servo ile 3faz ac motor arasında ne fark var?

Başlatan erkan614, 20 Şubat 2008, 18:33:49

erkan614

servo motor ile 3faz ac motor arasında ne fark var?

belki eski konularda vardır ama mesajı çok acele yazıyorum hatta ayaktayım şuan :)

gallavi

servo motor yoktur mekanizma vardır. hemen her motorla servo mekanizma kurulabilir.
DemirHan=gallavi;

bymrz

daha doğrusu servo sistem dersek daha doğru olur...
çünkü zaten "servo motor" diye tabir ettiğiniz şeyde de normal motor bulunur.

Servo sistem de bir geri dönüt vardır ve istenilen açıda istenilen konumda çok az hatalarla getirilebilir...

Ayrıca step motorlarda kısmen buna benzer fakat step motorlarda bir geri dönüt bilgisi yoktur ve kayma olabilir, istenen açılarda tutturulamayabilir...

xenix

Herhangi bir motorun şaftından geri besleme alıp açısını kontrol edilebilir hale getirdiğinizde servo motor olur.

Bunun haricinde servo motor olarak kullanılacak motorun dönel ataletinin düşük olması lazım ki çok hızlı bir şekilde bir açıdan diğerine gidebilsin. Bu yüzden servo motorların rotoru mümkün olduğunca hafif tasarlanır, demir nüvesi olmayan sadece bakırdan oluşan rotorlar vardır. Ayrıca rotorun çapı azdır ve rotor uzundur, bu şekilde rotorun ataleti düşürülür.

z

Servo motorların 3 uygulaması vardır. Bu uygulamalara göre sistem değişik isimler alır.

Bunlar hız servosu, pozisyon servosu ve tork servosu.

Düşük ataletin yanısıra servomotorlar ani olarak nominal güçlerinin çok  üstünde zorlanabilir ve bu peryodik olarak tekrarlanabilir. Bu da servo motorun daha iyi soğuyabilmesini gerektirir.

Servo motorlarda torkdaki dalgalanma, ısınma, atalet, balans, sürtünme ve varsa fırça gürültüsü sorunları minimize edilmiştir. Bunlardan dolayı fiyatları klasik motorların çok çok üstündedir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Analyzer

Selam,

Piyasaya Elsim ürünü senkron tork motorları çıktı. Asenkron olmayan bu motorların bir sürü avantajı var. Servo gibi sürülebiliyor. Win fuarında yakından inceledim. 90 kasa motor+servo sürücü takımı alıp denemelere başlayacağım.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

erkan614

ya win fuarı 28 inde başlamıyormu? bende gitcektim kaçırdımmı yoksa?

Alıntı Yap90 kasa motor+servo sürücü takımı alıp denemelere başlayacağım.

sürücü kısmını nerden tmin ediceksin?

Analyzer

Selam,

Gefran srücülerle çalışıyorlar. Aynı sürücülerle devam edeceğim.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!