ENC28J60'in swich'le problemi

Başlatan fatihvelid, 24 Mart 2008, 00:24:11

fatihvelid

Enc28j60 ile bir proje yaptım. Gayet iyi çalışıyor. Ama küçük bir problem var. Nedendir bilmiyorum ama bazen direk switch'e bağladığımda çalışmıyor, ping atamıyorum. switch'in ilgili portuna gerekli konfigrasyonu yapıyorum. Full Dublex, 10 Mbps, gibi.Ve switch üzzerinden MAC kısıtlaması da yok ama nedense araya Hub koymadan çalışmıyor bazen.

Benzeri bir durumla karşılaşan var mı? Veya problemin sebebi konusunda bir görüşü olan varsa ve paylaşırsa sevinirim. Selamlar
Kainatta her canlı "DNA" diliyle yazılmış bir programdır...

picusta

kablolar düz / çapraz? gerçi bazi switchler otomatik olarak algiliyor.
çikistaki Ethernet konnektörünün bobinlerini dogru sekilde bagladin mi? gerekli yerlere kondansatör koydun mu?

fatihvelid

Alıntı yapılan: "picusta"kablolar düz / çapraz? gerçi bazi switchler otomatik olarak algiliyor.
çikistaki Ethernet konnektörünün bobinlerini dogru sekilde bagladin mi? gerekli yerlere kondansatör koydun mu?

Bağlantı ile ilgili bir problem yok aslında. Ve direnç ve kondansator değerleri zaten bu devrelerde standart.farklı birşey yok.Ferrit değeri 1 mH yaptık.

Acaba empedansı kritik bölgede mi kalıyor, bilmiyorum ama araya Hub koyduğumuzda sorunsuz çalışıyor. Direk switch'e bağladığım genellikle ping atamıyorum, pinge cevap verse de hepsine cevap veremiyor.

gallavi

swich de DHCP olmadığı için ip alamıyor olmasın swich den nereye bağlıyorsunuz direk bilgisayaramı
DemirHan=gallavi;

fatihvelid

Alıntı yapılan: "gallavi"swich de DHCP olmadığı için ip alamıyor olmasın swich den nereye bağlıyorsunuz direk bilgisayaramı

Durum IP ile ilgili değil. Configrasyolar konusund bir problem yok.Uzun süre statik IP ile çalıştırdım.

DHCP desteğini yeni verdim zaten. Direk switch'e bağlıyorum çalışmıyor genellikle ama araya hub koyduğumda çalışıyor.

bigbey

osilatör frekansınız merkez noktada mı onu kontrol ediniz.
TA6R

hademe

Farklı marka model switch lerle denedinizmi? bazı switchler yine bazı ethernet kartları ile bile anlaşamamazlık yapabiliyor.
Her türlü temizlik işleri yapılır.

mezire

Merhaba arkadaşlar...
Proteus`ta enc28j60 ağ entegresi ile çalışamıyorum.
WinCap programını kurdum. Proteusun yardım dosyasından faydalanarak VMware-player programınıda kurdum.
iflist.exe ile virtual ip adresinide görebiliyorum.
Ama bundan sonrasını beceremedim.
Şimdi, proteus üzerine bir enc28j60 entegresi koyup run edince hatasız çalışıyor gözüküyor.
Ama webbrowser`a ip nosunu yazıp enter yaptığımda sayfa görüntülenemiyor yazıyor.
Bu konu hakkında bilgi verecek arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

fatihvelid

Alıntı yapılan: "mezire"Merhaba arkadaşlar...
Proteus`ta enc28j60 ağ entegresi ile çalışamıyorum.
WinCap programını kurdum. Proteusun yardım dosyasından faydalanarak VMware-player programınıda kurdum.
iflist.exe ile virtual ip adresinide görebiliyorum.
Ama bundan sonrasını beceremedim.
Şimdi, proteus üzerine bir enc28j60 entegresi koyup run edince hatasız çalışıyor gözüküyor.
Ama webbrowser`a ip nosunu yazıp enter yaptığımda sayfa görüntülenemiyor yazıyor.
Bu konu hakkında bilgi verecek arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Aşağıdaki dökümanlar ve TCP/IP Stack enc28j60 ile proje yapmak için hayati öneme sahip dökümanlardır. Eğer proje yapmaya karar vermişseniz aşağıdaki dökümanları okumalısınız.

Proteus'taki hazır devrenin simülasyonunu yapacaksanız, DHCP'den IP almalısınız. Bunun için WinCap programının doğru çalıştığından emin olmalısınız. Forumda yazdıklarınızdan anladığım, gördüğünüz IP Vmware'in IP adresidir. WinCap doğru çalışmazsa, DHCP'den IP alamazsınız. Programı Vmware'de çalıştırma şartı yok. Static IP vermek için, kodda bulunan IP'yi değiştirip programı yeniden derlemelisiniz.

Başarılar

ENC28J60'in datasheet'i
http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/39662c.pdf

Microchip TCP/IP Stack
http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/TCPIPStack%204.18.zip

Application Note

http://www.microchip.com/Stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1824&appnote=en011993

fatihvelid

Sorun ethernet trafosundan kaynaklanan mesafe problemiymiş. Hub ile çalışmasının sebebi repeater görevi görmesidir. :)