www.pminmo.com

Başlatan kck, 07 Nisan 2008, 00:25:39

Elektron74

Alıntı yapılan: "sezgin05"Bu devreyi yapan  arkadaşlara şöyle bir püf nokta vereyim:
Orijinal MOSFET leri bulamayıpta başka uygun MOSFET kullanırsanız mutlaka datasheetine bakıp VGE=? değerine bakınız.Devrede ona göre küçük bir bağlantı değişikliği yaparsınız.
Örneğin IRFZ44 bu işe uygun bir MOSFET tir. 50volt-50Amper-VGSmax=20 volttur.
MOSFET lerin Gate lerini pullup eden sıralı 470 ohm direncleri VCC (5 volt) tan ayırıp 12 volta bağlamanız yetecektir.Hatta 470 ohm dirençleri 1 K yapmanız da yerinde olur..
Sezgin hocam şemada mosların Gatleri 5 V  çekilmiş görülüyor. Neden 12 V çekiyoruz Moslar iletime geçmiyor mu? Nedeni nedir bu bağlantının.
Yarın; yorgun kimselerin değil rahatlarına kıyabilenlerindir.

sezgin05

Orijinal devrede kullanılan MOSFET logic gate özelliktedir.Yani 5 volt ile iletime geçebilir.Bu özellikte bulamadığınız takdirde tam iletime geçmediği için ısınma olayı sözkonusu.Bu yüzden kullandığınız MOSFET in VGS değerine bakarak uygulamada değişiiklik yapmalısınız.Paket dirençler eski bilgisayar anakartlarında bol bol vardır.
Kullanacağınız MOSFET in RDS değeri ne kadar düşük olursa o kadar az ısınacaktır.
Ben IRFZ44 ile denemelerimde başarılı oldum.Paket direnci 1 K seçtim Pullup bağlantısınıda 12 volta çektim.Kolay gelsin

cetinky

Alıntı yapılan: "sezgin05"@HOGUZ:
Resmini verdiğin motor 1Nm civarında güç üretebilecek bir motor. 3,8 Amper oldukça tatmin edici bir değer.Unipolar olmasıda ayrı bir avantaj.İster unipolar ister bipolar olarak kullanılabilir. 2. el olduğunu düşünerek tahmini değeri 15-20 ytl gibi tahmin ediyorum.Aynı motordan 10 adet bulabilirmisin.

"İster unipolar ister bipolar olarak kullanılabilir"

Sezgin hocam bu motorlar bipolar olarak nasıl kullanılabilir, bağlantı şeması verebilirmisiniz? Tşk.

cyurdalan

arkadaşlar ekteki resimde elimdeki unipolar motorun, devreye nasıl bağlanıcağı hakkında sizlerden değerli bilgilerinizi bekliyorum yapmış olduğum devreyi  biliyorsunuz,
Devrenin açıklamsındaki gibi açıklarsanız sevinirim(LA A B A* B* LB) olarak kabloları tanımlarsanız sevinirim.
K3 e de artı eksi olarak gerilim bağlıyorum; ltf doğrulayın....

orkun561

sezgin05 demişki:
Alıntı YapBu devreyi yapan arkadaşlara şöyle bir püf nokta vereyim:
Orijinal MOSFET leri bulamayıpta başka uygun MOSFET kullanırsanız mutlaka datasheetine bakıp VGS=? değerine bakınız.Devrede ona göre küçük bir bağlantı değişikliği yaparsınız.
MOSFET lerin Gate lerini pullup eden sıralı 470 ohm direncleri VCC (5 volt) tan ayırıp 12 volta bağlamanız yetecektir.Hatta 470 ohm dirençleri 1 K yapmanız da yerinde olur..

Sezgin hocam bu değişikliği yapmaktaki amaç nedir? Biraz açıklayabilirmisin.

Elektron74

Alıntı yapılan: "orkun561"sezgin05 demişki:
Alıntı YapBu devreyi yapan arkadaşlara şöyle bir püf nokta vereyim:
Orijinal MOSFET leri bulamayıpta başka uygun MOSFET kullanırsanız mutlaka datasheetine bakıp VGS=? değerine bakınız.Devrede ona göre küçük bir bağlantı değişikliği yaparsınız.

Sezgin hocam bu değişikliği yapmaktaki amaç nedir? Biraz açıklayabilirmisin.
Arkadaşım biraz forumu okursanız iyi olur. Yukarda ikinci mesajda bu sorunun cevabı var.

sezgin05

Evet defalarca açıklandı arkadaşlar lütfen  konu başlıklarını okuyun biraz :)

Tekrar veriyorum aşağıdaki resimde bir unipolar motor bağlantısı var.Bu motoru BIPOLAR kullanmak için 2  seçenek var

1- a ve b uçları boş bırakılarak seri bipolar yapılır(bobin direnci aratacağı için akım düşer ama gerilim yeteri seviyede yükseltilirse nomiminal tork alınır)

2- a ve b uçları ile dıştaki herhangi bir uç kullanılarak yapılır.(Daha düşük  voltaj altında nominal tork alınır)

arif777

Merhaba arkadaşlar L297 ile bence hiç uğraşmayın

Daha sonra kenara bir yere atarsınız.

Bence ilkönce mikrostep sürücü nedir bunun hakkında teorik bilgiye sahip olun.

Daha sonra unipolaar için sla 7062 m bipolar için ta8435h  sürücülerinin datasheetlerni inceleyiniz.

ve sürücü yapılacaksa direkt bu entegreleri kullanın.

yoksa l 297 ile yaptığınız devreye boşuna  para verilmiş olur.

Burada önemli olan FULL STEP,HALF step,  microstep nedir bunların çok iyi analiz edilmesi gerekir.

Herkese başarılar.

Elektron74

Alıntı yapılan: "arif777"
Bence ilkönce mikrostep sürücü nedir bunun hakkında teorik bilgiye sahip olun.
Burada önemli olan FULL STEP,HALF step,  microstep nedir bunların çok iyi analiz edilmesi gerekir.
Mikrostep sürücü hakkında elinizde bilgi varsa paylaşırmısınız?

ahmet fikret

arkadaşlar bu sitedeki devreyi yaptım ama çalıştıramadım bir türlü.mach3 programını yükledim.biraz acemiyim bu konuda.Yardımlarınızı bekliyorum...