SMPS 220V ile LED SÜRME ?

Başlatan mbilen, 01 Nisan 2008, 16:18:51

mbilen

220 girişli SMPS Trafo ile nasıl LED sürülür ?

bu konuda  bilgilerini benimle paylaşacak arkadaşlara şimdiden teşekkürü bir borç bilirim.

aslan_korhan

İstediğini biraz daha açıklayabilirmisin?
Tam olarak ne yapmak istediğin anlaşılmıyor...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

murbay

Yüksek frekans ile led sürmek için özel entegreler var. örneğim maxim ve texas ins. sitelerine bak.

0,8V-1,2V ile ultra parlak beyaz ledleri (normalde min. 3,95V ile çalışır) bu entegreler ile sürebiliyorsun.

Umarım anlatmak istediğin şeyi anlamışımdır:)
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

mbilen

Alıntı yapılan: "murbay"Yüksek frekans ile led sürmek için özel entegreler var. örneğim maxim ve texas ins. sitelerine bak.

0,8V-1,2V ile ultra parlak beyaz ledleri (normalde min. 3,95V ile çalışır) bu entegreler ile sürebiliyorsun.

Umarım anlatmak istediğin şeyi anlamışımdır:)

Maxim-IC yi inceledim.
HB Led sürmek için devre örnekleri var.
10.8-24V ve 7.5-75V arası input voltajları değişiyor.
benim istediğim SMPS IC 220 Volt giriş ile LED Sürmek.
fazla bilgim olmadıgı için tam anlatamadığımı düşünüyorum.
ama az çok anlaşılmıştır heralde.

files

SMPS IC 220 Volt giriş ile
nedemek acaba?

mbilen

Alıntı yapılan: "files"SMPS IC 220 Volt giriş ile
nedemek acaba?

- 220 ile LED sürmek
- SMPS Trafo kullanmak

bu iki cümleyi birleştirince birşeyler anlaşılması gerekiyor.

220 voltu SMPS trafo yardımıyla LED sürmek için gereken voltaja indirgemek.

fazla bilgim olmadıgı için daha fazla detay veremiyorum.

Macera

Eğer ledleri 220 voltdan sürmek istiyorsan ekteki dökümanı bir incele.
Link
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

murbay

smps trafoların istenen voltaja göre çıkışları olur. Örneğin bir tv smps sisteminde 12V-5V ses katları için biraz daha yüksek voltajlar gibi çeşitli voltajlar olur. Bu çıkışları doğrultarak, istersen 78xx gibi bir regülatör ile regüle ederek örneğin 5v elde edip led sürebilirsin.

Bilgisayar güç kaynakları smps sistemiyle çalışır. Çıkışlarında +- 5V
+-12V bulunur. Güç kayanağı üzerinde bu çıkışların akımlarıda yazar...

murbay

Direk 220V ile led çalıştırmak istiyorsan trafosuz doğrultma yaparak (kondansatör ve direnç yardımı ile) led sürebilirsin...

http://murbay.50webs.com adresinde ana sayfada led gece lambası projesine bir bak istersen...

DENIS1

muhtemelen senin bahsettiğin 12v 220v dc ac konvertörlerde kullanılan kömür alaşımlı trafolar etd 59 gibi sanırım.bence hiç bunlara girme derim.ya normal trafo alıp köprüyle doğrult yada yer kaplamasını istemiyorsan murbayın bahsettiği gibi elektronik devreyle düşürmeni tafsiye ederim.kullanacağın yeri ve adetini verirsen daha aydınlatıcı bilgi verebilirim.

KAZIMUGUR

Alıntı yapılan: ""...kömür alaşımlı t...

Çok ince (atomize) demir tozları , epoxi reçine ile şekillendirilir(ferrit=demirin amorf hydroxide  ...).

Kömürün aslı ise carbon dur.