PWM ile basit bir soru

Başlatan nuri2978, 17 Şubat 2008, 16:06:30

nuri2978

yaa bu pwmlerlegenişliğini ayarlıyoruz duty ile frekansını filan bunun çıkış gerilimini ayarlama gibi bir imkanımız varmı yani atıorum çıkışa 0~5V arası gibi bunu geniş dokumanla verebilirseniz memnun olurum...
Benimle gel arkadaşım gel ve sonu gor

mcan

CCS başlığı altına yazdığın için şunu diyebilirim CCS pic c için hazır pwm kodunda bildiğim kadarıyla öyle bir ayar yok, yani pwm genlik değeri ayarlanmıyor. Genlik değeri donanımsal olarak ayarlanabilen pic varmı yokmu bilmiyorum ama bana denk gelmedi. "ayarlama imkanımız varmı" konuyu genel olarak düşünürsek var, hayal gücümüzle sınırlı sonuçta...

ferdem

Çıkış gerilimini ayarlayamayız, çıkış işaretimiz dijital işaret olduğu için olabileceği gerilim değerleri belirlidir; 0V veya 5V gibi. Mikrodenetleyicinizde istenilen bir gerilim çıkışı elde etmek istiyorsanız DAC("dijital"den "analog" a çevirici) kullanmalısınız. PWM metoduyla aktarılan ortalama gücü kontrol edebiliriz. Kolay gelsin.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "nuri2978"yaa bu pwmlerlegenişliğini ayarlıyoruz duty ile frekansını filan bunun çıkış gerilimini ayarlama gibi bir imkanımız varmı yani atıorum çıkışa 0~5V arası gibi bunu geniş dokumanla verebilirseniz memnun olurum...

PWM sinyalini basitçe RC filtreden geçirirsen analog gerilim elde edersin.

debi

Arkadaşlar yeni başlık açmayayım dedim..
Peki PWM frekansı olarak hangi uygulamalarda kaç kullansak uygun olur?
Örnek olarak ;
Led DC Dimmer?
DC Motor?
SMPS?  ............

SpeedyX

SMPS de delta=0,5 olacak şekilde,
diğerlerinde nekadar parlaklık yada hız istediğine bağlı değil midir sencede?

debi

Alıntı yapılan: "SpeedyX"SMPS de delta=0,5 olacak şekilde,
diğerlerinde nekadar parlaklık yada hız istediğine bağlı değil midir sencede?

Duty Cycle oranını demek istemedim.. Kare dalganın periyodunu veya frekansını kastettim..

SpeedyX

Devrene göre değişir. Kesin sayılar istemen için kesin devren olması lazım.
Bu tamamen kullanacağın anahtara, trafoya vs.. bağlıdır. Çoğunlukla 40khz diye biliyorum frekansı ama tasarıma göre değişebilir.
40khz ise ton+off=1/40khz=25us, ozaman delta=ton/(ton+toff) olduğuna göre ton=12us civarı olmalı ki duty cycle %50 olsun.

Ambassador

SMPS tipine bağlı olarak duty için üst sınırlar vardır.

Pek çoğu için üst sınır %50 dir.  Bu soru biraz saçma olmuş. Duty yüke ve smps tipine bağlıdır ve sistem duty nin ne olacağına kendisi karar verir.