ufo tarzı uçak makinalar

Başlatan serdararikan, 17 Şubat 2008, 21:15:11

yufuk

Hobi için değilse 40 kere daha düşünün. Başlamaya karar vermeden önce çok araştırın. Kolay değil.

Not: Titreşime dikkat.

muhittin_kaplan

hobi değil. düşünmek gibi bir özelliğimiz yoktur genelde :D

matador

1) Bu aletlerin asıl yapıtaşı motorlar diye düşünüyorum.  Sonuçta 10000rpm'lik bir motora pervane takıp son hıza ulaştığınızda büyük ihtimalle uçmaya başlar. Uçmasa bile havalanacağı sinyellerini verir. Hdd motorlarının sadece başlangıçta yapılabilecek bir uygulama için yeterli olduğunu düşünüyorum. İşe ilk başlandığında gidipte 60 liraya (4 adet ) fırçasız motor almak bence gereksiz bu işin bir öğrenme aşaması olduğunu göz ardı etmemek gerekir.

http://www.modelucak.com/index.php?do=catalog/show2&p=25   bu linkte çeşit çeşit motor bulunmakta.

2) Yapıtaş her ne kadar motor olsa da gövdeyi iyi seçemedikten sonra motoru istediğiniz kadar güçlü seçin projeyi yerinden oynatamazsınız. Benim kişisel düşüncem prototip olarak amaçlanan bir proje de karbon ama maliyet göz önüne alındığın da bir prototip için plaket bile yeterli olur.

3) Elektronik: Hdd motorlarının 3 fazlı motorlardan pek bir farkı yok kontrol konusunda. 3 bacak arasında 120 derecelik faz farkı yakalandığında dönüyor. Ama stabilite ve hız kontrol göz ardı edildiğinde uygulamayı hüsranla sonuçlandıracak kadar önemli.   Sadece uçsun biz elle kontrol ederiz denilen bir proje için Gyro bence lüks.  Peki hassas denge nasıl olacak?   Eğer mekanik aksam çok iyi hazırlanır ise denge kolay kolay bozulmaz ( açık ve rüzgarsız hava da ) Benim gördüğüm en ucuz gyro 60 lira   ama 4 tane civalı kontak 6 lira. Ağrılık merkezine yerleştirilen 4 tane civalı kontakla denge sağlanır. Böylece işin yazılımsal boyutunda ki külfet de hafifletilmiş olur.

4) Hadi herşeyi yaptık sorunsuz çalıştırdık bu alete hava da nasıl güç vereceğiz?      Li-po bataryalar 11,1 v 1100mAh bir batarya ortalama 45 lira kapasitesinin 25 katı kadar akım verebilir. Ağırlığı ise 85gr.

5) Ve son olarak KUMANDA: İşi bu noktaya kadar getirmiş bir geliştirici için kumanda çok da büyük sorun teşkil etmez bence altı üstü RF alıcı - verici çifti ile yapılacak iki devre.

Hdd motor sürme ile ilgili bir çok video var ama ilgimi çeken 3 video var.

İlk iki video aynı elemana ait atmel ile yapılmış devreler. Yeri değil ama şu atmelin hikmetini anlamış değilim.

Son videoda ki devrenin şeması da bu:

Benim düşüncem Avatar filmini bir çoğunuz izlemişsinizdir. Orada kullanılan helikopterlere benzeyen bir tasarımdı. 3 fırçasız motor 2si kanatlarda 1i kuyrukta. Kanatlara ve kuyruğa bağlı dc servolar ile yön kontrolü yapmaktı. Fakat maliyetin düşük olmasını savunmaktan yana olduğum için bu fikri iptal etmenin mantıklı olduğu kanısına vardım. 

4 tane fırçasız motor kullanıldığında da bataryanın ömrü ilk fikirdekinden kısa olacak.

Ve son olarak ben de dahil bir çok elektronik meraklısı Türkçe kaynakların yetersizliğinden yakınırız. Unutmayın ki yol gösterici kaynaklar bir fikir esinlenip araştırma deneme ve yanılma yöntemlerinin sonucunda ortaya çıkar.

muhittin_kaplan

@matador
ayrıntılara takılıyorsun inan o motoru çevirmek sistemi dengede tutup yön vermekten oldukça kolay

matador

Eğer mekanikte sorun yoksa aynı devirde çalışan 4 motor bir odada herhangi bir etki altında kalmadığında dengede durmaz mı?

Gyro veya benim yazdığım gibi civalı kontak kullanıldığında denge bozulduğunda dengenin nereye kaydığını ölçer ve ters etki yapmak çok da zor olmasa gerek.   Bunu küçümsediğimden böyle yazmıyorum yanlış anlamayın mutlaka zorlukları incelikleri vardır.

Avatarda ki helikopterlere benzeyen bir şey yapma düşüncem dengeden kaynaklanan sorunlar yüzündendi.

muhittin_kaplan

yaptığım denemelerden bahsedeyim.
4 adet özdeş motor esc pervane ve pil ile ağırlıkları neredeyse aynı kollar ı kontrol ünitesi olmadan kaldırmaya çalıştığımda ilk önce yalpalamaya sonra takla atmaya başladıığını gördüm. Kontrol ünitesi olmadan bu aletler uçamaz.
Kontrol ünitesine gelince gyro ile açısal hızı alabilirsin. ivme ölçerlede açıyı. bunları harmanlayıp hangi kolay nekadar güç vereceğini yada keseceğini hesaplaman gerek.
senin projende de aynı durum mevcut. iki pervaneli bir sistemde denge merkezi pervanelerin olduğu yerdir. bundan dolayı ile geri hareket etmek için motorların yönleriyle oynayacaksın. ne kadar oynayacağın  ve bu sırada dengedemi kalacağı yatışmı yapacağını hesaplaman gerekecek.

muhittin_kaplan

muhittin_kaplan

matador

Anladım hocam. Hele ki ilk video.

Peki bunu bu kadar pahalı sensörler kullanmadan yapmanın bir yolu var mı?

Andromeda

işin sırrı moment üretmede,
bazen  pervanelerin dönmesini  gözünüzle izlersiniz, ama yinede havada kalır..
kalkmak için güç yoksa istediği kadar dengeli olsun, 100000 devirlik motor olsun farketmez.

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

matador

Bu gücü hdd motorları üretebilir mi?

Andromeda

üretemez..
piyasada minik heliler var, küçük dc motorun miline dişli takılı...
tanesi 30-40 lira, birkaç tane alıp deneme yapın..
Alıntı yapılan: matador - 22 Ocak 2011, 19:57:19
Bu gücü hdd motorları üretebilir mi?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

matador