mplab yardım

Başlatan adanc, 17 Şubat 2008, 13:39:05

adanc

arkadaşlar yeni yeni pic kitabı okumaya başladım ve uygulama yapmak istiyorum mplab 8.00 versiyonu indirip kurdum fakat kitapta anlatılan mplab ile 8.00 arasında çok az bir benzerlik gördüm kısaca bu konuyu nasıl çözümlerim yardımlarınızı bekliyorum,birde elinde eski versiyon mplab bulunan arkadaşlardan rica etsem en azından kendimizi geliştirmeye çalışırken hiç olmazsa forumda bunu verin bizde eski yeni çalışıp bazı eksiklerimizi deneme yanılma metoduyla giderelim

arslan74

Alıntı yapılan: "adanc"arkadaşlar yeni yeni pic kitabı okumaya başladım ve uygulama yapmak istiyorum mplab 8.00 versiyonu indirip kurdum fakat kitapta anlatılan mplab ile 8.00 arasında çok az bir benzerlik gördüm kısaca bu konuyu nasıl çözümlerim yardımlarınızı bekliyorum,birde elinde eski versiyon mplab bulunan arkadaşlardan rica etsem en azından kendimizi geliştirmeye çalışırken hiç olmazsa forumda bunu verin bizde eski yeni çalışıp bazı eksiklerimizi deneme yanılma metoduyla giderelim

Yeni versiyonda "project wizard" var. Eski versiyonda böyle birşey yok. Onun cok basid otomatik bir proje oluşturabilirsin. Eğer onunla proje yapamadıysan eski veriyonu hiç deneme, cünkü eski versiyon onun kadar gelişmiş özelliklere sahib değil.

Selamlar

adanc

arslan74 hocam benim söylemek istediğim kitabı henüz yeni okuyorum ve bir sürü bilmediğim anlamaya çalıştığım konular ve tabirler var kitabı okuyup beli bir yere geliyorsun ve hadi ufak bi program yazayım diyorsun ama mplab ile anlaşamıyorsun çünkü mplab, ın hangi araç çubuğunda ve bu araç çubuğunda açılan yeni pencerenin ne işe yaradığını bilmiyorsun ve başlıyorsun tırmalamaya bu konuyu ayrıntılı olarak anlayabileceğim bi kaynak arıyorum bu konuda sizden veya ilgilenecek olan diğer arkadaşların yardımını bekliyorum vaktininzi ayırdığınız teşekkür ederim

arslan74

Alıntı yapılan: "adanc"arslan74 hocam benim söylemek istediğim kitabı henüz yeni okuyorum ve bir sürü bilmediğim anlamaya çalıştığım konular ve tabirler var kitabı okuyup beli bir yere geliyorsun ve hadi ufak bi program yazayım diyorsun ama mplab ile anlaşamıyorsun çünkü mplab, ın hangi araç çubuğunda ve bu araç çubuğunda açılan yeni pencerenin ne işe yaradığını bilmiyorsun ve başlıyorsun tırmalamaya bu konuyu ayrıntılı olarak anlayabileceğim bi kaynak arıyorum bu konuda sizden veya ilgilenecek olan diğer arkadaşların yardımını bekliyorum vaktininzi ayırdığınız teşekkür ederim

Benim yayınladığım eğitim dökümanını ilk sayısından itibaren iyice okuyub, örneklerini kendininizde yeniden yapmanızı iyi olur.

İlk Eğitim dökümanında nasıl proje hazırlanırı görsel olarak anlatmıştım. O dökümanı incelemenizi tavsiye ediyorum.

Bulamasanız diye size linki veriyorum.

https://www.picproje.org/index.php/topic,19127

Selamlar

adanc

hocam süpersin çok ama çok teşekkürler

atila

Birde bu dökümanı incele.mplab 6 da proje oluşturmayı anlatıyor.mplab 8
de de aynı zaten.

http://rapidshare.com/files/94023011/Ak__305_l_Defterimv2.pdf.html

adanc

ilginiz için teşekkürler

adanc

pic 16F877 kitabı ve MPLAB kullanımı hakkında çok güzel bilgiler veriyor ve kitaptaki ilk programı yazıp denemek istedim yazmaya yazdım fakat compile esnasında eror veriyor.
eror yazan satıra çift tıkladığımda _config ile başlayan satırı gösteriyor uzun bir süre incelediğim halde yaptığım yazılımda hata göremedim tek gördüğüm _config ile başlayan komutun başındaki _ çizginin kısalığı bu _ çizginin kısa oluşu bu kadar önemlimidir eğer önemli ise bu _ çizginin uzun olanını ben kılavyade göremedim bunu nasıl yazmam gerekir

atila

(__) (_ _) iki defa boşluk bırakmadan alt tire yapmanız yeterli.

arslan74

Alıntı yapılan: "adanc"pic 16F877 kitabı ve MPLAB kullanımı hakkında çok güzel bilgiler veriyor ve kitaptaki ilk programı yazıp denemek istedim yazmaya yazdım fakat compile esnasında eror veriyor.
eror yazan satıra çift tıkladığımda _config ile başlayan satırı gösteriyor uzun bir süre incelediğim halde yaptığım yazılımda hata göremedim tek gördüğüm _config ile başlayan komutun başındaki _ çizginin kısalığı bu _ çizginin kısa oluşu bu kadar önemlimidir eğer önemli ise bu _ çizginin uzun olanını ben kılavyade göremedim bunu nasıl yazmam gerekir

En kabasıyla kopyala yaptıştır yapsanız bile olur. Böyle basid işlemler için bile mesaj atmak zorunda kalırsanız. Asıl problemlerin başladığı kod yazma ve tasarlama seviyesinde işiniz cok zor demektir.

adanc

atila verdiğin bilgi için  teşekkür ederim .arslan74 hocam siteminde haklısın fakat daha henüz bu konuda çok yeniyim beni mazur görün inanın benim için yeni bir konuyu anlamaya çalışırken çok zaman harcıyorum ve foruma mümkün olduğunca az yardım mesajı atmaya çalışıyorum fakat sizde hak verirsinizki o kadar kaynak araştırıyorum mutlaka bir bilgi anlatılırken bazı şeyler sanki okuyucunun bilgisi dahilinde olduğu var sayılıp detaylara girilmiyor örneğin uzun alt çizgi karakteri bunu ufacık bir dip not olarak yazmış olsalar bende bu ufacık ayrıntı için kimsenin zamanını almış olmam ama ne varki sizinde belirttiğiniz gibi daha yolun başındayız ve önümüze daha bir sürü sorunlar çıkacak iyiki varsınız ve bizim arkadaşlara ışık tutuyorsunuz her şey için teşekkür

adanc

LIST P=16F84      
   INCLUDE "P16F84.INC"
SAYAC1 EQU H'0C'         
SAYAC2 EQU H'0D'         
   BSF STATUS,5      
   CLRF TRISB         
   BCF STATUS,5      
   CLRF PORTB         
DONGU               
   MOVLW H'FF'         
   MOVWF PORTB         
   CALL GECIKME         
   CLRF GECIKME         
   CALL GECIKME         
   GOTO DONGU            
GECIKME
   MOVLW H'FF'            
   MOVWF SAYAC1      
   DECFSZ SAYAC2,F         
   GOTO DONGU2
   DECFSZ SAYAC1,F
   GOTO DONGU1
   RETURN
   END
bu programda bir türlü nerede hata olduğunu bulamadım ve bir türlü hex dosyasını alamadım acaba hata nerde ?

Prof.EleCTroN

Hata1
CLRF GECIKME

Yukarıda GECIKME adlı önceden tanımlanmamış bir kaydediciyi silmek istemişsin,
Hata2
GOTO DONGU2

Hata3
GOTO DONGU1

Bu komutlar için denetleyicinin program hafızada gideceği DONGU2 ve DONGU1 adres etiketlerini programına eklememişsin.

adanc

bu komutları yeni aldığım kitapta verilen örnek programlara bakarak yazdım şimdi biz bu programı yeni yeni öğrenmeye başlıyoruz ve bir çok şeyi bilmiyoruz birde öğrenmek için ! aldığımız kitaptaki hatalarlamı uğraşcaz ? verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim