim.
İyi çalışmalar...

eLectronbLue

Alıntı yapılan: FxDev - 28 Haziran 2010, 01:13:52
gevv esasen basit bir boost devresi yapmış. Tetiklemeyi iki transistör ve RC yardımı ile yapıyor. Frekans ise yaklaşık 340kHz.
Duty Cycle değerini %50 seçmek zorunda aşağıdaki formülden de görülebilir.
Gece gece benim için de iyi bir alıştırma oldu.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Duty Cycle değerini neden %50 seçmek zorunda ,formülle olan bağıntısını biraz açıklayabilir misin?

eLectronbLue

Alıntı Yapdeğişiklik sonrasında çıkış voltajı 3,2 volt oldu....
Pardon bu detayı kaçırmışım . Bugünlerde çok dalgınım sanırım PC kullanımını azaltmam lazım.