SELF SET CLOCK(Kendi kendine ayarlanan saat)

Başlatan derwish, 17 Ekim 2003, 23:46:35

derwish

Selam arkadaslar,

bir proje icin kendi kendine ayarlayabilen bir saat yapmam gerekiyor.
Almanyada bu tür saatler var. siz sadece pilini takıyorsunuz saat uydudan(belkide radyo sinyalllerinden) aldıgı saat senkronize sinyali ile kendi kendine ayarlanıyor.
bu saatler Turkiyede de calısıyor. bende bu tür bir saat yapmak istiyorum.

Sorunum shu;

bu saat senkronizasyon sinyali hangi uydudan,hangi formatta,hangi aralıklarla gonderilmektedir? nasıl bir devre ile alabilirim. bu konu ile ilgili bilgi veya link'e sahip olan varsa memnum olurum.

Hatta projem bittiginde belki buradan sizinle paylasabilirim...  ;)

DerWish   8)

Prof.EleCTroN

Hocam TRT'nin (ve bir kaç kanal daha var) yayınlarında bizim tv (reveal tuşu ile) saat bilgisi alıyor. Belki işinize yarar.

mmengi

derwish dostum türkiyede büyük şehirlerde DCF 77 radio saat vericileri bulunmaktadır. benim çalışmakta olduğum firmada yıllık zaman saatleri kullanıyoruz bu cihazlara dcf anten modülü takıp saat bilgisi otomatik olarak alınıyor ama ben daha bu modülü kullanmadım. Sistem DCF 77 vericilerinden gelen bilgiyi alıyor.

derwish

Hah !!! Aradığımı buldum sanırım...

DCF 77 İstanbulda bu verici vardır sanırım..
benim aradıgım bu DCF 77 bilgisini nasıl bir entegre veya devre ile alabiliriz??

DCF anten modülü nedir? fiyati kacadır? buyuklugu ne kadardır?

ben kendim yapmak istesem yapabilirmiyim?

bildiginiz link varsa iyi olur.

DerWish

derwish

Kendi sorumun cevabını kendim vereyim...

google dan yaptıgım arama sonucu ;

http://www.giangrandi.ch/jack/dcf77/dcf-e.shtml

diye bir siteye ulastım. bu siteden gordugum kadarıyla DCF vericisinin kapsama alanı dısındayız ne yazıkki..  :(  ishte link ;

http://www.giangrandi.ch/jack/dcf77/emitter-e.html

ancak ben Almanyadan alınan bu saatlerin Turkiyede calıstıgına sahit oldum.
hala umudumu yitirmedim..

ayni sitede A simple DCF77 receiver diye bir kısım var,
burada adı gecen iki entegre var DCF sinyalinin almak icin.
Conrad 19 06 91 ve U.4224 ...
sanırım bu iki entegreyide Turkiyede bulmam imkansızdır.

yinede bir bakmak lazım Karakoy'e ...

DerWish

mmengi

dostum verdiğin linkte frankfurttaki vericinin kapsama alanı verilmiş türkiye gözükmüyor ama türkiyede bu yayın yok demek değil biraz araştırmak lazım ama benim internet hızım buna izin vermiyor(telsim gprs sağolsun) bu mesajları bile sidik zoruyla yazıyorum.