tristor tetikleme devresi

Başlatan erkan614, 11 Mart 2008, 18:24:14

erkan614

bu bir tristörlü manyetik bobin tetikleme devresi
bozuk bi çivi çakma makinasının içinden çıkardım
çalışma mantığı bana göre
q1 iletimde iken q2 q3 kesimde tetiğe basıldığında q1 kesime gidiyor q2 iletime geçiyor ve tristor tetikleniyor belli bir zaman sonra q3 de iletime geçerek tristoru kesime götürüyor galiba
ayrıca potanslı kısımgüç bobin güç ayarı şebekenin sıfır geçişini nasıl algılıyor
aslında tam çözemedim biri bana bu devrenin çalışma mantığını anlatabilir mi?

devrenin yapması gereken şey tetik ve onay siviçleri basılı iken 0.2 0.5 sn arası bobine enerji veriyor sonra bırakıyor taki onay ucunun birdahaki pozitif kenarına kadar
onay sivicinin amacı üst üste çivi çakılmasını önlemek

erkan614

biri bu konuda patent almış işte pdfsi
http://rapidshare.com/files/98815087/US7038503.pdf.html
bu devre ile alakalı pek bişi bulamadım çalışma mantığını merak ettim doğrusu

galiba iş yine 555+moc3011'e düşecek gibi

erkan614

analiz ettim biraz r2 d1 ve r3 d2 elemanları alternatif akım ile c2 üzerinden q1 i iletime geçiriyor tetik açık iken c2 transistoru kesime götürüyor
r9, pot ve c5 in zaman sabiti tetikleme açısını belirliyor böu açı ile q2 yi tetikliyor oda tristörü tetikliyor çözemediğim q3 ne işe yarıyor

şimdi merak ettiğim kısım acaba tristor kesime çalışma anında gidiyormu? çünkü tristore bağlanan yükün fazla indüktif özelliği varsa tristor negatif alternansta a-k arası gerilimi yükten alır ve diğer pozitif alternansa kadar iletimde kalır bu durumda tristor hep iletimde kalır.

bi fikri olan varmı?

mihri

Bu devre manyetik bobinle mi çiviyi çakıyo?
"Eppur si muove!"

erkan614

ise

tristör yapısı itibari ile tetiklendiğinde iletimde kalır.  kesime gitmesi için 3 şart vardır.
1- anot katot kısa devre edilebilir
2- anot katot arasındaki gerilim ters çevrilebilir
3- katot-geyt arasındaki gerilim ters çevrilebilir

bu devrede 1-2 nolu seçeneğimiz hakim  alternans 0 noktasında 1 nolu seçenek ve alternans yükseldiğinde 2 nolu seçeneğimiz geçerli oluyor. devre zaman gecikme devresi gibi düşünebiliriz.  tetiğe basmadımızda devrede c4 ve c3 kondansatörü tristörü tetiklemek üzere şarj oluyor.  dolasıyla q2 kesimde q1 ise iletimde. tetiğe basıldığı anda q1 belli zaman aralıkları ile kesime gidiyor bu sırada 350k pot üzerinden dolmaya çalışan c5 kondanstörü  transistörü q1 iletimde olmadığından q2 iletime götürür q2 iletime geçtiği anda hem tirstör hemde q3 iletime geçer c4 kondansatörü boşalır  bu işlemler yukardan aşağı olarak tekrar eder