İstanbulda ultrasonik sensör

Başlatan modernherakles, 15 Şubat 2008, 13:40:19

modernherakles

arkadaşlar konu daha önce açılmıştı ama benim aradığım hazır şekilde, (mikrofon alıcı-verici değil) bir ultrasonik sensör.
benbir kaçtane(Devanteck-srf04 gibi) buldum,ancak hepsi yurtdışındandan getirtiliyor.Böyle hazır devre u.sonik sensör satan istanbul'da var mı bildiğiniz satılan yer.
If we hear, we forget; if we see, we remember; if we do, we understand – Confucius

mucitotomasyon

büyük ihtimal istanbulda vardır. ben istanbulda olsam bilirdim dogrusu ama gercekten türkiyede elektronik komplement sıkıntı

mustafa_cmbz

int-el elektroniğe sorunuz...elinde bulunmasa bile diğer elektronikçilerden temin edebilir sıkıntı olursa beni tekirdağdan mustafa yönlendirdi dersen daha da yardımcı olur..kolay gelsin...

serdararikan

alıcı-verici çifti 12ytl ama yer şu an aklımda değil.istersen öğrenirim.ama karaköyde olduğunu biliyorum

modernherakles

hafta sonu kötü havaya rağmen:) karaköy ve selanik pasajını dolaştım sadece birkaç dükkanda buldum.Bulduklarım ise daha öncede söylediğim gibi  sadece alıcı-verici mikrofon çiftleri!Benim istediğim üzerinde kazanç problemi,odaklama vs. problemi bulunmayan bir modül.Yapan arkadaşlar kesin olmuştur daha önce ama vakit sıkıntısı sebebiyle bunu hazır tercih etmek durumundayım.yardımlarınızı bekliyorum.cevaplar içindiğer arkadaşlarada teşekkürler
If we hear, we forget; if we see, we remember; if we do, we understand – Confucius

e_mc2

hocam zamanında bende çok aradım ama istanbulda modül olarak yok piyasada olan devreler çalışıyor ama çok uğraştırıyor. Yurt dışında bu işle uğraşan firma modüllerin şemalarını ve kaynak kodlarını veriyor ama sana nekadar yardımcı olur bilemem

modernherakles

evet hocam gerçektende dediğiniz gibi zorlayacağa benziyor süre uzun olsa dediğin gibi  devre yapılır ama işte...
artık  yurtdışında bakıcam cvplar için tesekkür

modernherakles

arkadaşlar aşagıdaki sitede bir ev yapımı sonik sensör tasarımı gördüm.elktronikteki ustalar devreye bir bakabilirlerse devre oldukça az eleman içermekte sizce  çalısırmı bu devre yapmadan evvel sorayım dedim.Site:
http://omurobotik.blogspot.com/search/label/Lehimleme
sayfanın alt kısmında!! bahsettiğim devre var.

modernherakles

hala cvp yazan yok.. bekliyorum bu 555 le bu haliyle 40khz verirmi dersiniz?
heralde konudan gözükmüyor pek
moderatörden ricam konuyu daha rahat görüebilcek biryere taşımasıdır.

CLR

Merhaba,
Hangi frekanslık Ultrasonic sensör ise o frekansda sinyal verirsen çalışır. Frekans kaynağının ne olduğu yani 555 veya 4093 veya pic olması çokda fark etmez. Daha önce nippon ceramic'in ultrasonic sensörlerini kullandım, bu sensörler için bana 40khz ve peak to peak 5V'luk sinyal yeterli gelmişti fakat istanbuldan aldığım sensörlerde voltajı oldukça arttırmak gerekiyordu(peak to peak 30V gibi), bu nedenle bazı ultrasonic sensorler yanında trafo veriyorlar zaten.  

Dikkat edeceğin konuşudur. Mesela 40Khz'lik sensör buldun diyelim, 555 ile süreceksen frekansı tam 40Khz'e ayarlamalısın (+-0,5 farka kadar kabul eder) Yani 41 üstü veya 39 alında sinyal alman güç. Mümkün olduğunca merkez frekansa(40khz) yakın ayarlamalısın.

Alıcı ve vericiyi birbirlerine yaklaştırdığında sinyal alıyorsan ya frekansın merkez frekansından uzaktır yada sürme voltajın düşük demektir.

Kolay gelsin.
Knowledge and Experience are Power

modernherakles

cevap içim eemkutay ustaya teşekkür ederim ancak sorularım olacak
ben şimdi devreyi kurdum yaklaık dediğin gibi39 khze ayarlayabildim pot. ile alıcı cıksında aslında makul degerler okudum hemen dibindeyken 3.5 volt uzakalastıkca 2.5v a kadar azalıyor ama max. ölçüm mesafesi 30cm. falandı bu mesafeyi bu haliyle arttırmak nasıl mümkün olabilir.
bir ikincisi bu sensör(duyargayı yani mikrofonu anlatmaya çalısıyorum)vericide4-5 volt arası arası okuyorum ancak alıcı ikrofonu şasisi ile +kutbunda milivolt dahi ölçemiyorum bu normal mi?bu soruları da cevaplarsanız memnun olrum    Saygılar

CLR

Merhaba,

Alıntı yapılan: "modernherakles"
ben şimdi devreyi kurdum yaklaık dediğin gibi39 khze ayarlayabildim pot. ile alıcı cıksında aslında makul degerler okudum hemen dibindeyken 3.5 volt uzakalastıkca 2.5v a kadar azalıyor ama max. ölçüm mesafesi 30cm. falandı bu mesafeyi bu haliyle arttırmak nasıl mümkün olabilir.

Mesefayi arttırmak için iki yol var
Gönderici tarafında,
1) Bir ultrasonic sensörü en uzak mesafeye göndermek için gönderici sensöre uygulanabilecek max. giriş sinyaline yakın bir sinyal uygulamalısın. (mesela TX ultrasonic sensörün datasheet'inde yazar max +/- 50Vac , bu voltaja yakın voltaj ile sürmelisin ki en uzak mesafeye göndersin)

Alıcı tarafında,
2) Alıcı tarafta ise, alıcı sensörün çıkışında mV'lar seviyesinde olan sinyali yaklaşık 1000(bin) kat kuvvetlendirip(1000 kat kuvvetlendirmek için önce 100 sonra 10 ile çarpmak yani opamp ile kuvvetlendirmek) sonra işlem yapmak gerekir. Tabii burada kullanacağın opamp 40khz'de sinyali bozmayacak hızlı bir opamp olması gerekir. Artık mesefaye göre voltaj değişimini takip edebilirsin

Alıntı yapılan: "modernherakles"
bir ikincisi bu sensör(duyargayı yani mikrofonu anlatmaya çalısıyorum)vericide4-5 volt arası arası okuyorum ancak alıcı mikrofonu şasisi ile +kutbunda milivolt dahi ölçemiyorum bu normal mi?bu soruları da cevaplarsanız memnun olrum    Saygılar

Gerçekte orada bir sinyal var fakat bu mesefaye göre değişir, sinyal 1mv veya altındada olabilir bu durumda hiç bir ölçü aletiyle düzgünce okuyamazsın. Osilaskopla  ile okuman için sensörler birbirine yaklaştırmalısın aksi halde okuyamazsın ama yukarıda dediğim gibi opampla kuvvetlendirirsen hertürlü okursun ve görürsün.

(Bu arada frekans 39khz değil 40khz olmalı veya tam merkez frekansı bulmak için , sensörler sabit olmak kaydıyla ve birbirini tam olarak görürken frekansı çok turlu pot ile ayarla ve alıcıda en iyi sinyal alındığında bırak.(bu merkez frekanstır)

Kolay gelsin
Knowledge and Experience are Power