Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

pic16f877 ve Max485

Başlatan bozosinan, 23 Mart 2008, 17:31:38

bozosinan

Herkese selamlar,
Sensor kullanarak master 16f877 devremizden okuduğumuz sıcaklık ve nem değerini max485 üzerinden 100-200 metre uzaklıkta yine max485 üzerinden 16f877 devremize bağlı LCD den görmek istiyoruz.Programı CCS de yazıyoruz fakat başarılı olamadık.Yani max485 kullanarak nasıl veri alıp gönderme işlemi yapcaz.İki taraftaki Max bacaklarında RE ve DE ler nasıl ayarlanmalı. Örnek şekil kod vb.yardımlarınız için Şimdiden teşekkürler..

XX_CİHAN_XX

Daha önce bolca bilgi verildi.Arama yapınız...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

bozosinan

Hocam,forumda 485 ile alakalı tüm yerleri arayarak daha önce okumuştum ve buna rağmen sorunumu çözememiştim.Bundan dolayı tekrar başlık açarak sorma gereği hissettim.teşşekürler.

XX_CİHAN_XX

Yeterince aramamışsın sanırım aşağıdaki linki çok kolay bir şekilde buldum.
http://picproje.org/index.php/topic,19271&highlight=max485
Oradaki şemaya baktığında sorduğun re ve de uçlarının ne işe yaradığı nasıl kullanıldığı/bağlandığı gözüküyor.

Alıntı yapılan: "sarikayamusa"(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

MAX485 te ve SN75176 da şekilde görüldüğü gibi RE ve DE enable uçlarını kısa devre ediyorsun. TX-RX pic'e A ve B uçları ise diğer max485in a ve besine gidiyor. Fakat dikkat etmen gereken, sonlandırma direçnlerini ihmal etmemen 120R uygundur.

RE ve DE pinini picten 1 yaptıgında Gönderme Enable, 0 yaptıgında ise Alma Enable olur. İşte buna göre veri alırken ve verirken ayarlama yapacaksın amaç zaten alma ve göndermelerin karışmaması yani aynı anda gönderim ve alım yapılmamasıdır.

Lojik 1 yada 0 gönderme: Karakter olarak gönderebilirsin putc('1'); ile ve bunuda karsıdan, gelen=getch(); ile alırsın kolay bişey yani.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

bozosinan

Hocam bu linki daha önceki aramalarımda bende gördüm yeterince aradığımı düşündüğüm için soruyu yazdım.Bu şekildede daha önceden gördüğüm kadarıyla sadece bağlantısı ve gösterimi var,bunun kodda nasıl ifade edileceği,CCSda yazarken master ve slave ayarlamasını, pull up direçlerinin bu bağlantılardaki yeri,putc ve getch işlemlerinin CCS da nasıl olacağı vb. gibi konularada ihtiyacım olduğunu düşünüyorum.bu bilgilerin herbirini farklı farklı yerlerden kısmen buldum fakat birarada tekbir kaynaktan öğrenmenin daha yararlı olacağını düşündüğüm için bu soruyu yazdım.Şimdeiden cevap vereceklere teşekkür ederim.Yeterince aramamışsın diyenlerede ayrıca çok teşekkür ederim.