ATX Stantby Trafosu ile DC Yüksek Voltaj

Başlatan gevv, 16 Mart 2008, 16:35:22

gevv

Daha önce atx powersupply ğüç trafosu (EI28) ile 12v 220v Dc-Dc Konvertör yapmıştım yine aynı devre kullanıldı bu sefer farklı trafo ile atx güç kaynaklarında +5 volt stantby ve kontrol entegresinin (TL494) Besleme voltajını sağlayan stantby trafosu (EI19) Kullanıldı oldukca yüksek voltaj verdi tafo :) 910v dc :D

DİKKAT: Devre Yüksek voltaj vermektedir dikkatli olun gerekli önlemleri almadan çalıştırmayın devre 220v ac ile çalışan cihazlarda kullanmak için uygun değildir (tv,monitör,vs)

PC ATX Powersupply Stantby Bölümü

bu bölüm devreden kısmen bağımsız aslında pc power devresinde kontrol sisteminin çalışması ve bilsayar işletim sistemi üzerinden kapatıldıktan sonra kasada bulunan on off butonuna bastığınızda bilgisayarın çalışmasını sağlar ayrıca usb portundaki +5 volt bu devreden gelir

Stantby Devresinin Trafosu EI19

Şuan çoğu atx güç kaynağında bu trafo kullanılıyor devrede trafoyu ters kullandık :) giriş voltajımız dc 12v olduğu için primer bölümünü çıkış (220v 10w lamba bağlandı) sekonder bölümü giriş olarak kullanıldı

12 Volt 2 Amper Kaynak

Testlerde 12v kaynak için 12v 2a smps adaptör kullanıldı aslında akü ile tast etmek isterdim ama şarj etmeyi unutmuşum :D

Testlerde yük olarak 220 volt 10 watt Lamba kullanıldı

Yük olamadan Boşta 910v dc çıkış veriyor

220v 10w Lamba ile 220v dc

20k Pot ile ayarlama yapıldığında çıkış voltajı değiştirilebiliyor

Devre Şeması

roleci

Sevgili gevv...
Trafodan çıkan gerilim AC değil mi...

gevv

doğrultunca dc oluyor :) ölçüm yapabilmek için yarım dalga doğrulttum

mustafa_cmbz

hocam ne zamandır bu uygulamanızı bende yapmak istiyordum ama devrede ki trafodan bulamıyordum...şansım yaver gitti ve dükkanda dolabın en altında duran poşet dikkatimi çekti bende bir el atım dedim birde ne göreyim 3 adet pc power suplay'i hemde 3'de arızalı bende hemen el koydum :D

neyse içlerini açıp baktığımda biri hariç diğer ikisinin içinde eı19 vardı...

şimdi merak ettiğim şey şu :

555'in frekansını değiştirirsek mesela yükseltirsek trafonun çıkış voltajı artacakmıdır_?

eğer böyle olursa ben devreyi 5v ile besleyip birde smd 12f675 atıp güzel bir kontrol devre yapmayı düşünüyorum... ne için,ne gerek var derseniz de kademeli elektro çok aleti yapmayı düşünüyorum...dengesiz insanlar ile normal insanları ayırmak gerek :D yoksa hepsine aynı voltajı verirsek olmaz...

birde o trafonun yanında bir tane daha minik bir trafo var hocam o trafoda iş yapmazmı acaba_? boyut benim için önemli çünki elfeneri ve jop çeklinde 2 tasarım yapmayı planlıyorum...iyi çalışmalar...

gevv

Nüvenin çalışma frekansına göre arttırma yapılmalı

5 volt ile beslerseniz mosfet iyi sürülmez ama şok cihazı sürekli çalışmadığı için sorun olmaz sanırım

diğer mink trafo primer bölümünde bjt tip güç transistörlerini sürüyor sarım sayısı yetersiz bu sebepten stantby trafosunu kullanmıştım dağıtıp tekrar sarmalısınız