gemi için arz kaçağı devresi

Başlatan TAYM, 08 Mart 2008, 23:15:23

TAYM

herkese selam.

gemilerde çalışan bir arkadaşım geçenlerede bitane kutu getirdi.
440 vac'ye bağlanıyor ve dağıtım tablosunda bulunuyor.
dağıtım tablosundan beslenen cihazlardan herhangi birisinde bir arz kaçağı olursa bunu tespit edip bir alarm lambasını yakıyor.
kutunun içi tamamen sert bir madde ile dolu idi.
fırınlayarak yumuşatmaya ve temizlemeye çalıştık fakat tam olarak temizleyemedik.
sonuçta ortaya çıkan devrenin çok ta karışık bi devre olmadığını gördük.
3 transistör 1 opamp ve diğer analog elemanlardan oluşan bi devreydi.
temizlemeden dolayı devre biraz yıprandı. ayrıca elemanların çoğunda herhangi bir isim vs yoktu ve standart elemanlara benzemiyordu.kutu yurtdışından geliyomuş ve fiyatı 1300 euro imiş.
gemi devresinde toprak ve nötr yokmuş bunun gibi çalışan veya buna benzer bişey gören duyan oldumu?
forumda araştırdım ama pek bişey bulamadım.
yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler..

erkan614

ben sana daha çok ticari yönden bi tavsiyede bulunayım
sen daha çok şema falan istiyosun ama ben sana işi yapmanın kolay yolunu işaret ediyorum. kendini hiç araştırma yapıcam diye yorma
tahminimce güçlü bir kısadevre koruma cihazı
bu tür devreler çok basit olduğundan yapan firmalar kopyalamaya karşı katrana benzeyen maddelerle cihazı kaplarlar ikinci bir neden ise gemi ortamındaki tuz ve rutubet gibi aşırı yıprandırıcı etkenlerden korumak
elektronikten anlayan bi tasarımcıya yaptır bi tane sora 100 tane kopyalat ama kullandığın mazeme kaliteli olsun patates baskı transistor kullanma kutula içine o katrandan dök ki tamiri mümkün olmasın bozulursa yenisini alsınlar (bu da katranın 3. sebebi) tanesini 750€ veya 1000$ dan sat tane başına (eğer satabilirsen) en az 800$ kar elde edersin
bu tür devreler basittir. o sebepten kendim yapcam diye 2-3 ay kaybetme tasarlattır gitsin nihayetinde cihazın yaptığı işi bilen herhangi bir elektronikçi aynısını yapabilir.
tahminlerime göre kendin yapmaya kalkışırsan bu cihazı 3 ayda zor piyasaya sürersin ama tasarlattırmaya kalksan
tasarım 1 hafta (çünkü devre basit)
fason pcb ve dizgi 1 hafta
kutulama 1 hafta
toplam 3 haftada malı piyasaya sürersin

burdakilerin hepsi başımdan geçen olaylarla kazanılan tecrübelere dayanılarak verilen nasihattir yanlış anlama olmasın

TAYM

hocam aslında ben ticari amaçla sormamıştım. ama yinede ilginize teşekkürler.
hocam bu tasarlattırma konusunda biraz ayrıntı verebilirmisiniz
bildiğiniz biyer veya fiyat bilgisi gib

erkan614

en başta ben yapamam vaktim yok :) daha bu gün bi proje bitti (sonunda 2 aydır uğraşıyodum) pazartesi de yeni ikişeye başlıycam ayrıca bu tasarımı yaptıracağın tanıdığım kişilerde çok ferdi çalıştığından onları bulman çok zor yani benim bildiğim piyasa sana biraz uzak  ;)
şöyle bi öneride bulunabilirim bu forumda bu işi profosyonel manada yapabilecek kişiler var

yaa tasarım maliyeti çok değişiklik gösteren bi konu piyasa şartları malum
benim burda fiyat vermem yanlış olur çünkü bu işten ekmek yiyen abilerimiz var.
yani 3 4 kere hesap yaptım hepsinde ya müşteri olarak razı olmadım yada tasarımcı olarak
en iyisi bi rakam yazmamak

çok muallak bi yazı oldu kusura bakma

picusta

ise ticari yönden değil de teknik yönden bakarsak,
gemide arz kaçagi tespit etmek ile evde veya fabrikada kaçagi tespit etmek arasinda ne fark vardir?
Bilmen gereken sey nötr rejimi, sonra ona göre tespit ve önlem alirsin.
örnegin IT ise (ki gemilerde kullanildigini sanmiyorum) diferansyel salterleri incele (faz ve nötr akimlari arasindaki farka bakar).

F.T

evet arkadaşım bu işin çok basit elektrik kanunlarına dayalı oldugunu söyleyebilirim.istersen sana aynı işlevi yapacak devre dizaynı yapabilirim..
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

mame

merhaba gemıde calısan bırı olarak sana sunu soleyebılırım
gemıdekı elektrık ıkı ucuda canlı aralarında faz farkı olan bır elektrıktır
eger dızayn yapacaksan buna gore yapmalısın
daha detaylı bılgı ıstersen olcer sana getırırm
bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.

tcitak

Bu cihaz geminin dağıtım panosunda mı yoksa limanda iskeledeki dağıtım panosunda mı duruyor?. Bu ikisinin arasında fark var.

Bir diğer konu ise arz kaçağını kontrol etmenin en kolay yolu topraktan geçen akımı ölçmektir. Toprak hattına seri bağlı  bir direnç ve o seri direncin uçlarında düşen voltaj farkını opamp ile kontrol etmek mümkün.
Ve hatta bir başka devre elemanı kullanarak  süresini kontrol etmen de gerekebilir. Arz kaçağında yasal sınır 30 mA galiba. opampı ona ayarlayabilirsin.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

tekniker_murat

Arkadaşlar konuyu okudum dikkatimi çeken bir olay oldu burada sözü geçen ARZ kaçağı nedir ne anlam taşıyor bu konuda bilgilendirirseniz memnun olurum...
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

F.T

geminin gövdesine kaçan akım miktarı ölçülmek isteniyor.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.