kilitleme devresi (soru)

Başlatan teknikelektronikci, 21 Şubat 2008, 00:36:41

teknikelektronikci

Merhaba arkadaslar

arkadslar bir buttona basinca cikisini lojik 1 yapan ve ayni buttona basinca lojik 0 veren yani bir kez basinca led yancak bir kez daha basinca söncek bunu pic ve entegrelerle yapmadan nasil yapabiliirz bunun aslinda liseden hatirladigim kadariyla özel bir ismi olan bir devre vardi transistör condansatör lerle yapiliordu ama malesef hatirlayamadim eski notlarimda su an evde, nettende kilitleme devresi yazdim bir sonuc bulamadim acaba bilginiz varsa paylasabilirmisiniz bir arkadasim rica etti benden bulmami . simdiden tesekür ederim kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

volkii

hocam bistableda çift buton yokmuydu

dentaytr

Dostum not gate işini görür 78ls04 veya 4049 ile yapabilirsin daha yüksek akım ve anahtarlama için mos gatelerde mevcut hatırladığım kadarı ile
"İnsanlara akılları ölçüsünde söz söyleyiniz."  hayat 1 ve 0 dan ibaret değildir insanlar hayatı 1 ve 0 a indirgeyerek anlamaya ve çözümlemeye calışır hayat sonsuz sayıda rakam ve sonsuz ilimden meydana gelir   http://www.robo-cards.blogspot

Ziya

jk flipflop işini görebilir. Fakat butonu basınca oluşan bounce u yoke etmen gerekir. O nedenle bir SR flipflop ve 100 ms gibi bir zamanlama devresine daha ihtiyacın var. Butonu SR flipflop S girişine, timerin girişini SRnin Q sundan, çıkışını SR nin R sine bağla. SR Qsunu da JK clock ucuna bağla. JKnın J ve K sını birleştir Vcc y bağla.

NE555 ile yapılmış benzer uygulama olabilir bir araştır.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

teknikelektronikci

üstadalr cevapalr icin tesekür ederim

@dentaytr
hocam
bu entegeleri arastircam simdi tesekür ederim

@og hocam
okuladada bize multivibrator ollarak göstermislerdi hatirlatma icin tesekür ederim

@ziya hocam fikir icin tesekür ederim

ama sanirim bunun sirf transistör lerle yapilamsi gerekiliordu o yüzden multivibrator isimizi görecek dediigm gibi benim ödevim değil arkaads rica etti bulmamai bende buraya bir sorayim dedim :) bundan sonrasini kendisi yapar cevapalr icin tekrar tesekürler kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

swat

teknikelektronikci

sema icin tesekür ederim

evet arayan buluyor ama ne aradigini biliyorsan bulabiliyorsun kolay gelsin