TEK BUTON İLE PIC i On / Off NASIL YAPARIZ

Başlatan mmengi, 21 Ekim 2003, 00:11:28

mmengi

selamlar

Daha önce npn transistör ile pic in enerjisini kontrol etmeye çalışmıştık ama bir türlü olmamıştı bu sefer pnp transistör ile denedim sonuç olumlu oldu.npn kullandığımızda sorunun ne olduğunu bir türlü anlayamadık. Neyse ki sonuçta oldu. butona bastıktan hemen sonra porta.0 ı gnd ye çekerek transistörü iletime geçirip pic i çalıştırıyoruz. pic çalışırken porta.1 kontrol ederek tekrar butona basıldığında porta.0 ı +5v a çekerek transistörü yalıtıma sokuyoruz ve pic kapanmış oluyor.

daswi

dostum insan isteyince oluyo dimi yeterki azim ve caba herseyın üstresinden gelir

calısmalarında sana basarılar dilerim

mmengi

arkadaşlar bahsi geçen pic i on/off yaptırma ile en son karar kıldığımız şemayı bilginize sunuyorum buradaki fark beslemeyi 9v kısmından keserek işe son noktayı koyduk.Böylece 9v luk pilden off durumunda sıfır akım çekmektedir. Belki bakıldığında kolay ama  :cry: .Belki bir arkadaşın işine yarar.

digitech

VALLA BENDE  BIR  PIC TEN DIGER BIR  PIC IN ENERJISINI KESEREK ONU DEVRE DISI BIRAKMAK YADA TEKRAR DEVREYE ALMAK GIBI BISILER  YAPMAYA CALISIYORDUM BU SIRALAR  BU SABAH COZDUM OLAYI BARI YAZILIMI BURAYA YAZIM BI ARKADASIN ISINE YARAR DEDIM BU ARADA BURAYA BU ISIS DE YAPTIGIM DEVREYI NASIL KOYARIM RESIM FORMATI OLMASI LAZIM SANIRIM AMA NASIL YERLESTIRILIR NAPILIR BILMIYORUM  BU KONUDA HELP ME PLEASE   :shock:
Calışmalarınızda Başarılar Dilerim T.Aykut Baştuğ ------------------------------------------ www.elektroturk.net mms://65.110.45.59/elektroturk  (online  yayinlar)

digitech

VALLA BENDE  BIR  PIC TEN DIGER BIR  PIC IN ENERJISINI KESEREK ONU DEVRE DISI BIRAKMAK YADA TEKRAR DEVREYE ALMAK GIBI BISILER  YAPMAYA CALISIYORDUM BU SIRALAR  BU SABAH COZDUM OLAYI BARI YAZILIMI BURAYA YAZIM BI ARKADASIN ISINE YARAR DEDIM BU ARADA BURAYA BU ISIS DE YAPTIGIM DEVREYI NASIL KOYARIM RESIM FORMATI OLMASI LAZIM SANIRIM AMA NASIL YERLESTIRILIR NAPILIR BILMIYORUM  BU KONUDA HELP ME PLEASE   :shock:

IF TELKONTROL=0 THEN TELAC

TELKONT:
IF TONTEST=1 THEN ROLEKONT
BUTTON REMOTEONOFF,0,254,0,YEDEK2,1,ALARMAC
GOTO TELKONT

TELAC:
TELONOFF=1
PAUSE 3000
TELONOFF=0
GOTO TELKONT

ROLEKONT:
IF DTMF1=1 THEN ROLE1AC
IF DTMF2=1 THEN ROLE2AC
IF DTMF3=1 THEN ROLE3AC
IF DTMF4=1 THEN ROLETEM
GOTO ROLEKONT

ROLE1AC:
HIGH ROLEKONT1
LOW  ROLEKONT2
GOTO ROLEKONT

ROLE2AC:
LOW ROLEKONT1
HIGH ROLEKONT2
GOTO ROLEKONT

ROLE3AC:
HIGH ROLEKONT1
HIGH ROLEKONT2
GOTO ROLEKONT

ROLETEM:
LOW ROLEKONT1
LOW ROLEKONT2
GOTO ROLEKONT

ALARMAC:
IF PIC2AC=0 THEN PICAC
IF PIC2AC=1 THEN PICKAPAT
GOTO ROLEKONT

PICAC:
PIC2AC=1
GOTO ROLEKONT

PICKAPAT:
PIC2AC=0
GOTO ROLEKONT

END
Calışmalarınızda Başarılar Dilerim T.Aykut Baştuğ ------------------------------------------ www.elektroturk.net mms://65.110.45.59/elektroturk  (online  yayinlar)

tahya

anladığım kadarı ile mmengi arkadaşımızın istediği on off devresini 16f84 'le hazırladım yahoo'ya upload ettim
butona basınca led yanıyor tekrar basınca sönüyor umarım  faydalı olmuşumdur
asm, hex ve şeması zip içinde
www.groups.yahoo.com/group/elektronik_sebil

mmengi

dostum çok sağol projeni inceledim benim yapmak istediğim bu değildi.O projeyi hallettim.projenin detayları yukarıda var.Benim bahsettiğim tek butonla pic in enerjisini kapatıp açmaktı.

DumrulBey

Alıntı yapılan: "mmengi"dostum çok sağol projeni inceledim benim yapmak istediğim bu değildi.O projeyi hallettim.projenin detayları yukarıda var.Benim bahsettiğim tek butonla pic in enerjisini kapatıp açmaktı.
Dostum anlayışımı mazur gör ama neden SLEEP komutunu kullanmıyorsunuz? Bildiğim kadarıyla PIC'i uyutunca sadece mikroamperler seviyesinde bir akım harcanıyor. Harici kesmeyi kullanarak bir "push button" yapılabilir. Uyku modunda senelerce 9V pili kullanabilirsiniz...

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

mmengi

hocam iyi güzel söyledin nanowatt pic kullanarak 200nA. kadar akım düşer ama besleme 9v olmak zorunda bu voltajı pic e direk nasıl vereceksin devrenin stabil olabilmesi için 78L05 var bunun varlığı bile 3-5 mA. akım çekiyor.beslemeyi tamamen kapatmak gerektiğini düşündüm.bunu bir anahtar ilede yapabilirim ama sorun anahtar kullanmayacak olmamız.su almaz bir kutu içinde olması gerekiyor buradaki buton temsili çizilmişti burada asıl kullanılacak manyetik kontaktı.Mıknatıs ile kutu dışından çalıştırılabilmesi için.Zırtta pırtta pil değiştirmek te sorun contalı kapak her açılışında zarar görecek.

DumrulBey

Merhaba,

Haklısın, regüle devresini hiç hesaba katmamıştım. Ancak 4-5 tane SMD 1N 4148 diyotu seri bağlayın alın size 9 volt pil için regüle devresi. Her bir silisyum diyot üzerinde 0,7 volt gerilim düşümü olacağından bence en ucuz ve en tasarruflu regüle devresini elde edersiniz. Tüketilen güce gelince, diyotlar hakkında elimdeki verilere baktımda, "total dissipaction power" miliwatt seviyelerinde. Ama sonuçta bu kapalı bir devre olduğuna göre ve bu devrede >1 mikroamper seviyelerinde akım akarsa I kare x R formulünde öyle kabul edilemez miktarda bir güç tüketimi de söz konusu olmaması lazım.

Sonuç itibariye mikrodenetleyiciyi uyutmak sorun değilse. Bence regüle devresinde harcanacak güce yoğunlaşmak lazım. Çünkü biraz önce 16F877 datasheetine baktımda uyku modunda 1 mikroamperden daha az akım çekiyormuş. Burada yük denetleyiciyse regüleyi yüzlerce elemandan oluşan 7805 ile yapmaktansa bir elin parmakları sayısında SMS diyot ile yapmak makul bir çözüm olmalı. Regüle konusunda başka zeki çözümler varsa söyleyin. Açıkcası ben de merak ettim. Mesela diyot yerine iki direnç ile gerilim bölücü yapmak iyi bir fikir olabilir mi? Şahsen bana, devreye seri bağlı diyotlara göre son derece kötü bir yöntem gibi geliyor. Çünkü yükten ayrı paralel bir devre ile gerilimi düşürmüş oluyorsunuz. Başka ne kaldı? Kuşkusuz 9 volt yerine 5 volt pil bağlamak en köklü çözüm. :)

Dip Not: Diyotlar ile yapılan yöntemde, eğer basit pil kullanırsanız zamanla pilin gerilimi düşecektir. Dolayısıyla 2-3 voltluk oynamalarda denetleyicinin kararsız çalışmasına neden olabilir. Tavsiyem nicel-cadmium pillerden kullanınız.

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)