TEK BUTON İLE PIC i On / Off NASIL YAPARIZ

Başlatan mmengi, 21 Ekim 2003, 00:11:28

mmengi

arkadaşlar bir projede çok fazla eleman kullanmadan pic in icindeki bir rutin ve tek bir push-button ile on/of yaptırmak istiyorum.Aklıma şöyle bir şey geldi butonu vcc ye ve pic in + beslemesine bağlayıp pic e enerji verdikten sonra port un birinden transistör ile bir röle cektirip rölenin normalde açık kontağı üzerinden vcc yi yine pic in beslemesine verdim yani bir nevi mühürleme yaptırdım.bu şekilde elimi butondan çektiğimde röle kontakları üzerinden pic çalışmaya başlıyor fakat sonra pic off ettirmeye geldiğimde aynı butona basmak gerekiyor bu noktada takıldım :cry: .Bu mantık veya daha farklı yollar için saygı değer fikirlerinizi bekliyorum yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

iyi çalışmalar.

digitech

valla  ben  sizin  kadar  tecrubeli  bi  uye  değilim  (en  azından board  ole  diyo )  :D ben  bu  gibi  işler  icin  iki  buton  kullanıyorum  birincisinden  dediginiz  gibi  calıstırırım  diger  butonlada  stop  u  kullanırım  bunu  soft olarak  yapmanın  yanı  sıra  bir  555 ile  monostabel  bir  devre  ilede  bunu  halletmeniz  mumkun  

eger  devrenin  ne  yapıcanı  kısaca  acıklarsanız  belki  daha  detaylı  yardımcı  olabilirim  ...
Calışmalarınızda Başarılar Dilerim T.Aykut Baştuğ ------------------------------------------ www.elektroturk.net mms://65.110.45.59/elektroturk  (online  yayinlar)

Tenir

kenar tetikli bi flip-flop ve cıkışına bir transistor ile yapabilirsin. kolay gelsin.

kesmez

bi-stabl multivibratör ile de yapabilirsin. (555)
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

aster

butona kısa veya uzun basma işini görebilirmi ?
veya kalıcılı buton O/1 olabilirmi ?
veya hafızalı röleler var onlar işini görürmü ? (bence en uygunu)
4 ayaklıların bu porojeyle ilgisi olabilirmi?

mmengi

aslında konuyu fazla karıştırmamak için push-button diye yazdım aslında buton yerine manyetik kontak kullanmayı düşünüyorum dediğiniz gibi flip flop yada 555 li bir mantık olur fakat devre off iken hiç akım çekmemesi gerekiyor.zaten devre sınırlı akım kaynağı olan 9V luk pil ile çalışacak.
sevgili dostum aster bahsettiğin puls yada kalıcı röle olur gibi gözüküyor onu bir inceleyeceğim.

iyi çalışmalar

aster

bunların nasıl çalıştığını biliyorsundur
çift bobin birini enerjilediğinde kontaklar bir pozisyon alıyor
enejiyi kessende o şekilde kalıyor
ikinci bobini enerjilediğinde ilk pozisyona dönüyor besleme kesilsede aynı kalıyor
elimde 24 vdc var belki 12v da olabilir gerekirse bakarız

mhk

Sevgili mmengi. Eğer pic içinde bir rutinse istediğin. Tek butonla on off yapabilirsin.Lakin pic çalışmaya devam eder. Picbasic proda benzer bir rutin yazıyorum. İnşaallah işini görür. Bu rutini başka amaçlarlada kullanabilirsin. Örneğin 1. basmada başka , 2. basmada başka ,3. basmada başka işlemler için .Kolay gelsin.

dvm01 var byte
butondurum var byte

butondurum=0
dvm01=0

basla:
if dvm01=1 then gecbuton
    if portb.0=0 then                       'buton portb.0a pull up olarak bağlı
                butondurum=butondurum+1
                if butondurum=1 then portc.0=1     'ilk bastığımızda portc ye bağlı röle on
                if butondurum=2 then portc.0=0:butondurum=0  'ikinci bastığımızda portc ye bağlı röle off
              dvm01=1
   endif
gecbuton:

if portb.0=1 then dvm01=0
goto basla
end
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

mmengi

sevgili dostum mhk verdiğin rutini daha önce başka tasarımlarda kullandım ama buradaki durum biraz farklı. Bahsi geçen röleyi zaten pic  enerjiliyor. Röleyi ilk defa çektirirken pic in çalışıyor olması gerekiyor.Ben butonun bir ucunu vcc ye bir ucunu pic in + beslemesine bağlıyorum. rölenin normalde açık kontağının bir ucunu vcc ye bağlıyorum diğer ucunuda tekrar pic in + beslemesine. pic çalışmıyorken butona bastığımda pic çalışmaya başlayıp ilk önce ilgili portu high yapıp röleyi enerjiliyor.elini butondan çektiğinde pic beslemesini rölenin kapanan kontağı üzerinden alıyor. buraya kadar herşey normal.Fakat bundan sonra öyle bir şey yaptırmalıyım ki  butona tekrar basıldığında pic röleyi bıraktırsın off konumuna geçsin. Fakat pic çalışırken butonun bir ucu vcc ye bağlı diğer ucuda rölenin kontakları üzerinden yine vcc ye bağlı.butondan bu durumda hiçbir sinyal alamıyorum. Bu noktada takıldım.

digitech

aslinda ne kadar alakalı bilmiyorum ama ben tek kontakt bir rolede  sole bir rutin kullandım belki fikir  verir diye yazıyorum

D1=0
Button PORTA.0, 0,254,0,D1,1, BASLA

BASLA:
IF PORTA.2=%000000100 THEN
ROLE1=1
ELSE
ROLE1=0
ENDIF
Calışmalarınızda Başarılar Dilerim T.Aykut Baştuğ ------------------------------------------ www.elektroturk.net mms://65.110.45.59/elektroturk  (online  yayinlar)

cnt

hocam soyle yapsak nasil olur?
simdi sen butona bastiginda pic enerjileniyor ve heme bir cikis portu uzerinden roleye kontagi cektiriyor ve pic kontak uzerinden enerjileniyor dedin,
sen +vcc bi diyot uzerinden pic'in beslemesine baska bi diyot uzerinden de daha sonra giris olarak atiyacagin bir porta bagla. rolenin kontagini ise direk pic in beslemesine bagla. boylece role devreye girdiginde +vcc giris portuna diyotlar nedeniyle ulasamiyacak, sadece butona bastiginda giris portuna +vcc gelicek.
boylece yazicagin ufak bi programla, pic calisiyor iken giris portuna 1 sinyali geldiginde  roleyi suren cikisi kapatirsin. fakat giris portunu pic calisir calismaz hemen okutma, programa elini butondan kaldiracak kadar bi sure koy. ayni sekilde pic i devre disi birakmak icin butona bastiktan bir sure sonra rolenin beslemesini kessin.
tahminimce herhangi bir sorun olmamasi lazim. bi dene

cnt

unutmadan, giris portunu pull-down yapmayi ve seri bi direnc baglamayi unutma!

fsan

selam arkadaslar,
Benimde bir katkim olsun istedim  bu sekilde bir sey yaptim denedim calisiyor,  umarim istenildigi gibi olmuştur :)
Burada PortA.0 yerine PortaA.4 (open c.) cikisi kullanilirsa D4 ve R4 iptal edilir PortA.4 direkt olarak Transistörün bazina baglanir.
(ozaman asagidaki kodu biraz degistirmek gerekiyor tabiki)

'**************************************************************
'*  Name    : PIC-OnOff.BAS                                   *
'*  Author  : F. San                                          *
'*  Date    : 20.10.2003                                      *
'**************************************************************
@ device  xt_osc, wdt_off, pwrt_on, protect_off

RL_On var PortA.0
PB_On var PortA.1

TrisA = %11010
PortA = 5   'PortA.0,2 High

while PB_on : wend 
pause 200

Main:
   if PB_on then
      while Pb_on : wend 
      pause 200
      RL_On = 0
   endif
goto Main

end

http://groups.yahoo.com/group/PicProjeUP1/files/fsan/PIC-OnOff/

mmengi

cnt dostum senin dediğini aslında daha önce yapmıştım ama elimi butondan çektiğimde röle tekrar kapaıyordu bu ayrıntıyı yazmadım anlaşılması daha güç olmasın diye .Dün akşam tekrar denedim bu sefer çalıştı.Daha önce breadboard ın azizliğine uğramışım  temasızlık yapyormuş o yüzden çalışmıyormuş :( (aster ustanın kulakları çınlasın bana test board ı yap diyordu). Yardımcı olan bütün arkadaşlara çok teşşekkürler

aster

artık sana bir bord yapıp vermek borç oldu
bu nalet elektroniğin en büyük hastalığı DİKKAT
insan böyle tırmalayınca daha bir tecrübe kazanıyor velhasıl
ama genede bildiğinden şaşmıyor nedense
başarılar