Matlabta GTO tetiklemeyle ilgili problem...

Başlatan chronicgenius, 07 Mart 2008, 19:39:52

chronicgenius

Öncelikle herkese merhabalar.Arkadaşlar benim matlabta simulink ile ilgili bir sorum olacaktı.Şimdiye kadar çok uğraştım çözmek için ama bir sonuç elde edemedim.Soruyu aşağıda yazdım.Bu soruda elimizde bir alçaltıcı-yükseltici da-da çevirici var.Bize verilen bu çeviricininde ucunda da bir yük var.Bu devredeki Gto'yu 20kHz anahtarlama frekansıyla tetikleyeceğiz ve çıkışta biz scopela signal builderda soruda istenen gerilim şeklini görebilelim.Aslında benim istediğim esas nokta şu.Ben Gto'yu tetiklerken bir taraftan testeredişli sinyali uygulucam,diğer taraftan sabit bir sinyal.Öyle bir karşılaştırıcı devre ya da bir eleman(sorunumda bu zaten nasıl bir eleman koymalıyım oraya) olmalı ki Gto yu ona gore tetiklesin ve ben çıkışımda signal builderdaki görüntüyü elde edebileyim.Arkadaşlar çözüm olur ya da olmaz önemli değil.Eğer fikriniz olursa paylaşırsanız sevinirim,doğru olup olmaması problem değil.İlgilenen bütün arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.Soru aşağıdadır;

Sabit değerli bir doğru gerilim kaynağından (E=12  V) beslenen anahtarlamalı alçaltıcı-yükseltici da-da çeviricisi, R=100  ohm değerinde bir yükü beslemektedir. Anahtarlama frekansı 20 Khz dir. Devrede L=150 mikro henry ve C=470 mikro  farad alınmaktadır. Devrede anahtar olarak GTO kullanılacaktır. Yük uçlarındaki gerilimin değişimini gösteren signal builder işareti aşağıda gösterilmiştir.

Powergui içinde discrete seçeneğinde Ts=1e-006 alarak, ve configuration parameters seçeneği olarak aşağıdaki değerleri alınız.Oluşturduğunuz devrede yük uçlarına bağlayacağınız scope de signal builder görüntüsünün olup olmadığını kontrol ediniz.
Gto Parametresi;

Diyot parametresi;

Configuration Parameters;

titanium

Simulink de toplama çıkarma işlemini yapan bir blok olması gerekiyor. Matematiksel işlemlerle ilgili blokların bulunduğu yerde olması lazım. İki sinyali bu bloğa girerek çıkarma işlemi yap. Daha sonrada işlemin sonucunun negatif mi yoksa pozitif mi olduğunu belirle. Bunun için de bir blok vardı. >0 için tetikleme yapacaksan, bu bloğa parametre olarak ">0" gireceksin. Böyle yaparsan, işlemin sonucu pozitifse bu bloğun çıkışı 1 olur ve GTO yu tetiklemiş olursun. Uğur hoca bize de böyle ödevler vermişti :) ve sanırım ben böyle yapmıştım. Senin dediğin gibi 2 sinyali karşılaştıran blok da olması lazım ama hangisiydi hatırlamıyorum. Eksiklik veya bazı hatalar olabilir fakat sen sorunda bunu kabullenmişsin :). Umarım yardımcı olur.

chronicgenius

Dediğin mantıklı hocam fakat gel gelelim devrede uyguladığımda bir türlü doğru sonuca ulaşamadım.Artık saturation bloğunumu yanlış yerde kullanıyorum yoksa göremediğim başka bir olay mı var anlamadım gitti.Onlarca ihtimal denedim istenilen sonucun bir türlü elde edemedik.Neyse fikrin  için teşekkürler.Ben en iyisi daha farklı çözüm yolları araştırayım...

picusta

Sen SimPower toolbox'unu kullanmiyormusun? orada PWM bloku var, dediklerini yapiyor (testere disi sinyali seçimi, m seçimi...).
Sinyal builder'daki sinyal senin yük uçlarinda görülmesini istedigin sinyaldir, yani burada geri beslemeli bir kontrol mekanizmasina bile ihtiyaç duyabilirsin. (gerilimi ölç, PI, sonra PWM). Yada bu niysl ile GTO+devvreyi açik döngü ile kontrol et.

SpeedyX

Pwm i bu şekilde elde edebilirsin,

Repeating Sequence bloğu testere dişi sinyali sağlayabilir.

Time values:
[0 20]

Output values:
[0 1]

chronicgenius

arkadaşlar fikirleriniz için çok teşekkürler...Signal generatörün içinde sawtooth(testere diş bloğu) sinyali var,biliyorum.Dediğin gibi repeatin sequence bloğulada aynı işi görürüz.Benim esas sorunum referans sinyaliyle sawtooth bloğunu karşılaştırmaktı.Orda takılmıştım onu da şükür hallettim.Çıkış sinyaliyle signal builderdaki sinyal arasındaki hatayı sawtooth sinyaliyle karşılaştırdım ve  sinyal generatöründeki sinyali de elde ettim.Tek sorunum kaldı o da benim sinyalimin negatif gerilimde olması ve genliğinin signal builderdaki gibi olmaması.Şimdilik tek sorun bu kaldı.