DC motor sürücü için mosfet ve mofet sürücü tavsiyesi

Başlatan remzi, 11 Mart 2008, 11:45:11

remzi

Elimde 24Vdc 10A lik bir dc motor var. H bridge ile ileri-geri ve hız ayarı yapmak istiyorum.(PWM ile)  Forumu araştırdım ama yeterli bilgiye ulaşamadım.
Kullanacağım bu motor için mosfet ve mosfet sürücüsü tasiye edermisiniz.
Piyasada rahat bulunabilen malzemeler olursa daha iyi olur.

Forumu araştırdım genelde mosfet sürücüleri half bridge. Full bridge mosfet sürücü piyasada bulabilirmiyiz.

Mosfet irfz44 kullanmam uygun olurmu? ( 55V 49A)

Tavsiyelerinizi bekliyorum. İyi çalışmalar...

remzi

HCA10008
ve
HIP4080A mosfet sürücülerini int. de buldum. İkiside 80V 2.5A full-bridge sürücü entegresi. Bunları daha önce kullanan oldumu?

Piyasada bulunabilirmi?

İyi çalışmalar...

Erol YILMAZ

remzi

Kullanılacak mosfette dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir. 24V luk dc motoru sürmek için 55V luk mosfet yeterli olurmu? Yoksa daha yüksek gerilimli bir mosfetmi gerekli?

xenix

Bunu baskı devre tasarımı ve DC link kondansatörü belirler. ▲I/▲t nin yüksek olduğu hatların (transistörlerin drain source bacaklarından DC link kondansatörüne kadar olan yollar) kalın ve kısa olması bu hatların indüktansını düşürür. Böylece mosfet kesime gittiğinde DC link geriliminin üzerinde oluşacak ekstra atma voltajının değeri düşürülebilir. Yine DC link kondansatörünün düşük indüktanslı ve düşük dirençli olması gerekir. Oluşacak dalgalı akımı (ripple current) kaldırabilecek bir elektrolitik kondansatöre seramik veya multilayer 1-2µF değerinde kutupsuz kondansatörü paralel bağlayarak kondansatör indüktansını düşürebilirsiniz.

Bu durumda 55V yeterli olacaktır. Ama çok adetli bir ürün olmayacaksa güvenli bölgede kalmak için 75-80-100V mosfetleri öneririm.

mihri

Bu kadar tantanaya gerek yok ırfz44n yeterde artar bile ben low side olarak motor sürdüm pwm ile 8A geçirdim ısınma falan yok. Eğer konum kontrol yapmicaksan sadece hız kontrolu yapacaksan high side yerine röle koy kasmaya hiç gerek yok.
"Eppur si muove!"

remzi

Kullandığınız motor kaç voltluk motordu?

ayrıca xenix arkadaşımıza verdiğini önemli bilgiler için teşekkür ederim.

İyi çalışmalar...

xenix

Alıntı yapılan: "mihri"Bu kadar tantanaya gerek yok ırfz44n yeterde artar bile ben low side olarak motor sürdüm pwm ile 8A geçirdim ısınma falan yok. Eğer konum kontrol yapmicaksan sadece hız kontrolu yapacaksan high side yerine röle koy kasmaya hiç gerek yok.

Eğer baskı devre tasarımına, dc link kondansatörüne dikkat edilmez ise, ve snubber devresi kullanılmaz ise (iyi bir baskı devre tasarımında snubber kullanmaya gerek kalmayabilir) 24V beslemede dahi Vds gerilimi mosfet kesime gittiğinde 100 lerce voltlara çıkabilir. Bu işe yeni başlayan bir çok arkadaş yüksek akımdan yaktıklarını düşünürler mosfetleri, halbuki çoğunda yüksek gerilimden yanar.

Güç elektroniğinde başarı ayrıntılarda gizli.

remzi

H köprünün başladığı noktaya bir adet kondansatör atsak pikleri süzmesi için uygun olurmu?

Ve H köprü ile besleme arasını kalın tek damarlı tel ile pcb ye lehimlesek yine aynı sorunlarla karşılaşırmıyız?

xenix

Aşağıdaki H-Köprü devrede kalın gösterilen hatlar olabildiğince geniş ve kısa olursa ve kondansatörlerin ESR ve ESL değeri düşük olursa, mosfetler kesime gittiğinde oluşacak gerilim tepelerinin değeri azalır. Böylece DC bara geriliminin biraz üzerinde bir gerilimde mosfet rahatlıkla kullanılabilir. Kondansatörlerin sığaları önemli değildir, önemli olan oluşacak akımı kaldırabilmeleridir.

remzi

Çekilecek akıma göre kapasite hesabı nasıl yapılır peki?

xenix

Mesela motora %50 duty cycle da PWM gerilim veriyorsun. Motor akımı 10 amper olsun. Bu durumda H-Bridge  10 amper tepe değeri olan, 0 amper alt değeri olan %50 duty de akım çeker. Bu akım 5 amper DC + 5 amper genliği olan kare dalgadır. 5 amper dc akım güç kaynağından gelir, 5 amper genliği olan kare dalgayı kondansatörler vermek zorundadır. Böyle bir dalganın RMS değeri genliğinin 4/pi katı olur, dolayısıyla kondansatörden 6,36 amper RMS akım çekersin. Bu akımı büyük kapasiteli olan kondansatör sağlar. Eğer motor saatlerce bu şartlarda çalışacaksa bu kondansatörün kaldırabileceği akım değeri en az 6,36 amper olmalıdır. Aksi durumda kondansatör ısınacak, hızlı bir şekilde içindeki sıvıyı bitirip kapasitesini kaybedecektir. Eğer motor sürekli bu şartlar altında çalışmayacaksa, mesela  5-10 dakka çalışıp duracaksa, o zaman daha az akımlı kondansatörler de kullanılabilir.