7805 İle 24 Volttan 5 Volta

Başlatan debi, 14 Şubat 2008, 16:17:21

debi

Arkadaşlar 7805 ( L7805C ) entegresi ile 24 Voltu 5 Volta düşürmeyi deniyorum..Elde ettiğim 5 Voltu Pic'in beslemesi için kullanacağım..
Fakat 7805 anında ısınıyor.. Üzerinde 19 Volt düşüyor ısınması normal diyeceksiniz ama elimde var olan başka bir devredeki 7805 ısınma yapmıyor... İkisi de L7805C..

Benim devrede 7805 bağlantısı; (5 sn içinde el değmiyor)
Giriş :: 220uF // Çıkış :: 4.7uF ek elemanlar..

Hazır devrede ;
Giriş :: 100uF // Çıkış :: 100uF ek elemanlar... (Isınma yok denecek kadar az)

Bu ısınma sorununu soğutucu + nasıl bir devre ile minimuma indirebilirim?
Ayrıca bu kondansatörlerin parazitleri engellemek dışında ısı ile bir ilgisi var mı?
Teşekkürler...

mucitotomasyon

dedigingibi
19 volt düser sen önce onu 7812 düsür
sonra
7805 düsür

Elektroemre

@debi elindeki L7805 büyük ihtimalle sahtedir ondan olabilir.
Hazır devredeki de orjinaldir veya iyi bir yan sanayidir...

debi

Alıntı yapılan: "Elektroemre"@debi elindeki L7805 büyük ihtimalle sahtedir ondan olabilir.
Hazır devredeki de orjinaldir veya iyi bir yan sanayidir...

Benim anlayamadığım;; normalde ısınması gerekir,, Devreyi iyice inceledim aynen dediğim gibi kurulu.. Üzerine düşen voltajı ölçttüm, 19 volt düşüyor... Yapan kişi soğutucu bile takmadığı halde üzerinde hiç ısı yok...
İki devre de pic'i besliyor..

ilker_32

Soğutucu faydası büyük ama senin sorunu soğutucu çözmez. 7805'ten sonra gelen devre şemasını foruma yükleyebilirsen. Sorun daha net bir şekilde anlaşılır. 7805'e max 30V girebilirsin.

Göktuğ

Birinde akım cekiyorsundur diger devrede akım cekmiyorsundur...

mmuslubas

7805 girişine 30V a kadar gerilim verebilirsin. bir sıkıntı olmaz. 7805 in beslediği devreyi incele.aşırı akım çekiyodur

Göktuğ

VO= 5V to 18V  Input Voltage > 35V
gibi bir deger datasheette varda, Çekilecek akıma gore regulatorun ne kadar enerjiyi, ısıya cevirecegini elemanı kullanan kişinin hesap edebiliyor olması gerekir. Bunları bilmiyorsa kişi, 100V verse patlamaz :)

debi

Alıntı yapılan: "Göktuğ"VO= 5V to 18V  Input Voltage > 35V
gibi bir deger datasheette varda, Çekilecek akıma gore regulatorun ne kadar enerjiyi, ısıya cevirecegini elemanı kullanan kişinin hesap edebiliyor olması gerekir. Bunları bilmiyorsa kişi, 100V verse patlamaz :)

Arkadaşlar iki devrede Pic'i besliyor... Birisi 12F675'i(ısınmayan), diğeri 16F648A'yı...

XX_CİHAN_XX

LM2575-5.0 işini halleder pdf teki şemanın aynısını kur. Girişini 40v a kadar yukseltebilirsin çıkışta ise sabit 5v alırsın.Üstelik 1A de akım çekersin soğutucu ve ısınma derdin olmaz.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Göktuğ

Alıntı yapılan: "Göktuğ"Birinde akım cekiyorsundur diger devrede akım cekmiyorsundur...

Yazmısız uzerine 2 side pic besliyor diyorsun.

Normal sartlar altında 2 side aynı ürün ise aynı karakteristigi gosterirler.

Avometren varmı? Bir devrede akım nasıl ölçülür biliyormusun ? 2 side olumlu ise devrenin cektigi akıma bir bak. Sadece dedigin gibi 2 pic suruyorsan 50mA i gecmez olcecegin degerler.

Sonuc olarak 50ma in altında akım cekiyorsan 2 devredende; elemanların biri ya bozulmus yada kalitesiz bir kopyadır.  

Ben elemanın bozulduguna inanmıyorum. Isınan devreden yuksek akım cekiliyor kesin.

ilker_32

Elinde var olan başka bir devrede ısınma yapmıyor demişsiniz. Diğer devrede kullanılan güç kaynağı sizin kullandığınız güç kaynağı ile aynı mı ?

Sonuçta PIC süreceksin 7805'e vereceğin 24 volt değil, 19 volt olsa dahi burada bir mantıksızlık var.

Bir LM317 devresi kurun. Girişine max 28volt verebilirsiniz. Fakat siz 24V verip çıkışta gerilimi bir Pot sayesinde yarıya indirin. (12V) Aldığınız gerilimi 7805'e girin.

arslan74

Araya ikinici bir regülatör koymak mantıksız, sonuncta yine ısınma olacaktır. Onun yerine cıkışı Transistörle sürün ısınmayı kesecektir, Yada Cihan arkadaşımızın önerdiği LM2575-5.0 malzemesini kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Selamlar

erkan614

ikiside farklı pic besliyor bevrelerle güç katlarını çapraz değiştir bi bakalım hangisi ısınıcak
veya lm2576 t5.0 çok güzel bi çözüm olur

vatandas30

ben genelde 7805 girişine 47 ohm 1/2 watt direnci seri bağlıyorum. çok büyük faydası oluyor. çoğu zaman soğutucuya bile gerek kalmıyor. bi dene istersen.