74HC14 İle İlgili

Başlatan debi, 16 Şubat 2008, 12:36:52

debi

Arkadaşlar 0-5V arasında değişen bir gerilim değerini 74HC14 vasıtası ile 0 veya 1 volt yapmak istiyorum..
Fakat datasheeti incelediğimde kafamda soru işaretleri kaldı..

Benim yapmak istediğim.. Pic'e gireceğim için 0 veya 1 olma zamanları değişebilir..

1-5 volt arası +5(0 da olabilir) volt çıkış almak..
0-1 volt arası 0(+5de olabilir) volt çıkış almak..

Bu entegre ile çıkışlarım hangi voltajlar arasında nasıl çıkış verir?

Klein

bu entegre bir voltaj dönüştürücü değil. sadece tersleyici.  burada bahsedilen 0 ve 1  alçak ve yüksek seviyeyi ifade ediyor. Entegreyi 5V ile besliyorsan çıkışların yaklaşık  0 için 0V  1 için ise 5V olur. ara değerler olmaz.  girişin 0 ise çıkıştan 5V  girişin  5V ise çıkıştan 0V alırsın.  Girişlerin hangi gerilim değerini 0 ve hangisini 1 kabul edeceği entegreye göre  ve beslemene göre değişir. Treshold değerleri zaten tabloda var. Kolay gelsin.

debi

Alıntı yapılan: "Klein"bu entegre bir voltaj dönüştürücü değil. sadece tersleyici.  burada bahsedilen 0 ve 1  alçak ve yüksek seviyeyi ifade ediyor. Entegreyi 5V ile besliyorsan çıkışların yaklaşık  0 için 0V  1 için ise 5V olur. ara değerler olmaz.  girişin 0 ise çıkıştan 5V  girişin  5V ise çıkıştan 0V alırsın.  Girişlerin hangi gerilim değerini 0 ve hangisini 1 kabul edeceği entegreye göre  ve beslemene göre değişir. Treshold değerleri zaten tabloda var. Kolay gelsin.

Teşekkürler..Schmitt trigger çıkışlı bir tersleyici bu entegre,,orasını ben de biliyorum.. Çıkıştan her halukarda kare dalga (0 veya 1) alacağım..
4.5 vol ile beslediğimi farzediyorum..
1.40 volt girişte çıkış 1
2.38 volt girişte çıkış 0 mı olacak yani?

Bu entegre yerine nasıl bir entegre kullanılabilir? Çıkışı belli gerilim değeri üzerinde(veya altında) besleme gerilimi( veya tersi) yapacak?

Tranzistör kullansam be gerilimi 0.7 volta kadar tıkamada, 0.7 volt ve yukarısı iletime geçse olabilir mi? collector'den de pice giriş yapsam?

tyildizak

Sadece diyot bile olur