smartboard (akıllı tahta) lar hakkında

Başlatan serdararikan, 17 Şubat 2008, 19:54:40

serdararikan

smartboard (akıllı tahta) lar hakkında bilgiye sahip olan arkadaşlar varsa paylaşabilirlermi?ben araştırdım biraz touchpad çalışması hakkında bilgiye ulaştım aramalarım sırasında hiç smartboard hakkında bişeye rastlamadım.

sarikayamusa

Akıllı Tahta, bir tahta, alıcı, projektörden oluşmakta. senin masaüstün artık tahta, mouse ise elindeki kalem olmaktadır. Çalışması ise elindeki kalem aslında bir koordinat verici ultrasonik sinyalle dokunduğun noktanın koordinatlarını alıcıya (ki bu kızılötesi alıcı) göndermekte bu alıcı  ise verileri bilgisayar tarafına göndermekte.
Tahtaya istediğin şeyi yazabiliyorsun bu aynı zamanda bilgisayarının ekranında görünüyor.
En basit haliye çalışması bu şekilde.

serdararikan

bu konuda döküman web sayfası falan varmı elinde

serdararikan

ama bana bu tahtaların çalışma presibi hakkında detaylı bilgilere ihtiyacım var.

serdararikan

bugun bir tane akıllı tahta gördüm.Manyetik indüksiyon prensibiyle çelıştığını söylediler.Mantık yürütmeye çalışıyorum ama aklıma pek kayda değer bir fikir gelmedi şimdilik.sizce nasıl çalışıyor olabilir?fikri veya ilgisi olanların mesajlarını bekliyorum..

arslan74

Aslında olay cok basid bir işlemden geciyor.

Ekran dediğin şey büyük ebatta hazırlanmış touchpad dir. Değişik renkte kalemler  ve bunların özel bölmelerde yeri var. kalemi yerinden aldığın an sistem onu algılıyor o renge göre yaziyor. İlla kalem kullanmak zorunde değilsiniz. fare olarak elinizide kullanabilirsiniz. Asıl işi yapan geri planda ki yazılımdır. Yoksa O ebatte kendinizde touchpad yapsanız aynı işini görür.

Selamlar

çonçon