- Simetrik Güç Kaynağı -

Başlatan turkocigo, 23 Şubat 2008, 23:22:54

turkocigo

Merhaba arkadaşlar. ben bir güç kaynağı yapmak istiyorum ama çok fazla elektronik bilgim yok. Yapmak istediğim güç kaynağı minimum 24 volt simetrik ve kısa devre korumalı ve 5, 6 kademeli olmasını olmasını istiyorum. Bu güç kaynağını yapabileceğim bi devre şekli varmı acaba elinizde. Yada yardımcı olabilirmisiniz.
Herkese şimdiden teşekkür ederim.
Allah'a Emanet Olun.

Cetinal

LM2695 - High Voltage (30V, 1.25A) Step Down Switching Regulator
Parametric Table     expand
--------------------------------------------------------------------------------
Output Current 1250 mA
Input Min Voltage 8 Volt
Input Max Voltage 30 Volt
Output Min 2.5 Volt
Output Max 24 Volt
Frequency Min 50000 Hz
Frequency Max 800000 Hz
Efficiency 96 %

olurmu ????

ama tabi daha basit yöntemler de bulabilirsin

SpeedyX

Buradan seçebilirsin. LM2576-ADJ işini görecektir (3A). Aslında akımıda söylemen gerekiyordu.

İki tane yapacaksın, simetrik olsun diye.

Potansiyometre ile ayarlı olsun istemiyorsan LM2576-5.0, LM2576-12.0 ... gibi sabit çıkışlı modelleride var.

Farklı şemalar için..

Cetinal

2677  ve 2678  5A  lik çıkışı olan regulatörler 2 side aynı özellikleri ama birisinde bi farklılık var datasheetten okudum ama ne yalan söyliyim pek anlamadım

Bu sync sinyali ne işe yarıyor diğerinde tam olarak ?????????

turkocigo

arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler. verdiğiniz adresleri ziyaret ettim ama pek anlayamadım.
acaba bu güç kaynağını yapabileceğim devre şekilleri varmı.

Göktuğ

Alıntı yapılan: "RoMeO123"2677  ve 2678  5A  lik çıkışı olan regulatörler 2 side aynı özellikleri ama birisinde bi farklılık var datasheetten okudum ama ne yalan söyliyim pek anlamadım
Bu sync sinyali ne işe yarıyor diğerinde tam olarak ?????????

Aralarındaki, fark bariz sink pini. 9 numaralı sayfalardaki blok diagramlardan  da görülebilmekte.
Sink pini chipin çalısma frekansını değiştirmek için kullanılıyor. Bazı haberlesme ve radyo devrelerinde chipin calısma frekansı olan 260kHz sorun yaratıyormus. Bu tip durumlarda LM2677 kullanabilme imkanı saglamış national. Bu sekilde calısma frekansını 280 ile 400kHz arasında istenilen frekansa ayarlanabiliyor.

Elektronik bilgisi fazla olmadığını söyleyen biri için fazla karışık bir önerme olmuş. LM317 li şemalar vardı sanırım. Öyle basit bir sema yada etenin güç kaynağı başlığı  tavsiye edilebilir.

gogge

Aşağıda düşük akımlı bir güç kaynağı şeması bulunuyor. Bu devre ile -/+ 0-12 V simetrik (trafo değiştirilerek 40 V akadar gerilim alınabilir.) gerilim, +5 V sabit gerilim ve kare dalga çıkış alınabilir. Devrenin kısa devre koruması yoktur. Umarımız işinize yarar.

turkocigo

Alıntı yapılan: "gogge"Aşağıda düşük akımlı bir güç kaynağı şeması bulunuyor. Bu devre ile -/+ 0-12 V simetrik (trafo değiştirilerek 40 V akadar gerilim alınabilir.) gerilim, +5 V sabit gerilim ve kare dalga çıkış alınabilir. Devrenin kısa devre koruması yoktur. Umarımız işinize yarar.

gogge arkadaşım çok teşekkürler sanırım bu devre işimim görecektir. ama bu devreye kısa devre koruması koymak zor bir işlemmidir. Bu arada anladığım kadarıyla transformatörü yükseltince daha büyük gerilimler elde edebiliyoruz. 5 ve 12 volt ayrı olarak simetrik çıkışlar yapılmış değilmi.

gogge

Sanıyorum ufak değişiklerle kısa devre koruması yapılabilir. Çeşitli yöntelerle kısa devre koruması yapılabiliyor. Bu konuda net bilgim yok. Kullanılan entegrelerle 40 V a kadar gerilim alınabilir. Trafoyu ihtiyacınız olan gerilime göre seçersiniz. 5 V sabittir. Simetrik değildir.