WEB üzerinden veri yönetimi (LCD)

Başlatan lojikmemo1, 18 Şubat 2008, 08:33:18

lojikmemo1

WEB üzerinden veri yönetimi (LCD)

Merhaba arkadaşlar.

İnternette gördüğüm "web üzerinden cihaz kontrolü" adı taşıyan birçok  uygulama malesef yetersiz. Bunu dememin sebebi bu uygulamaların birçoğu ip üzerinden direkt veri iletişimi üzerine kurulu. Fakat hayatımıza ADSL girdiği için bu biraz zor olmakta. Eskiden 56K faks modemler varken pc mizin ip adresi aynı zamanda modemin ip adresi idi fakat şimdi bu durum değişti. ADSL modemimiz bir ana makina olarak görev yapıyor ve kendisi internete bağlanmak için bir ip adresi alıyor, bize başka bir ip vererek bizim onun üzerinden internete bağlammamızı sağlıyor bu işlem Routing olarak adlandırılıyor dolayısıile ip üzerinden çalışan pc programları pc ye değil modeme veri yolluyor ama modem sadece (fabirka ayarı) 80 portdan gellen http işlemlerini dikkate aldığı için programımız çalışmıyor. Sadece LAN ile çalışabiliyoruz.(Tabii ki bu işi iyi bilenler bu sorunun çözümünü biliyor ama bu çözüm herkez için değil.)

Projeye dönersek burada bazı avantajlar söz konusu. İlk olarak istemci (yani anamakinaya bağlanıp veri gönderecek müşteri pc) pc ye herhangi bir program yüklenmiyor.İstemci internet explorer ile normal bir sayfa açar gibi ana makinanın ip adresini girip sayfayı görüntülüyor. LAN için ana makina ip'si ile bağlanılıyor. Dünyanın herhangi bir yerinden yani web den bağlanmak için ise modemin ipsini kullanılıyor. Modem daha önceden http işlemleri için ana makinaya yönlendirilmiş olmak zorunda. Bu sayade direkt ana makinaya bağlanıyoruz. ADSL port yönlendirme işlem için bakınız www.google.com ve modem kullanma kılavuzları.
İstemci görüntülediği sayfaya yazıyı girip lcd'ye gönderi tıklıyor herşey bitti yazınız lcd'degörüntüleniyor.

Ya anamakinada ne var derseniz kısaca açıklayayım. Ana makinada bir web server kurulu aynı internet hosting'de olduğu gibi bunu kurmak çok basit >denetim masası-> porgram ekle kaldır-> windows bileşenlerini ekle kaldır'a gidip IIS yi kuruyorsunuz bir de Microsoft .NET 2 yi kurup bitiriyorsunuz. Bu kurulum işlemi ile ilgili internette bir çok döküman mevcut.
Buişlemden sonra bilgisayarınız bir web server oluyor. İstemci bu web server'e ip adresi ile ulaşıyor tabi isterseniz bir alan adı alıp www.benimlcdimikontrolet.com gibi de girebilirsiniz. İstemci bu sayfaya girince ASP.net ile yazdığım web sayfasını görüyor aşağıdaki gibi.Butona tıklayınca veriler işlenip PIC e gönderiliyor pic de lcd'ye gönderiyor.

Artık bu sayfaya heryerden erişebilirsiniz hatta ben msndeki arkadaşlarımdan rica ettim birkaç şehirden denedik :) gayet güzel  çalışmakta ayrıca laptobumla da LAN dan denedim bir sorun yok sadece web kısmının ayarlanması kafanızı karıştırabilir ama sorularınıza açığım :)

Kaynak kodların tamamı burada.
INDIR

Mevlüt Aydoğdu
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.

Logan

Tebrik ederim, son derece faydalı bir uygulama. Başarılarının devamı dileğiyle...
İmza.

lojikmemo1

@Logan
Teşekkür ederim.

rercan

asp ile  port  kontrolü nasıl oluyor onu anlayamadım.

biraz daha  okumma gerek sanırım :lol:

lojikmemo1

Alıntı yapılan: "whyliving"asp ile  port  kontrolü nasıl oluyor onu anlayamadım.

biraz daha  okumma gerek sanırım :lol:

asp değil asp.net
system.io.ports.serialport class'ı herşyi halleder :D

Cetinal

Alıntı Yaphatta ben msndeki arkadaşlarımdan rica ettim birkaç şehirden denedik  gayet güzel

evet gülücük işaretleri de son derece güzel çıkmıştı hatta :D:D

Mevlüt abi çok farklı şeyleri konu alan birisin başarlılarının devamını dilerim

Allah ilerleme yolunda kolaylık versin

lojikmemo1

Alıntı yapılan: "RoMeO123"

evet gülücük işaretleri de son derece güzel çıkmıştı hatta :D:D

Mevlüt abi çok farklı şeyleri konu alan birisin başarlılarının devamını dilerim

Allah ilerleme yolunda kolaylık versin

Teşekkürler Allah razı olsun...

Stri0n

Mevlut Abi Gerçekten Süper bi Alana Değinmişsiniz Süper Bi Döküman Oluşturmuşsunuz. Tşkler. '.Net' Tabiri Benim Aklımda Hep Soru İşaretleriyle Kalıyordu. Artık Öğrenmemiz Gerektiğini Düşünüyorum. Allah Kolaylık Versin.

lojikmemo1

Alıntı yapılan: "Stri0n"'.Net' Tabiri Benim Aklımda Hep Soru İşaretleriyle Kalıyordu.

Kesinlikle .Net ile ilgilenin arkadaşlar. Basit olsun diyenler için Visual Basic .Net var prof takılmak istiyenler için C# .Net var ki çok beyenirim.

eee1984

Super hep merak etmişimdir sağol un  :D

peko

Uzun zamandır aklımın bi köşesinde düşünüpte bi türlü zaman bulup uygulamaya girişemediğim bi konuydu. Kaynak kodları vermen konusunda seni gerçekten tebrik etmek istedim.

Sonuçta bu forumdaki bir çok kişi yeterli zamanı ve çabayı harcadığı taktirde istediği sonucu alabilecek kapasitedir, önemli olan hız kazanmak ve kazandırmak için bilgiyi doğru paylaşmaktır.

Tşkler..
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

ddavut

öncelikle güzel bir proje tebrikler. yalnız bir şey soracaktım. web sitesini kendi pcnizin iis servisi üzerindenmi yayınladınız?

lojikmemo1

Alıntı yapılan: "ddavut"öncelikle güzel bir proje tebrikler. yalnız bir şey soracaktım. web sitesini kendi pcnizin iis servisi üzerindenmi yayınladınız?

Aynen öyle

cetinkaya

isis deki semayi acamadim 7.2 sp 6 yi kullaniyorum ayrica paylastiginiz icin Allah razi olsun basarilarinizin devamini bekleriz..

birde hocam iss yi yüklerken bazi program önceden secilmis sadece iss i secip devam mi kuracaz yoksa isaretleri kaldirip sadece iss yi mi kuracaz

Cetinal

converter files  şıkkını da işaretleyeceksin