1Wire - Pic - Osiloskop

Başlatan Aquas2004, 19 Şubat 2008, 15:07:01

Aquas2004

Herkese merhaba,
Pic ile 1Wire haberleşebilen Dallas ürünlerinin pic ile olan haberleşmesini görebilmek, analiz edebilmek için illa hafızalı osiloskop mu gerekir? Sıralı sinyalleri nasıl yakalayabilirim?

Oğuzhan ERKAN

XX_CİHAN_XX

Oda bir yöntem ama osilaskop ile sinyal tespiti daha çok sinyalin ne şeilde geldiğini öğrenmek için yani ne olduğu bilinmeyen sinyalleri tanımlamak için kullanılır.Oysa 1wire protokolu standarttır.Kullanacağın çipin pdf inde gönderilen datalar açık bir şekilde yazılmıştır.Ancak Logic analyzer yada osilaskop gibi aletlerle sinyal tespiti yapılabilir.Tabiri caizse Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok pdf ve internetteki dökümanlar yeterli gelmektedir.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

osmanpasali

dijital osiloskop varsa yakalayabilirsiniz. ekranı durdurma özelliği olanlar var. tektronix mesela
Yumuşak huylu isem kim demiş uysal koyunum; kesilir belki ama çekmeye gelmez boynum. M.Akif ERSOY

Aquas2004

1Wire için elimde 2 ds1821 var. initialization-precense pulseları alabiliyorum. Okuma konusunda sorun yaşıyorum. Yazma da ise bilemiyorum çünkü okuma yapamadığımdan yazdığım commandın sonucunu göremiyorum. Nette 1Wire konusunda 3 ayrı kod buldum. Birbirlerinden "Delay" konusunda ayrılıyorlar. Kimi "DelayUs" kimisi "nop" kullanıyor (4MHZ için, benim gibi!). Hepsini değişik birim zamanlarla denedim. Dallas'ın datasheetinde yazılı min-max değerleri bile geçerek. Okuduğum değerler 2 tane hep! ya ondalık 72 ya ondalık 255 okuyorum. "Wire" 'da neler oluyor görebilmek istiyorum. Hafızalı olmayan bir osiloskopla herhalde halledemem değil mi?

M_B

merhaba @Aquas2004  arkadas;
Programı hangi dille yazıyorsun.
Programın da hata olabilir.
programını koyarsan yardımcı olacak ustadlar arkadaslar cıkar.
Kolay gelsın.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet