Step motor arızaları

Başlatan sezgin05, 03 Mart 2008, 08:41:51

sezgin05

Arkadaşlar bu başlıkta step motorlarda olabilecek fiziksel ve elektriksel arızaları tartışıp çözümler bulacağız:
İlk soru benden olsun. Yaptığım sürücüleri test etmekte kullandığım bir step motorum var(dı). Normal çalışmakta olan motor adım kaçırmaya ve aksak  hareketler yapmaya başladı.Sargılarını kontrol ettim kopma,yanma,kavrulma gibi bir sorun bulmadım.Anladığım kadarıyla denemelerim sırasında olmaması gereken bir yükleme yaptım ve rotor mıknatısında bir problem oluştu.Bunun giderilmesi mümkünmüdür?

stlg

Sevgili kardesim

Bu konuda cok fazla bilgi sahibi değilim ama cok fazla ısıya maruz kalan mıknatıslar ozelligini kaybedebiliyor ve boylece eski performansı veremeyebiliyorlar kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

ferdem

Ferromanyetik bir malzemeyi bir yöndeki yüksek manyetik alana maruz bırakırsak o ferromanyetik malzemedeki "magnetic dipol"lerin(ya da "domain"ler) tamamına yakını uygulanan manyetik doğrultuda yönlenirler sonrasında o manyetik alanı kaldırsak bile domainlerin çoğu o doğrultuda kalır ve malzemenin kendisine has bir manyetik alanı olur, bu şekilde sabit mıktnatıs(permanent magnet) elde etmiş oluruz. Bir mıknatısın özelliğini kaybetmesi için manyetik alanına ters yönde çok daha kuvvetli bir manyetik alan uygulanması gerekir ki yönlenmiş domainler ters dönsün veya rastgele bir yön alsın.
Bu manyetik alanların sayısal değerlerini bilemiyorum, malzemeden malzemeye değişecektir. Ama zannetmiyorum ki bir motorda bu kadar kuvvetli bir manyetik alan oluşup sabit mıknatısa özelliğini kaybettirebilsin. Bu olaya kadar sarım tellerinin yanmasını beklerim. Benden bu kadar, belki bir fikir olmuştur. İyi çalışmalar.

sezgin05

Belirttiğiniz gibi arızalı motoru mili elektrik olmadan elimle boşta çok rahat dönüyor.Sebebi  herneyse manyetik kuvveti oldukça zayıflamış.Bir arkadaşımda ise uzun zaman kullanılmadan hurdada beklemiş bir step motorda aynı şekilde manyetiği zayıflamış olarak var. Sebebi kullanılmamak olabilirmi peki...

ugurtelefon

motor sargılarının direnç değerlerini digital bir ölçü aletinde ölçtünüzmü hiç??
elinizde aynı motordan başka varsa karşılaştırmada yapabilirsiniz.
varsa sağlam olanla problemli olanı özellikle boşta çalışma anında çektikleri akım değerine göre kıyaslamanızı tavsiyue ederim.

ben şahsen bir motorda manyetik akımın bozulacağını,zayıflayacağını zannetmiyorum.
motorun zorlanma esnasında sargılarında bir hasar oluştuğunu düşünüyorum.siz sargıların sadece dış yüzeyde olanlarını görebiliyorsunuz.büyük ihtimal içerdekilerde problem vardır.

sezgin05

Uğur kardeş:
Step motorların yapısı hakkında bilginiz olduğunu düşünerek soruyorum:
Sağlam bir step motor elektrik altında değilken elimle zor döndürüyorum ama arızalı olan step motoru rahat döndürüyorum nedeni nedir acaba?
Ayrıca step motor sargılarını ohmmetre ile sağlıklı ölçemezsiniz çünkü zaten omik direnci düşüktür.(Birkaç ohm).
O yüzden  ben step motor sargılarını henrymetre ile ölçüyorum doğrumu acaba??

ugurtelefon

sezgin bey
fikir üretmeye çalışıyorum yaptığım yanlışsa söyleyin, :oops:

ölçü aletleri artık sadece OHMmetreden oluşmuyor. sizde biliyorsunuz,
kapasite,endüktans ölçen kombine aletler var.benim kastettiğim oydu.

herneyse konumuza gelelim ki dağılmasın;

ben hergün steplerle yatıp kalkan bir işte çalışmıyorum ama genel anlamda bilgim var ve araştırmayı seven biriyim.
öncelikle elinizdeki motorun hangi tip olduğu bizim için baz alınacak bir nokta.
a-sabit mıknatıslı(PM) mot.
b-değişken relüktanslı(VR) mot.
c-hybrit step mot.
d-lineer step mot.

örnek vermek gerekirse Değişken relüktanslı bir step motorda kullanılan rotor,mıknatıslık özelliği göstermeyen,dişli yapıya sahip,yumuşak demirden yapılır'mış.

bu arada geçen hafta perşembe günü Panasonic marka bir fax geldi.tamir için.içeride kağıt sıkıştırmış,içini açıp baktığımda koca bir toplu iğne çıktı.
kağıdı sürmekte kullanılan step motor boşta çok güzel çalışıyor fakat kağıdı sürüyor gibi gözüksede kopyalanan belgenin dikey çizgilerini uzatıyor.yani kısacası adım kaçırıyor.motoru sağlam olanıyla değiştirdim.
cihaz cillop gibi çalımıştı.sizin bu topic açıldıktan sonra eski motoru söktüm içini açtım.bobinler sağlam gibi görünüyordu.4 uçlu bipolar bir step.ortada küçük bir mıknatıslı rotor var.hiçbir yanık gözükmesede bobinleri sağlam olanıyla kıyasladığımda 11ohm olması gerekirken 7ohm çıkıyor.
bende sargıları açtım.tam sargının orta kısmında yanık çıktı.
ama şu da var.siz diyorsunuz motor elektrik yokken elimle zor dönüyordu,şimdi daha kolay dönüyor.bunun sargıyla alakası yoktur herhalde.ama nasıl olurda bir mıknatıs özelliğini kaybeder,bu çok zor bir ihtimal değilmi.ama oldumu oluyor demekki.:)

skolmashi

Alıntı yapılan: sezgin05 - 05 Mart 2008, 12:57:18
Uğur kardeş:
Step motorların yapısı hakkında bilginiz olduğunu düşünerek soruyorum:
Sağlam bir step motor elektrik altında değilken elimle zor döndürüyorum ama arızalı olan step motoru rahat döndürüyorum nedeni nedir acaba?
Ayrıca step motor sargılarını ohmmetre ile sağlıklı ölçemezsiniz çünkü zaten omik direnci düşüktür.(Birkaç ohm).
O yüzden  ben step motor sargılarını henrymetre ile ölçüyorum doğrumu acaba??

Öncelikleyanlışım var ise düzeştiniz.. konunun uzmanı değilim fakat bahstetiğiniz durum hakkında bende bir deneme yapmuıştım eski ir yazıcı motorunda denemiştim elimle zor çevirdiğim motor dahat dönmeye başladı ama çalışırken hiç bir güç kaybı olmuyor yani okadarda güçlü...benim düşüncem şudur ki  step motortların Rotoru ve statoru arasındaki boşluk ile alakalı yani söküldükten sonra o boşlukların dengesi bozulduğundan dolayı yuymuşak dönme gibi sorunların oluşacağını düşünüyorum fakat çalışırken güç kaybı falan olmuyorsa sorun olmayacaktır ama sökmemektede fayda var bence. adım kaçırma olayı bobinlerle olacağını düşünüyorum...

zaferd88

merhabalar arkadaşlar.

bende step motor ile ilgili birşey sormak istiyorum.bendede 48v step motorlar var bunlarda şuan arızalı ve sağlamlarına göre elle çevirdiğimde rahat dönüyorlar. rotoru çıkarıp metal yaklaştırdığımda çok yavaş çekiyor ama sağlamların mıknatısı çok iyi çekiyor. sanırsam bozukluğun sebebi mıknatıs ama bunu nasıl çözeceğimi bilemyorum roturu nasıl mıknatıslarım veya nerede mıknatıslattırırm konu çok acil benim için yardımınızı rica ediyorum.
Teşekkürler.

z

Mıknatıs yükleyecek bir yer bulsan bile o motor artık kabak tadı verir.

Neden? Yükleme yaptırmak için mecburen rotoru açıp mıknatısları sökeceksin. İstediğin şiddette mıknatısların olsa bile rotoru toplamak için saç paketleri mıknatıs üstüne monte ederken yerleşim hatası yapacaksın.

Zira rotorun her saç bloğunda bağımsız iki kısım var. Bu kısımların mükemmel şekilde 90 derece mekanik açı ile yerleştirilmesi gerekir. Motor üreticileri bile bu işi %5 hata ile yapabilirken senin bunu başarman çok zor.

O yüzden step motorun içini açarsanız açın ama asla ve asla rotoru söküp geri toplamayın.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com