şarj devresi tavsiye ???

Başlatan erkan614, 03 Mart 2008, 19:19:14

erkan614

iyi çalışmalar arkadaşlar
araba akü şarj dinamosunun 12 v aküyü nasıl şarj ettiği hakkında bilgi verebilirmisiniz bu ne tür dvrelerle oluşuyor
yani motor düşük devride ve yüksek devirde giderken ne tür bir devre ile sabit 12v ta şarj işlemi gerçekleşiyor. akü dolu olduğunda üretilen enerji nereye aktarılıyor?
genel çalışma prensipleri ve bu devrelerde çoğunlukla kullanılan entegre ve transistorler hakkında bilgi veye link verebilirseniz sevinirim.

mucitotomasyon

slm lar şarj devrelerinle de bayagı ugraştım eger araba aküsü şarj edeceksen  akü tam dolu oldugu akünün üzerinde yazar  birde akü yük altında iken voltajı yazar onları göz önüne alarak  aküyü seri direnle şarj edersin şarj olurken micro denetleyici ile voltajını olcer akünün tam dalu oldugu anda şarjı devreden cıkarırsın bundan profesyonel ve basit devre bulamassın  böyle devre yaptım ve 3 senedir sorunsuz oto tamırcisinde calısıyor.

mucitotomasyon

Maxim

Alıntı yapılan: "erkan614"iyi çalışmalar arkadaşlar
araba akü şarj dinamosunun 12 v aküyü nasıl şarj ettiği hakkında bilgi verebilirmisiniz bu ne tür dvrelerle oluşuyor
yani motor düşük devride ve yüksek devirde giderken ne tür bir devre ile sabit 12v ta şarj işlemi gerçekleşiyor. akü dolu olduğunda üretilen enerji nereye aktarılıyor?
genel çalışma prensipleri ve bu devrelerde çoğunlukla kullanılan entegre ve transistorler hakkında bilgi veye link verebilirseniz sevinirim.

link bilmiyorum ama "konjektör" diye aramalısın ,
arabalarda dinamo ile akü arasında konjektör kullanılır ,
konjektör basitçe bir regulatör devresidir ,
düşük devirde şarj dinamosu az ,yüksek devirde yüksek voltaj üreteceğinden dolayı bir regülatöre ihtiyaç vardır , bunlara konjektör deniyor .

erkan614

dinamoyu mengeneye sabitleyip matkapla roptoru döndürdüm boşta voltaj eğrisi sürekli artıyor mesela 400 devirde 11v 1000 devirde 25v civarı bi değer okudum sonra nominal çalışması 12 volt 6a bir çekyat motorunu ampermetre ile seri bağladım 400 devirde 3a 2v gösterdi ve mil dönmedi 1000 devirde ise 7.5 volttan başlayım 8.5 e kadar vükselen vi voltaj eğrisi gördüm  ki zannedersem motor devrini aldıkça daha az akım çekeceğinden 12v a kadar yüksekcekti akım ise sabit 6a gösterdi.
yani voltajı sabit tutan bi ve akü dolu olduğunda bağlantıyı kesen bi yöntem lazım

biri bana redresör demişti bi aralar hatta bi tane patlamış ups redresörünü inceleme fırsatımda olmuştu (sigortasını değiştirdim çalıştı yani pek patlama sayılmaz ama pcbnin hertarafı simsiyahtı sanki patlamış gibi vay ironiye bak (simsonslardan kaptım ironi ayroniii deyne bağırıodu filmde neyse) neyse)
acaba redresör tam olarak ne işe yarar bana lazım olan yoksa o mu?

@maxiboost konjektorü arattım googlede bak iç açıcı bi sonuçl karşılaşmadım (daha detaylı bi arama daha yapıcam ama)

@mucitotomasyon ya eğer mümkün olursa yaptığın devernin şemesı veya pernsip şeması varmı veya bi akış diyagramı?
araba aküsü şarj edicem 12v yalnız dinamo motordan güç almıyor ya rüzgardan yada sudan alınan güçle dinamooyu döndürcem

Maxim

konjektör ,
fiyatı 6 ytl

http://www.neko.com.tr/urun.asp?UrunID=27068&L=1&KD=

ben eski bir arabam için kullanmıştım aynısını ,
bir girişi birde çıkışı var ,
tabi birde şase var .

çok basit bir yapısı olmalı diye düşünüyorum ama iç yapısını bilmiyorum

stlg

Sevgili kardesim

İnternette bununla ilgili pek cok sema var

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

erkan614

evet haklısınız ben kısa bi araştırma yaptım sadece daha somut bi noktadan yola çıkmak istiyorum yani şarj devresi bissürü ama bana sadece bi şarj devresimi lazım onu bilmiyorum yoksa ups lerdeki sistemden mi başlamalıyım.
yani bi başlangıç noktası arıyorum