Fotograflardaki ramların cinsi nedir?

Başlatan tayyar, 05 Nisan 2008, 21:12:53

tayyar

Eski makinalardan çıkma ramlar var elimde pic ile haberleştirmeyi düşünüyorum ancak öncelikle bunların cinsini ve bağlantı şekillrini bulmama gerekli tabiki. Bunlar bana pek tanıdık değiller cinsleri nedir aceba ?

Yanlış anlaşılmasın çakmakla entegreyi boyutlar açısından fikir vermesi için koydum :)
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

wosvol

üzerindeki entegreleri datasheet sitelerinde araştırabilirsin

tayyar

Malesef o yöntemle bir sonuca ulaşamadım.

Ersin

EDO Ram gibi gorunuyorlar.Printer, pci/isa kart in uzerinde ( ses video karti v.s.  ) ya da laptop tan olabilirler.

tayyar

Ramları ögrendim en üstteki uzun olan edoram bacak baglantıları burada var

alttaki kısa olanlar ise 30 pin FPram, onun bağlantılarıda burada var

72 pinlik olanı gözüm yemedigi için 30 pinlige yöneldim. baglantıların bir kısmının ne işe yarayacagını çıkardıktan sonra çıkaramadıklarımızı Öğrendiklerimi buraya yazayım herkes faydalansın.

Öncelikde Data0 dan başlayıp Data7 ye kadar 8 data ucumuz var (8bit)
Adress0 dan adress11 e akdarda 12 adres pinimiz var
Column Address Strobe ve Row Address Strobe bellek alanında sececegimiz adresi girmemiz icin.

Mesela önce sütunu aktif edip adres bitlerinden 6 giriyoruz daha sonra satırı aktif edip 7 giriyoruz ve 6.sütun,7.satırdaki bellek alanına gitmiş oluyoruz gibi.

Data Parity Out: bellekten veri okurken okudugumuz bellek alanındaki verinin sayısal toplamı tek ise bu bit 1 oluyor; cift ise 0 oluyor. Okuma sırasında bu toplama işlemini ram kendisi yapıp bize 1-0 olarak bildiriyor. Böylece okudugmuz verinin dogru olup olamdıgını bir nebze denetlemiş oluyoruz.

Data Parity In: out taki işlemin tersi bu sefer biz yazacagımız veriyi toplayıp tek cift durumunu rama bu bacak vasıtası ile bildiriyoruz. Yine dogruluk denetlemesi amacıyla yapılan bir iş.

Bu noktaya kadar tek bilmedigimiz bacak 28. pin  /CASP Something Parity
bacagı bunun ne oldugunu bilen birisi buraya yazarsa güzel olur.

Bunların dışında söylendigine göre rama veri yazıp okuma işini pic ile yapmamız pek imkanlı değilmiş . 18 serisi bir pic ram hızına yetişemezmiş. Bu nedenle eger pic ile rama bişeyler yazıp okumak istiyorsak AU-SS2000 gibi bir modül kullanılması daha iyiymiş.

picusta

/CASP column adress... kisaltilmisi olabilir.
Dynamic RAM oludugu için bunu arada bir refresh etmek gerekmez mi? Refresh pinleri nerede? Yoksa modül üzerinde refresh eden bir çip mi var?
Asenkron hafiza oldugu için erisim hizinin sorun olacagini sanmiyorum, AVR ile EDO RAM'i sürenler var.

tayyar

Avr'li örnek varsa link verebilirmisiniz?