Sistemin s domeninde analizini nasıl yapabilirim?

Başlatan chronicgenius, 20 Mart 2008, 21:09:31

chronicgenius

Arkadaşlar sizlere soyle bir sorum var.Bir tam köprü dc-dc çevirici devresinin ucunda dc motor var.Ben bu sistemin s domeninde analizini nasıl  yapabilirim ki bu sisteme göre PİD kontrolör tasarımınıda yapayım?Bİlgisi olan varsa bu konuyla ilgili acaba biras bahsedebilir mi?

vastar

Önce laplace hakkında hiç birşey bilmediğini farzediyorum ona göre açıklıyorum.
Önce oturup lise ve üni kitaplarından güzelce türev ve integral çalışmalısın daha sonra diferansiyel denklem kitaplarından çalışmalısın. Genelde karşına sabit katsayılı 2. mertebeden diferansiyel denklemler çıkar oların tam çözüm yöntemlerini öğrenmelisin. ( karekteristik denklem nedir , karekteristik denklemin kökleri nedir, ilk koşullar nedir bunları öğren mantığını anla) bunu da bitirdikten sonra. Diferansiyel denklemlerle devrelerin sürekli ve süreksiz hal çözümlerini yapabiliyor olursun. Bu aşamadan sonra laplace transformasyonuna çalışmalısın. Zaman dönenindeki ifadeler nasıl s domenine çevriliyor öğrenmelisin. Bundan sonra devre elemanlarının laplace karşılıklarını öğrenmelisin. Daha sonra ters laplace nasıl yapılır öğrenmelisin. nihayetinde elindeki o devrenin tamamen eşdeğer devresini çizmelisin diyotların eşdeğer devresini motorun eşdeğer devresini v.s  ve elindeki o eşdeğer devrenin s domeninde analizini yapabilirsin.  Bütün bunları öğrenmek yerine basit bir kaç matlap komutuylada halledebilirsin işini sembolik tool box yardımıyla. Kolay gelsin.