Ramp Generator

Başlatan tnen, 16 Ekim 2003, 20:15:20

tnen

Forumdaki herkese selamlar benim problemim ramp generatorler ile ilgili bana  bir sinüs dalganın rampasını alacak bir kart gerekli bunun icin bilgisi olan arkadaşalrın yardımına ihtiyacım var bunu nasıl yapabilecegim hakkında bilgisi olanların yardımını bekliyorum.Herkese şimdiden teşekkürler ve çalışmalarında başarılar.

kesmez

iki akım kaynağı ve 1 kondansatör kullan...
sinüsün + alternansında bir tanesi kondansatörü sabit akımla şarz etsin ,,
sinüsün - alternansında diğeri şarzlı kondansatörü deşarz etsin.....
akım kaynakları national olacaktı 3 bacaklı tr tipinde ayarlı...
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

cozturk

Tekin arkadaşım aşağıdaki şekilde kesin yaparsın:

*  Schmitt trigger ile sinüsü kare dalgaya çevir. (cmos 40106 olabilir)
*  Kondansatörü sabit akımla doldurup boşaltırsan tam düz rampa elde edilir. Çevrilen kare dalga yı bir RC den geçir.  Ancak R ve C değerini çok uygun seçmelisin. bir yarım periyod içinde rc dolmalı  diğerinde boşalmalı. Bu dolup boşalma işlemi için 2 transistörden oluşan sabit akım devresi kullanmalısın. (denenmiştir)

Kolay gelsin

tnen

cozturk benim yapmak istedigim sistem her yarım alternansta rampa seklinde max seviyiye (10 V) cıkıp yarı periyot sonunda sıfıra dusup bunun her yarı periyot icin tekrarı yanlıs anlamamıssam senin tarif ettigin sekliyle bu sistem bir ucgen dalga elde eder.Eger bir yanlısım varsa deneyecegim.Kare dalgadan ucgen dalga etmekte bir problemim yok.Bunu sinusu ilk önce bir komparator ile kare dalgaya pozitif ve negatif olacak sekilde ceviriyorum.Daha sonra bir integral alıcı ile kare dalga 0 - 10V olacak sekilde her peryiyotta 10 V a cıkıp tekrar sıfıra düsüyor .Bir nevi testere disi yani.

kesmez

Türevini al...
sinx'=cosx
aynı işlemleri cosx üzerinden yap...

cozturk

kare dalga ile kondansatörü sabit akımla doldurursun. Bu tam bir trampa olur. Alternans sonunda boşaltırken ise sabit akımla  değilde maz akımla boşaltırsın.
Yani bu işlem için kullanılacak puş pull devre kondansatörü sabit akımla dolduracak (yükselen rampa) sonra alternans sonunda kısa devre edecek.

OG

http://www.national.com/ds/LM/LM555.pdf

dosyasında FIGURE 12 yi inceleyin, belki yardımcı olabilir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Sinüs dalganın rampasını almak ne demek ?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kesmez

ben şimdi biraz anladım galiba ..
tekin kardeş bir triyak veya tristörün ateşleme açısını kontrol etmek için 180 derecede bir

0 v. dan 10 volta doğrusal yükselen voltaj istiyor...

Bunun için önce bir köprü diyot kullanarak kare dalga elde edilmeli yani mutlak değer sinüs...
Daha sonra dediği gibi komparatör

kullanılarak aralarında çok az lojik "0" olan kare dalgalar elde edebilir. Bu kare dalgalardan da 10*t eğimini elde edebilir...
Ben şöyle tavsiye ederim komparatör çıkışı lojik 1 iken sabit akım

kaynağı ile kondansatör şarz edilir. komparatör lojik 0 iken kondansatör kısa bir süre içinde boşaltılabilir....

daha sonrada bu doğrusal 0-10 msn içinde 0-10 volt arasında lineer yükselen

voltaj ile ayarlayabileceğimiz bir gerilim gene bir komparatör ile karşılaştırılarak triyak veya tristör istediğimiz güçte iletime sokulabilir.

Buna benzer çir güç kontrolü zamanında monostabl

multivibratör (555) kullanarak yapmıştım..  şöyle...

Alternatif akımın sıfır geçişlerinde (trafonun 12 volt alternatif çıkışına bir köprü bir direnç ve bir 4n25 kullanarak sıfır volt geçişlerini

tespit ettim)
maximum 10 msn ayarlı mmv yi start ettim. çok güzel çalışmıştı...

tnen

Herkese uzun bir aradan sonra tekrar selam. Kesmez hocam ben bir tristor surmek istiyorum. Bu sekilde bir trafosuz bir güç

kaynağı yapmayı düsündüm.biraz uçuk olacak ama bir kac volttan 220 V a kadar ve tristorumun izin verdiği ölçüde akım cekebilmek.Seninde bahsettigin gibi bu testere dişini elde ettim sayılır. (En

azından Proteus 'da ).Bu konuda fikri olan var mıdır acaba olur mu olmaz mı.