----

Başlatan FxDev, 10 Şubat 2008, 19:15:56

FxDev

----

dentaytr

söylediğin şey mümkün fakat yanına ek devre ve enkoder yapmanız gerekir microchipin uygulama notlarında olucaktı an817
eğer çok hassas bişey istemiyosan robbot.orgta çok basitce bi devre var bunuda isiste uyguladım çalışıyor
"İnsanlara akılları ölçüsünde söz söyleyiniz."  hayat 1 ve 0 dan ibaret değildir insanlar hayatı 1 ve 0 a indirgeyerek anlamaya ve çözümlemeye calışır hayat sonsuz sayıda rakam ve sonsuz ilimden meydana gelir   http://www.robo-cards.blogspot

serdararikan

piyasada sık kulanılan RC tipi servo motorlarda encoder olarak bir potansiyometre kullanılmaktadır.ben bi tanesini yaktım oradan biliyorum:)
Eğer benim işimi görsün die düşünüyorsan prensibini göstermesi açısından aşağıdaki şemayı verebilirim.burada kullanacağın motor redüktörlü bi motor olmak zorunda ve motorun ucuna bi potansiyometre bağlamalısın.devredeki zener minimum açı ile maksimum açı arasındaki sapmayı scala etmek için kullanılmakta.örneğin motorunu 180 derece döndüreceksin kullanacağın potansiyometre 0 derecede 0V 180 derecede senin belirleyeceğin zener gerilimini verecek.zener gerilimi 9V olsun mesela 9V/180=50mV herbir derce için uygulaman gereken değer olacak.motoru 10 derece döndürmek için 10*50=500mV uygulaman gerekecek.Opamp karşılaştırma işlemi yaparak potansiyometrenin orta ucundaki değer 500mV oluncaya kadar H köprüsü yardımıyla motoru sağa veya sola doğru çevirecek.Tabiki bu şekil bi prensip şeması burada halletmen gerek bazı problemler olacak örneğin opamp ı simetrik beslemen gerekecek.Asimetrik besleme için devreyi kendinin yeniden tasarlaması gerekecek.Asimetrik besleme sırasında da H köprüsündeki transistörleri sürme problemi ile karşılacaksın....yani yolun baya uzun kolay gelsin.Ama başarırsan yüksek torklu servolar yapabilirsin.
[/URL][/img]