2x12 trafo ve aynı voltaja sahip 2 DC çıkış

Başlatan mikroserdar, 02 Mart 2008, 11:01:46

mikroserdar

arkadaşlar merhaba. kafama takılan bişi oldu. çözüm bulabilirmiyim diye düşünüyorum.

elimde çıkışları 12 volt olan trafo var. 2x 12 volt ve 12 watt. ben bu çıkışları ayrı ayrı doğrultup yani her çıkış için bi köprü doğrultucu koyup çıkışta (DC olarak 16 veya 17 volt seviyelerine yükselecek) pozitif 16 volta voltaj alabilirmiyim. yani çift çıkışlı. ve eksi uçları ortak olacak. böyel bi şey mümkün mü? çıkışlardan biriyle PIC'i besleyeceğim. Yani 7805 kullanıcam. Diğer 16 voltluk çıkışla da röleleri sürücem. röleleri direkt doğrultucunun çıkışından sürücem.

ama öğrenmek istediğim şey şu. toprağı veya eksi uçları ortak olabilir mi?
bir şema gönderebilecek varsa sevinirim.

kolay gelsin.
mikrodentleyici yaşam biçimidir.

arslan74

Alıntı yapılan: "mikroserdar"arkadaşlar merhaba. kafama takılan bişi oldu. çözüm bulabilirmiyim diye düşünüyorum.

elimde çıkışları 12 volt olan trafo var. 2x 12 volt ve 12 watt. ben bu çıkışları ayrı ayrı doğrultup yani her çıkış için bi köprü doğrultucu koyup çıkışta (DC olarak 16 veya 17 volt seviyelerine yükselecek) pozitif 16 volta voltaj alabilirmiyim. yani çift çıkışlı. ve eksi uçları ortak olacak. böyel bi şey mümkün mü? çıkışlardan biriyle PIC'i besleyeceğim. Yani 7805 kullanıcam. Diğer 16 voltluk çıkışla da röleleri sürücem. röleleri direkt doğrultucunun çıkışından sürücem.

ama öğrenmek istediğim şey şu. toprağı veya eksi uçları ortak olabilir mi?
bir şema gönderebilecek varsa sevinirim.

kolay gelsin.

Merhaba,

Bu söylediğiniz mümkün ama eğer cıkışarında şaseyi ortak yapacaksanız, iki ayrı regülatörden doğrultmanız gereksiz. AC cıkışlarını birleştirirsen o zaman cıkış gücünü artırmış olursun. Sonra da tek regülatörle ikisinide sürebilirsin.

Ama cıkışın var ise ve iki ayrı regülaörle doğrultmak istiyorsan ve bir tarafı uC diğer tarafı röle için kullanacaksan, o zaman size tavsiyem Şaselerini birleştirmeemesiz yönünde olacaktır. Röler bobin olduğu için açma ve kapamada sisteme parazit üretir ve PIC'in resetlenmesine veya kilitlenmesine neden olur. O yüzden en sağlıklı cözüm iki farklı besleme kanalı kullanmanız ve aralarındaki haberleşmeyi optocuplor ile yapanız yönünde olacaktır. Bu sayade birbirinden bağımsiz iki tane farklı besleme kaynaklarını kullanmış olursunuz ve birbirlerinin parazitlerinden etkilenmesini önlemiş olursunuz.

Selamlar

SpeedyX

Merhaba, benimde bir sorum olacak, yeni konu açmak istemedim.

Bende de bir trafo var (toroidal)
Üzerinde 6 tel var (2xKırmızı, 2xMavi, 2xYeşil)

Birde kağıt iliştirmişler, aynen şu yazıyor;
220VAC (RED.RED)
0.....18V 1.8A (BLU.BLU)
0.....18V 1.8A (GRN.GRN)

Mavi ve yeşil kablolar çıkış ama arkadaşın dediği gibi 2 farklı sarım gibi belirtmişler, yani orta uçlu trafo gibi değil...
Ben bundan orta uçlu trafo yapmak için bir yeşil ve bir mavi ucu birleştirdim, kalan mavi ve yeşil uçlarda voltajları oluşturacak, birleştirdiğim noktada sıfır noktası diye düşündüm.

Bu şekilde bağlantı ile bu trafodan orta uçlu trafo yapılabilir değil mi?
Tam emin olamadığım için soruyorum.

Saygılar.

arslan74

Alıntı yapılan: "SpeedyX"Merhaba, benimde bir sorum olacak, yeni konu açmak istemedim.

Bende de bir trafo var (toroidal)
Üzerinde 6 tel var (2xKırmızı, 2xMavi, 2xYeşil)

Birde kağıt iliştirmişler, aynen şu yazıyor;
220VAC (RED.RED)
0.....18V 1.8A (BLU.BLU)
0.....18V 1.8A (GRN.GRN)

Mavi ve yeşil kablolar çıkış ama arkadaşın dediği gibi 2 farklı sarım gibi belirtmişler, yani orta uçlu trafo gibi değil...
Ben bundan orta uçlu trafo yapmak için bir yeşil ve bir mavi ucu birleştirdim, kalan mavi ve yeşil uçlarda voltajları oluşturacak, birleştirdiğim noktada sıfır noktası diye düşündüm.

Bu şekilde bağlantı ile bu trafodan orta uçlu trafo yapılabilir değil mi?
Tam emin olamadığım için soruyorum.

Saygılar.

Evet mümkün ancak burada dikkat etmeniz gereken tek nokta AC olmasına rağmen birşeltirecek uclarının birbirlerine uygun olması gerek. Örneğin paralel bağladığınızda iki ihtimal var. Ucları doğru bağlarsanız  Voltajda düşme olmaz, ama ters bağlarsanız sadece iki cıkış arasındaki farkı görebilirsiniz. Eğer cıkışlar aynı voltaj da ise fark sıfır olur. Ortak uc kullanımada bu şekilde dikkat ederseniz hiç bir sorun yok. Uclar ters bağlandığında ac faz acısı 180 kaymış olacak. bir taraf - de iken dieğer taraf + olacak. Bu konuya dikkat etmeniz gerekiyor.

Selamlar

SpeedyX

Ters de düz de bağlasam birşey ısınıp yanmaz yani.
Ozaman şu an bağladığım gibi çıkışları ölçmeyi deneyeyim, 18--0--18 gibi bir değer ölçersem sorun yok.

Bu çıkışların 18--18 ile bir devreyi, 0--18 ile de başka devreyi besleyeceğim.
Aslında uygulama basit bir güç kaynağı devresi.

mikroserdar

Şema göndercek olan var mı acaba. ilk mesajımda belirtmiştim. Hani çıkşta simetrik olarak +12 ve -12V olarak veren şema var ya. veya +X Voltaj veya -X voltaj gibi.

Bana bunun +X voltaj ve yine +X Voltaj olarak veren 2 adet aynı çıkışlı bi şema gerekli. trafo+doğrultucu+kondansatör ve çıkışlar şeklinde.

Böyle bi şema gönderebilirseniz minnettar kalıcam.

Sağlıcakla kalın.

SpeedyX

@mikroserdar,
Trafonun iki çıkışına ayrı devreler yapacaksan, her alternatif çıkışa bir köprü diyot ve kondansatör bağlayarak 2 tane çıkış elde edersin..

arslan74

Alıntı yapılan: "SpeedyX"

Bu çıkışların 18--18 ile bir devreyi, 0--18 ile de başka devreyi besleyeceğim.
Aslında uygulama basit bir güç kaynağı devresi.

18--18 ile 0--18 dediğinden net bir şey anlamadım?

şema ile gösterme imkanınız varmı?

Şu şekilde bağlayın. 0a-18a ve 0b-18b şeklinde iki tane a ve b diye cıkışınız var ise.

18a ve 0b birleştirmeniz yeterli olacak. 0a-18a dan 18Volt cıkış elde edersin. 0a-18b den de 36volt cıkış elde edersin.

Selamlar

mikroserdar

speedyX'in çizidği şemaya karşılık şunu diyicem.

dediğin gibi. iki ayrı köprü doğrultucu kullandım.yani trafonun iki ayrı çıkışına ayrı ayrı iki doğrultucu ve kondansatör bağladım. ve toprakla gösterilen uçları bağladım. yani ikisinin de - ucu ortak oldu. fakat denemem başarısız oldu. çünkü köprü doğrultuculardan birinden ses geldi takar takmaz. zannedersem yandı.  çünkü yanan doğrultucu yanmadan önce çıkışında 15 voltluk bir DC gerilim vardı. yandıktan sonra (veya şöyle söyliyim içindeki bazı diyotlar işlevini kaybettikten sonra) 30 volt gösterdi.

bi cevap yazabilirmisiniz.

yukarıdaki şekildeki gibi yapmıştım. ama trafo orta uçluydu. trafonun çıkışları üç uçluydu. herbirinden 18V AC gerilim alıyodum ve köprü doğrultuculardan biri ayvayı yedi.

ne dersiniz acaba nerde hata yapıyorum. bu şekil doğrumu veya nasıl yapmam lazım. eksi (-) uçaları ortak olacak şekilde çift  pozitif DC çıkış ve ortak topraklı veya eksi uçlu

kolay gelsin

SpeedyX

Çıkıştaki (-) leri niye birleştiriyorsun, birleştirme onları.

mikroserdar

cenkishan

simdi senin elinde 220v ac giris cıkısından ac 18v 0 18v cıkıs alabilecegin bir trafo var sende bunu 0 ve 18 volt 0 ve 18 volt ayırmak istiyorsun.semalarda problem yok.elektrigi kes  avometrenin buzzer konumuna al cıkısındaki birlesik olan 0 uclarını ayır bu uclardan birini avometrenin bir ucuna digerini sırasıyla otekilere gezdir.hangisinde oterse o senin 1inci 18 volt cıkısındır. iknicisini de aynı yontemle bul.sonra semadaki işlemleri yap.
Bir bit olsam dolaşsam C de byte byte

arslan74

Alıntı yapılan: "mikroserdar"speedyX'in çizidği şemaya karşılık şunu diyicem.

dediğin gibi. iki ayrı köprü doğrultucu kullandım.yani trafonun iki ayrı çıkışına ayrı ayrı iki doğrultucu ve kondansatör bağladım. ve toprakla gösterilen uçları bağladım. yani ikisinin de - ucu ortak oldu. fakat denemem başarısız oldu. çünkü köprü doğrultuculardan birinden ses geldi takar takmaz. zannedersem yandı.  çünkü yanan doğrultucu yanmadan önce çıkışında 15 voltluk bir DC gerilim vardı. yandıktan sonra (veya şöyle söyliyim içindeki bazı diyotlar işlevini kaybettikten sonra) 30 volt gösterdi.

bi cevap yazabilirmisiniz.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

yukarıdaki şekildeki gibi yapmıştım. ama trafo orta uçluydu. trafonun çıkışları üç uçluydu. herbirinden 18V AC gerilim alıyodum ve köprü doğrultuculardan biri ayvayı yedi.

ne dersiniz acaba nerde hata yapıyorum. bu şekil doğrumu veya nasıl yapmam lazım. eksi (-) uçaları ortak olacak şekilde çift  pozitif DC çıkış ve ortak topraklı veya eksi uçlu

kolay gelsin

Sorun ortak uclu olmasından kaynaklaniyor, Orta uc olmasaydı öyle bir sorun olmazdı. Eğer ortak uclu trafo kullanacaksan. Tam dalga doğrultma yapmiyacaksın o zaman senin sorunun hallonunur.

Yani orta ucu doğrudan (-)eksi uc olarak kullan. Diğer uclarada sadece bir tane diyot bağlaman yeterli olacak. O zaman istediğin olay gercekleşmiş olur.

Selamlar

CaFFeiNe

orta uçlu trafo kullandığına göre röle kısmını ve pic kısmını izole etmek gibi bir şansın kalmadığına göre, orta ucu şase olarak 2 çıkış ucuna birer diyot bağlayıp (anotlarını) katotlarını birbirine bağlayıp tam dalga doğrultmaç olarak kullansanda olur bence 7805 in çıkışından pici beslersin, girişindeki 17-18V ilede rölelerini
röle bobinlerine ters paralel diyot atarsan (1N4001 vb) problem yaşamaman gerek

ipek