step motor seçimi

Başlatan KONYALI, 25 Şubat 2008, 23:40:04

KONYALI

arkadaşlar yaptığım bi projede kullanmak üzere step motora ihtiyacım var projede step motor 1-2kg yükü 360 derece döndürecek nasıl bir motor önerirsiniz step olmak şarıyla ac-dc farketmez ayrıca önerdiğiniz motoru nerden temin edebileceğimide yazarsanız çok makbule geçer yoksa proje çöpe gidecek....

Ambassador

1-2 Kg lık motoru minicik bir motorla bile çevirebilirsin. Redüktor kullanacakmısın? 360 derecelik dönüş kaç saatte gerçekleşecek?

KAZIMUGUR

Motor miline bağlı 1metre uzunluğundaki çubuğun ucundaki 1Newton ağırlığındaki cismi : Kilitli tutabilen motora 1Nm (newton.metre) motor deniliyor...

erkan614

arkadaşım motor seçimi hakkatten sıkıntılı bi iş sebebi ise işe mekanik giriyor. ve beni sinir ediyor  :evil: neyse
seçimi hesaplamalar ile yapabilirsin ancak şöleki 2 kg lik yükü çarkın hangi noktasına konumlandıracağını belirledikten sonra "kuvvet*kuvvet kolu" (lise fiziği herzaman işe yarar :) ) formulü ilen basit bir şekilde (ki burda daha farklı formullerle çok daha net hesaplamalar yapabilirsin) kaç Nm'lik bir torka ihtiyacın olduğunu bulursun mesela diyelimki 2 Nm'lik bi değer elde ettin 2 Nm bi step işimi görür diyemezsin çünkü sistemlerin bazan durmasını isteriz ve bunu hassas şekilde yapmak bizim için önemli bu sebepten senin çarkta hareket eden yükünün ataleti hesaplanmalı (ben bu nası hesaplanır bilmiyorum) vel hasıl durmada ve kalkmada 3 Nm lik güç isteyen bi sistemin var diyelim (3 Nm yüksek bi değer galiba çünkü 750w servo motar 7 Nm diye hatırlıyorum) her zaman için motorunu %75ten fazla yüklememelisin bu sınır değer garanti değer %50 yüklemektir
işin özü 3 Nm yük için 4.5 ila 6 Nm tork üreten bi motor seçmelisin

kg/N ağırlık birimi idi galiba

neyse senin hesaplayacağın değer 1 Nm nin altında olur heralde?

step motora gelince sçim yaparken akım değeri yüksek ama gerilim değeri düşük motor seçmeye bak yani tork değerleri ayni ise 1.5v 7A bi motor her zaman için 12v 7A bir motrodan daha iyidir.

mekanik konusunda daha bilgili arkadaşlar daha bilimsel şekilde açıklayabilir