3FAZLI ASENKRON MOTORA TRİAK İLE YOLVERMEK

Başlatan sapkaliamca, 13 Şubat 2008, 00:39:21

sapkaliamca

Arkadaşlar 3 fazlı asenkron motora triak ile yolvermek istiyorum kullanacağım triak 40A ama kontrol edeceğim motor 25A  gelelim sorunuma triakları kontaktör gibi kullanıp motoru kontrol edeceğim ancak sorun şu motor ilk kalkınma anında 25x1,5=37,5A akım çekecek buda benim triaklarımı zor durumda bırakacaktır. Düşüncem şu ki ben motora (yıldız üçgen) yol vermek gibi triakları PWM tekniği ile 3-5 sn kontrollu tetikleyip sonra motora tam yol versem herhangi bir sorun olurmu konu hakkında bilgi sahibi arkadaşların cevaplarını bekliyorum Teşekkürler.

burada konuya değinilmiş şema da var ama detay gerekli

https://www.picproje.org/index.php/topic,6858&highlight=triyak
ŞAPKALIAMCA MUTLULUKLAR DİLER

hoguz

Bunların hazır olarak solid state role olarak satıyorlar onlardan kullanmanı tavsiye ederim daha yüksek amperlileri mevcut.

sapkaliamca

Kardeş teşekkür ederim ilgine acaba parça numarasını da verebilirmisin zahmet olmazsa güzel bir nesneye benziyor birde bu tip malzemelerde kademeli yolverme uygulayabilirmiyiz acaba motorun ilk kalkınma akımını yenmek için

hoguz

Bunlarda senın baktıgın devredeki gibi optolarla sürülüyor kademeliden kasıt nedir anlamadım.Solid State Role diye aratırsan google da cok cıkar satan firma.

sapkaliamca

Kademeliden kastım şu motor ilk olarak devreye girdiğinde 3 ila 5 sn nominalin yaklaşık 1,5 katı akım çeker yani normalde 10A akım çeken asenkron motor ilk hamlede 25A akım çeker ben bunu kısıtlamak istiyorum motorum su motoru olduğu için ilk kalkınma momenti okadar mühim değil ilk 2-3 sn kesik kesik verirsem enerjiyi bu akımı engelleyeceğini düşünüyorum bunu da pic in PWM sistemi ile halledeceğimi düşünüyorum veya burada kullanacağım solit state rölenin kontrol uçlarına vereceğim voltaja göre ana voltajın ayarlanabilmesi mümkün mü bundaki niyetim ise motora ilk kalkınmada 200-250V vermek sonra 380V uygulamak teşekkür ederim.

hoguz

PWM olarak sürebilirsin.Sonucta bunun içindede opto ile triyak sürülüyor.

sapkaliamca

Kardeş çok teşekkür ederim ilgin için bu arada fiyatlatı çok uçuk ama çok kullanışlı bir sistem 40A triyakın tanesi 2.25$ 3tanesi 7$ ama diğeri 140Euro dan bahsediyo çok fark var dimi ama yinede ildgin için teşekkür ederim saygılar

Erol YILMAZ

Enda SSR 40A 17$,  50A olani da 23$ civarında.

sapkaliamca

Erol hocam fiyatı iyiymiş normal bir kontaktör ile aynı sayılır sipariş verebileceğimiz dükkan ismini sapkaliamca@gmail.com'a yazabilirmisiniz veya linki yollayabilirmisiniz zahmet olmaz ise teşekkür ederim.

Analyzer

Selam,

Size yumuşak yol verici cihaz lazım. SSR'ler elektronik kontaktördür, içlerinde optokuplör, direnç, led, triyak bulunur.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!