- +/- 15V Simetrik Güç Kaynağı -

Başlatan turkocigo, 01 Nisan 2008, 16:30:28

turkocigo

Merhaba arkadaşlar elimde simetrik +/- 15 v veren kısa devre korumalı, ayarlı bir güç kaynağı şekli var bu devreyi +/- 70v verecek şekile nasıl dönüştürebilirim bana yardımcı olabilirmisiniz?
Herkese şğimdiden teşekkürler.

sebo

öncelikle trafonu değiştirmen gerekiyor. trafonun çıkış voltajı daha yüksek olmalı. kondansatörlerin voltajlarını yükseltmen gerek. lm 317 ve eşleneği 40V tan sonra çalışmaz yanar bunları değiştirmen gerek. +-70V ayarlı istiyorsun buda demektir çıkışta 140V DC. ve uygun transistör takmalısın. istediğin çıkış akımıda önemli tabi.

turkocigo

ben bu devreden minimum 1.5 A istiyorum. değiştirmem gereken elemanları acaba bana ayrıntılı olarak söylemen mümkün mü?

sebo

çekmek istediğin max akım önemli.

kemalguler

2x70 V için 2x80 V giriş gerekir.az 1.5 A çekerim  diyorsun.Çıkış gerilimi atıyorum 10 V iken3 A akım çektiğinde transistörlerde harcanan ısı 70X3 =210W.Simetrik çalışmada bunun iki katı eder 420W.Bu sonuç transistörleri soğutmak için nasıl bir soğutucu kullanmak gerektiği hk bilgi vermiştir.Derim ki;bu kadar geniş aralıktaki güç kaynağı çok mantıklı gelmiyor.Kullanacağınız gerilimlere uygun PS yapın.

turkocigo

maksimum 3 a çeksem bana çok bile. bu arada yapmışkende yüksek güçlü ve simetrik bir güç kaynağı yapmak istedim.

roll

bu devreyi daha öncede görmüştüm.O zamandan beri aklıma takılan soru Simetrik bölümlerde niye farklı elemanlar kullanılmış olabilir??

turkocigo

Alıntı yapılan: "roll"bu devreyi daha öncede görmüştüm.O zamandan beri aklıma takılan soru Simetrik bölümlerde niye farklı elemanlar kullanılmış olabilir??
varsa bunun bir devresi elinde bana gönderebilirmisin acaba?

sebo

turkocigo anladığım kadarı ile sen bu devreyi yapıp genel amaçlı kullanmayı düşünüyorsun. yani ilerde lazım olur bi kenarda dursun gibisinden. çünkü 24V tan fazlasına ne kadar ihtiyacın olur pek bilmiyorum. bana sorarsan 24v tan yukarısını boşuna yapıyorsun. -+24V senin işini görür gibi geliyor bana tabi denemek istediğin -+24V tan fazla isteyen devreler yoksa. ama yapmayı düşündüğün -+70V devrede @kemalguler hocamızında dediği gibi çok fazla kaybın olacak ve istediğin kadar düşük voltajlarda kullanabilirmisin bilmiyorum. bu deverenin ayarlanması birbirinden bağımsız iki pot ile olduğundan simetrik olarak pek istediğin gibi kullanabilirmisin onuda bilmiyorum. steryo pot dahi kullansan farklılıklar olur bence. öncelikle nerde kullanacaksın tam olarak ne amaçlı kullanacaksın o na karar vermeni öneririm sana

ipek

Lm317 ler 30 küsür volta dayanır.
LM317HVK bulur isen belki çalışır
Texas Instruments     TL783 bir ara piyasaya gelmiş idi 125 volt limitli
güzel bir IC diger kısım pek basit olmasada köprü diyot blok kondansatör ve trafo istege göre çalışacak.onu sen belirleyeceksin.
birde şöyle bir durum söz konusu voltaj 70 volt2ta sabit kalacak ise pek sıkıntı yok ama ben ayarlı yapacağım diyor isen sıkıntılar başlar örnek 50 volt ac sekonderi olan bir trafon mevcut  bunu doğrulttun 70v dc etti sanada 25 volt lazım oldu ve kıstın kalan 50 volt ısıya dönüşeceği icin
para sokağa atılır rafadan yumurta pişirebilirsin..(dissipation factor)

kolay gelsin...

SpeedyX

Anladığım kadarıyla ayarlı güç kaynağından bahsediliyor.
Alıntı yapılan: "ipek"(dissipation factor)
Sanırım bunu çoğu kimse anlamayacak (geçen sene picproje güç kaynağı projesinde fikir olarak yazmıştım ve kimse anlamamıştı),
Diyelim 0-12V ayarlı çıkışımız var ve 6-0-6 gibi voltaj çıkışları olan bir de trafomuz.
Bir kontrol devresi / referans voltajına göre karşılaştırma yapan devre (op-amplı, işlemcili...), anahtar yardımıyla (röle vs..) Devrenin dc giriş voltajını değiştirir. Eğer çıkışta 5V isteniyorsa devrenin girişinin, trafonun 6V-6V çıkışlarına bağlı olmasına gerek yoktur, devreyi 6V-0 çıkışına bağlayarak devreye daha az bir gerilim girmesini ve dolayısıyla tüm lineer regulator sisteminin üzerinde ısıya dönüşecek enerjinin en aza indirgenmesini sağlar.
Ufak hesapla; Diyelimki çıkışta 5V isteniyor ve dediğiniz gibi 3A,
devre, trafonun 6-6 çıkışlarından besleniyorsa DC girişte 12V*1,41=~17V görünür. Transistörlerin (veya lineer kısmın) üzerinde harcanması gereken
17V-5V=12V
12V*3A = 36W  :!:
Transistörlerin üzerinde 36Wlık enerjinin ısıya dönüşmesi gerekiyor.
Oysa biz beslemeyi 6V-0 çıkışından alırsak DC girişimiz yaklaşık 9V olacaktır ve busefer
9V-5V=4V
4V*3A=12W  :!:
Enerji kaybını 3 kat düşürdük. Transistörler 3 kat daha az ısınacak.
Basit olsun diye 12V AC trafo ile düşündük, siz 50V AC (71V DC) ile 5V 3A çekmek istediğinizde ortaya çıkacak kaybı düşünün.

Alıntı yapılan: "roll"bu devreyi daha öncede görmüştüm.O zamandan beri aklıma takılan soru Simetrik bölümlerde niye farklı elemanlar kullanılmış olabilir??
LM317 Pozitif voltaj regülatörüdür, dolayısı ile by-pass transistörleride NPN olmalı.
LM337 ise negatif voltaj regülatörüdür (Negative Voltage Regulator), transistörlerde PNP dir.
Devrede başka fark yok.

turkocigo

arkadaşlar bilgileriniz ve düşüncelerinniz için teşekkür ederim. benim aklım çok fazla karıştı sanırım bu işin içinden çıkamayacağım. biraz umutsuzluğa kapıldım.  en azından bu istediğim güç kaynağını bu ilk mesajda vermiş olduğum devre şekliyle yapamayacağımı anladım sanırım +-70v verecek başka bir devre şeması bulmalıyım.

roll

SpeedyX  in anlatığın ısı kaybı problemini aşmak 70 volt gibi yüksek  degerlerde kademeli trafo kullanılabilir.Piyasadaki lab . tiplerinde bu özellik var.Çıkış voltajı örneklenip röle ile trafo kademeli olarak çalıştırılabilir.Gerçi ben bunu 30-40 volt ta görmüştüm bu kadar yüksek degerlerde nasıl olur ??

turkocigo  belki bu yöntemle bu şemadan istedigin gibi birşey    çıkartılabilir diye düşünüyorum.   SpeedyX hocam ne dersin???

SpeedyX

Alıntı yapılan: "roll"SpeedyX  in anlatığın ısı kaybı problemini aşmak 70 volt gibi yüksek  degerlerde kademeli trafo kullanılabilir.Piyasadaki lab . tiplerinde bu özellik var.Çıkış voltajı örneklenip röle ile trafo kademeli olarak çalıştırılabilir.Gerçi ben bunu 30-40 volt ta görmüştüm bu kadar yüksek degerlerde nasıl olur ??

turkocigo  belki bu yöntemle bu şemadan istedigin gibi birşey    çıkartılabilir diye düşünüyorum.   SpeedyX hocam ne dersin???
Ben yukarıda aslında tamamen aynısını yazdım...

roll

evet ya sen zaten söylemişsin opamp anahtar vs.. diyerek. Ben hesap kısmına bakmıştım sadece