TEK BUTON İLE PIC i On / Off NASIL YAPARIZ

Başlatan mmengi, 21 Ekim 2003, 00:11:28

tnen

Selam dostum bence bunu D tipi bir flip-flop rutini yazarak çözebilirsin.Bildiğin gibi D tipi flip flop da giriş cıkışa saat darbesi olduğunda aktarılır yani saat darbesi varsa ve D girisi 1 ise cıkış 1 D 0 ise cıkış sıfırıdır.Saat darbesi olmadığında ise çıkış değişmez.

diot

bir role , bir buton(cift kontak) bir transistor ile iş tamam.
roleyi npn tipi bir transistorla süreceksin. butonu tansistorun kollektorun ve emiterin arasına bağla.
1.) butona basınca role çekecektir ve pic beslenecek. bu durumda pic hemen transistoru iletime geçirip roleyi sürmeye devam edecek. (picin bir bacağını bu sürme işi için kullanacaksın)
2.) Kapatmaya gelince (kullandığın buton cift kontak olmak zorunda) diğer kontağı picin bir bacağına bağlayıp kapatma kontağı olarak kullanacaksın.(butona tekrar basınca çıkış portu sinyalini (0) yapacak .
dolayısıyla elini kontaktan çekince sistem kapanmış olacakır.

daswi

@diot

arkadasımızın  dedigi gibi yanı mühürleme sistemi en güzel olanı bu hem pratık hem kolay

kolaygele

tnen

Selam arkadaslar bunu birde Tristor ile de yapabiliriz sanırım.Picin beslemesini tristor üzerinden alıp gate ucuna bir buron ve yine gate ucundan pice bir pals sinyali alıp pic icine mod 2 (yani 0 - 1  ) sayıcı rutini koyarsak bu iş olur sanırım.

tnen

Dostum sorunun çözüldü mü bilmiyorum ama benden bir öneri daha röle yerine (eger röle kullanman zorunlu değil ise) bir optocopler ve iki diyot ile olur sanırım.Bunu için picin pin sayısı bakımından bir sorunun yok ise iki pinini kullanmalısın.Birincisi kesme pini diğeri ise herhangi bir pin.Beslemeden optp couplera ve ondanda picin beslemesine .Optocouplerin içindeki ledin anotu ile besleme arasına buton ve buton ile anot arasına iki tane diyotun katotları nı baglaya bilirsin.Diyotlardan birini kesme olusunca pice bildirmesi için kesme pinine diğerini ise buton bırakıldığnda optocoupleri iletimde tutacak olan  pine baglarsak ve butona ilk basıstan sonra bu pini set edersek optacuopler buton bırakıldığında da iltimde kalır.Daha sonra programa bir gecikme rutini ile butonu bırakmak icin biraz zaman verip ana programa devam edebiliriz .Stop icin butona ikinci basışta kesme meydana gelir ve kesme alt programına dallanır.Set edilen pin temizlenis ve bir gecikme rutini ile olay cözülür sanırım.Gözümden kaçan bir yer var ise bildirmenizi isterim.

FORUMDAKİ TÜM ARKADAŞLARA ÇALIŞMALARINDA BAŞARILAR....

İnsanoğlunun bildikleri sonsuz uzunluktaki bir kunsaldaki bir tek kum tanesi kadardır...

fsan

arkadaslar sizlerinde anlattiginiz gibi bu isi yapmanin bircok yöntemi var ilk sayfadaki verigim semadaki uygulama gayet güzel calisiyor (denenmistir) ama bence bu pek iyi bir yöntem değil cünkü burada iki pin kullanildi. Bu isi sadece tek pin ile halledebilmeliyiz :) pic'in cikislarindan birtanesini gerekince input/ouput yapmaliyiz

mmengi

bu konuda haklısın ama aklıma başka bir yöntem gelmiyor. Burada kullanılan röleyi kaldırıp transistör üzerinden beslemeyi kontrol etmek istedim ama olmadı. Acaba röle yerine bilateal switch kullansak olurmu CD4066 yı düşündüm ama ondada ne kadar akım geçirebildiğini bulamadım.Sanki sinyal anahtarlaması yapmak için kullanılıyor.

fsan

Burada röle kullanmanin avantaji pic'in  besleme gerilimi kesildikten sonra devrede hic akim kaybi olmamasi benim kullandigim röle kücük birsey 5V luk ve bir entegre boyutunda

mmengi

bu bahsettiğin röle 4+4 yada 7+7 entegre kılıfı kadarmı? Bulunması kolay bir rölemi ve bobin akımını da söylersen çok sevaba gireceksin.

kolay gelsin.

baba

arkadaşlar akıllı/hafızalı röle diye birşey vardı.enerji verince durum değiştiriyor.ama nerede vardır kaç paradır bilemiyorum.basmalı/kilitsiz düğme (Push button) koyacaksınız bir basınca açacak bir daha basınca kapatacak.
ÖĞRENDİKÇE    CAHİLLİĞİM       ARTIYOR.

mmengi

baba bahsettiğin röleden elimde var fakat bendeki iki bobinli yani 4 adet bobin ucu var birine pals gönderince çekiyor diğerine pals gönderince bırakıyor.Bunun tek bobinlisi daha iyi olur. bulmak lazım

baba

benim söylediğim tek bobinli idi.bulunur sanıyorum.bana hiç gerekli olmadığı için ilgimi çekmemişti.ama bir daha görüyorum ki gereksiz bilgi yoktur.not almam gerekiyormuş.nerede hangi firmanın ürünü kaç para vs gibi.tembellik etmemiş olsaydım şimdi arkadaşlara yardımcı olabilirdim.Neyse ders olsun...
ÖĞRENDİKÇE    CAHİLLİĞİM       ARTIYOR.

fsan

Alıntı yapılan: "mmengi"bu bahsettiğin röle 4+4 yada 7+7 entegre kılıfı kadarmı?

kardes benim kullandigim sag taraftaki röle, detaylari bu linkte var ama türkiyede bulunurmu bilmiyorum belki baska arkadaslar yardimci olurlar

aster

mmengi bu alet işini görürse hurdalıktan tedarik edebilirim
www.crydom.com   birde buraya bak aradığına benzer birşey varmı

mmengi

dostum çok sağolasın bir araştıracağım