Servo motorda surekli donme

Başlatan Libertador, 25 Ekim 2003, 04:46:57

Libertador

Esasinda cok basit bir soru olacak ama servo motor konusunda deneyimsizligime verin. Servo motor kullanarak robot kolu yapmak istiyorum. 2ms/20ms pulse verdigimde motor tam saga donup duruyor. Simdi ben "iki kez 360derece don sonra sag yap" demek istiyorum. Ya da "ben sana sinyal verene kadar sen don bakalim" diyecegim nasil yaparim ben bunu?
Not: Gecenin 4:00'da hevesle ilk servo motor surme denememi gerceklestirmis bulunmaktayim. Dayanamayip hemen sorayim dedim. :)

passwordc

Hobbi mağazalarından aldığımız açı kontrol için dizayn edilmiş servo motorların 360' dönmelerini sağlayan dökümanı aşağıdaki adresten servo.zip dosyası halinde indirebilirsiniz.

http://groups.yahoo.com/group/PicProjeUP1/files/passwordc/

Libertador

Peki bu motorlarin icini acmadan sadece 180 derece mi dondurebiliyoruz? Baska bir yolu yok mu? Peki aci kontrol disindaki servo motorlari nasil ayirt edebiliecegiz? Bunlarin fiyatlari fazla mi yukseliyor?

passwordc

O kadar zor bişi değil. Benim en kolay bulduğum ve ekonomik olan servolar bunlar. Bu motorların yaklaşık 3Kg torku var. Ama bu bana yetmez derseniz 800Euro ya güzel endüstiriyel servolar var. Hem modifiye de gerekmiyor. Ama bana biraz tuzlu geldiği için açı kontrollü (sonradan 360' ye çeirdiğim) motorlar işimi görüyor. Hem diğer robotic sitelerini gezerseniz aynı çözümleri kullandıklarınıda görürsünüz....

Libertador

Peki bu motorun icini acmanin herhangi bir dezavantaji var mi? Niye normalde de 360derece donmeyi engellemisler ki? Konum icin de servoya ihtiyac duydugum icin sordum. Bir de motoru bozarsak 13$ 'a yazik olur. (Genelde de hep elimde kalir bu tur seyler :)

ridahab

arkadaşlar
formda gezinirken servo motorlar ile ilgili yazılarınızı takip ettim. sanırım step motorlardan daha kolay ve pratik uygulanabiliyor. (yanılıyor olabilirim) servo motorlar konusunu bilen arkadaşlarımdan şu sorularıma cevab rica ediyorum.
1- servo motorların step motorlar gibi adım açıları varmı? şayet yoksa dönme açısı nasıl kontrol ediliyor?
2- passwordc arkadaşım "Bu motorların yaklaşık 3Kg torku var." diye bahsettiği servo motoru nereden ve kaça satın alabilirim.
3-basit uygulamalarda kullanılan servo motorların kontrol mantığı guclu servo motorlar ile (örneğin 3 faz AC) aynımı?
şimdilik sorularım bunlar
saygılar

askin

0)Evet rc servo motorları stepper motorlardan daha kolay idare edebiliriz.
1)Servo motorların adım açısı yoktur dolayısıyla ne kadar döneceği kontrol edilemez fakat dönme hareketinin sona ereceği yere bir anahtar koyarsan dönme açısını kontrol edebilirsin.
2)Model uçak satan yerlerden temin edilebilir, web sitelerinden model uçak,helikopter,araba satan dükkanların adreslerini öğrenebilirsin.
3)AC servo motorların kontrolü çok daha zor.