yeni donanım taktığım PC'me bitürlü format atamadım n

Başlatan erkan614, 19 Mart 2008, 13:53:52

erkan614

dün "yeter artık bu cd'lerden çektiğim" deyip bi dvd-writer aldım.
samsung sh-202h/bebe modeli. hazır beşiktaşa yolum düşmüşken bide nfsprostreet isimli bi pc oyunu aldım.
velhasıl oyundanmı dvd denmi bilmiyorum ama xp kilitlendi restart yaptığımda da her seferinde xp yükleme ekranının ortalarında kendine restart atmaya başladı kısaca "çöktü"  :evil:
gerçi iyi oldu ne zamandır format atmamıştım arka planda 40 a yakın işlemler birikmişti
xp cd'sini takıp kurtarma konsolundan belgelerim klasorundaki önemli şeyleri  hd'nin d bölümüne kopyalamaya çalıştımher seferinde "erişim engellendi" uyarısını aldım bende restart yapıp linux ubuntu cd versiyonu ile c hd'sine ulaşıp kopyalamam gerekenleri d'ye kopyaladım ama komut sistemi ile c hd'sine ulaşamamak canımı baya sıkmıştı neyse
sora xp cdsini tekrar takıp windowsu yeniden yüklemeye çalıştım fakat bir türlü yülkenemedi bazı seferler biçimlendirmede takılırken bazı seferlerde kurulum aşamasında hata verdi. sonra komut sistemi ile c ye bi format atıyim dedim
format c:
c sürücüsündeki bütün bilgiler silinecek onaylıyonmu? <e/h>
e "enter"
0% tamamlandı

bu ekranda nerdeyse yarım saat durdu hiçi ilerleme yok
en sonunda dvdyi çıkardım yerine eski cd-romu taktım
normal xp yüklememi yaptım sonunda yüklendi.
sora cd-romu çıkarıp yeniden dvdyi taktım yeniden başlattım bi problem yok şu ana kadar.
sorum şu ki acaba neden dvd-wr varken formatı birtürlü atamadım.

birde şunu aktarmam da fayda var
hdd: western-digital (sadece kendi ide kablosu ile çalışıyor ve mutlaka kabonun 2. soketine takılmalı başka bi donanım var ise mutlaka öncelikli olarak birinci soketine slave olarak takılmalı),
cdrom: lg, cd-writer: lg,
yani şu şekilde

ide1 master hdd
ide1 slave cd-rom
ide2 master cd-rw
veya

ide1 master hdd
ide1 slave cd-rw
ide2 master dvd-rw
konfigurasyonu ile pc açılıyor diğer drumlarda açılış ekranında "detecting" yazıyor ama detect yapamıyor

çok uzun yazı oldu kusura bakmayın

rercan

dvd rw nin ve anakartın firmware ini güncellemeyi dene.
birde dvd ve cd  yi biostan manual tanımlı olarak kaydet.