manyetik alanı yok edemedim

Başlatan volkii, 18 Şubat 2008, 11:55:10

volkii

arkadaşlar herkese merhaba

benim sorunum üretimini yapmakta olduığumuz bir cihazla ilgili. ancak bazı sorunları var. cihaz sadece ayarlanan aralığa göre ısıtma ve soğutma yapıyor. devre beslemesi olarak bir smps üerticisinden 5v 6A lik smpsler aldık. bu güç kaynağı diğer elektronik devlerler bereber yaklaşık 10x40x30 cm boyutlarınde metal kutu içinde monteli. kutunun topraklamalarını düzgün bir şekilde yaptık. cihazı çalıştırdığımızda  atelye içindeki radyodan aşı derecede gürültülü bir parazit sesi geliyor. devre smps ten toplkamda 2,5 A akım çekiyor. smps e devre bağlı değilken yani boşta çalıştırdığımızda herhangi bir parazit yok. nezaman devreyi bağlasak bu smps'e, radyoda gürültü meydana geliyor. daha sonra smps i küçük bi kutu içine aldım ve bu kutuyu alüminyum folyoya sardım ve toprakladım. sorun gene aynı,. aynı şeyi cep telefonu için denedim, cep telefonuna uyguladım ama cep telf. ulaşılamadı:)

kutunun üstünde bir takım delikler var, acaba buralardan manyetik alan çıkışı oluyormu diye düşündüm. kutuyu komple alüminyum folyoya sardım. folyoyada şebekenin toprak hattını verdim. ama sorun gene aynı. hiç bir değişiklik yok.

çaresiz kaldım. ne yapmamı önerirsiniz?

remzi

Radyo pille mi çalışıyor yoksa 220V ilemi?

volkii

220V la çalışıyor. pilliyle denemedim. şebekeyle ilgili bir prıoblem sizce

OG

Şebeke-smps arası şebeke filtresi istiyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

remzi

İlk önce gürültünün nereden geldiğini anlamamız gerekir.
1. 220V tan
2. Havadan e.m. alan ile.

1. cisinin sebebi smps akım çekmeye başladığı zaman 220V şebekeye harmonik yolluyor olabilir. Bunun önlemenin yolu harmonik kesici filtrelerden alıp smps ile 220V hattının arasına bağlamaktır. Bu filtrelerden bilgisayar power larının içindede var(dı). Eğer elinizde arızalı bir power var ise içindeki filtreyi alıp devrenize takmanız gerekir. Eğer yok ise karaköyde hazır filtreli soketler satılıyor. Girişi normal bilgisayar power ı şeklinde çıkışında ise 3 kablo var. 2 si SPMS e gider biri toprağa.
Bunu denemenizi tavsiye ederim.

2. için ise siz zaten metal kutu kullanarak çözümü bulmuşsunuz.

Dediğim filtreyi deneyin bakalı sonuç nasıl olacak?...

iyi çalışmalar...

volkii

ilginiz için teşekkür ederim.

bu filtre nelerden oluşuyor. yani nasıl bir düzenek? şuan karaköye gitme şansım  yok, yapabilirsem kendi imkanlarımla halletmek istiyorum. pc power supplyının nerese tam olarak nasıl, elimdeki bozuk güç kaynağından sökmek istiyorum. tekrar teşekkürler Allah razı olsun

volkii

bu arada cep radyosunda da parazit var arkadaşlar

raltin

Selamlar,
PC power supply'lerinde 220V devreye girerken küçük bir ferit nüve üzerine sarılmış 2 bobinden geçirilir. Bu bobini aynen alıp devrenin girişinde kullanabilirsin. hatta daha eski bazı güç kaynaklarında bu bobin giriş soketinin arkasına monte edilmiş şekilde bobin ve kondansatörlerden oluşan bir kit halinde olabiliyor. bunlardan bulabilirsen çok daha rahat bağlayabilirsin.

murbay

Benzer filtrelerden beko yazar kasaların beslemesinde kullanılıyor. Yolunuz beko servislere düşerse hurdalardan size bolca verebilirler...
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

volkii

arkadaşlar ilginiz için teşekkür ediyorum.
ancak ben daha problemin şebekedenmi, yoksa etrafayayılan manyetik parazittenmi olduğunu alayamadım. çünkü pille çalışan el radosundada aynı problemle karşılaştım. bu şebekeden olmadığını göstredi snaki bana. ama kutuyu topraklanmış alüminyum folyoya sardığımdada yine gürültü var. ve bu gürültü ıslık şeklinde. smpsi çıkarıp beslemeyi trafolu yaptığımda görültü falan olmuyor. yarın tekrar deneyip sonuçları ayazacağım.
iyi çalışmalar

Veli B.

SMPS cikisina baska bir yuk bagladiginizda(/denediniz mi?) benzer bir durum yasiyormusunuz? Devrenizin genel yapisi hangi formda(rezistif,enduktif ...?)

Ambassador

Malesef SMPS ler bu tur yayinim yaparlar. Rezonans modda calisan smpslerle calisin.

Sema icin TV guc kaynaklarina bakabilirsiniz. Keza printerler de genelde bu tip kaynak kullanirlar ve yogun yayin yapmazlar.

volkii

devremde 2 adet peltier var ısıtma ve soğutma için. bide atmelli bir kontrol kartı, başkada bişey yok. ancak biraz önce smps girişine ve çıkışına ferit filtreler taktım, kutusunu kapattım ve çalıştırdım. pille çalışan el radyosunda gürültünün kesildiğini gördüm. en azından bundan kurtulmuş oldum. ancak 220 ile çalışan radyoda gürültü halen devam ediyor. sanırım şebekeye verdiği gürültü halen var. bunun için arkadaşlar şebeke filtresi dediler. bunu karaköyde nereden bulabilirim? istanbula yeni yerleştim. karaköyüde ki dükkanları pek bilmediğim için soruyorum. yardımcı olabilerseniz sevinirim.

ilginiz için teşekkür ederim