FF'lu 19-0 down sayici yardim

Başlatan ywzslm, 09 Nisan 2008, 11:30:38

ywzslm

sayın elektronikci arkadaslar yıl sonu ödevim olan flip flop sayıcılar yapmam iistenyor 19 dan 0 kadar sayacak syncornise olacak devre konusunda yardım ederseniz sevinirim bilgilerinizi ve görüşlerinizi  bekliyorum şimdiden teşşekürler
olgulardaki olgunluk biziz

Prof.EleCTroN

Ödevi sen yapacaksın takıldığın yerlerde biz yardımcı olamaya çalışacağız. Takıldığın yer var mı? Hangi aşamadasın?

tayyar

Hüsein Ekiz'in "Mantık Devreleri adlı kitabını bulabilirsen sana yardımcı olabilir. Güzel kitaptır.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

ferdem

5 tane T tipi flip flop un T girişini lojik 1 e çekip n. ff nin çıkışını n+1. ff nin "clock" pinine bağlayarak basit bir "binary counter" yapabilirsin. Ancak arkadaşların da dediği gibi böyle damdan düşme proje yapılmaz, olayı öğrenin de bir faydası olsun. Çalışmanız gereken konu: "Sequential logic circuit design" veya "Hafızalı-sekansiyel- Devre Tasarımı". Tabi öncesinde kombinasyonel lojik devre tasarımını biliyor olmak gerekir. Bu yazı fikir verebilir.
Dijital Devre Tasarlayalım

İyi çalışmalar, kolay gelsin.

Düzenleme: Harf hatası

erkan614

son yıl ödevi filip flop sa lisedesin dimi?

temel elektronik bilgisi veya dijital elektronikle alakalı mutlaka bi kitabın vardır. orda yapmak istediğin flip flop devresi ile alakalı mantık anlatılıyor zaten biraz da kendi çabanla 19 dan 0 a senkronize sayan bi sayıcı yaparsın.

sorunun donanımsal olarak devreyi yapmak mı ehangi entegre kullanıcan vs. (ki kitaplarda entege kodlarıda veriliyodu)
yoksa flipflop mantığını anlamadın da onu mu soruyosun?, ben lisedeyken hocanın ilk anlatmasında anlamamıştım mesela soradan kitaptan tekrar ederek işi çözdüm

ipek

binary mi sayacak BCD mi saycak Led'li gösterge olacakmı ?
arkadaşlar soruları biraz esnek sormaya gayret edin bulmaca gibi oluyor.
MCU ilemi TTL çipler ilemi...???

ona göre cevaplar alırsınız...

ywzslm

BCD counter yapacagım sadece anlamadıgım ye giris sinyali olarak PS pice kullanarak yapacagımız icin hoca sadece grafıksel olarak acıklamasını ve devre semasını istiyor burada 19 dan duserek sayacak fakat bu 19 rakamını binary olarak yada baska turlu devreye nasıl girecegiz kullanacagım STIM lerden mi? yoksa clok sinyalde bulunan startvalue kullanarak mı burada takıldım herhangi bir LCD baglamamız istenmiyor arastırdıgım kadarıyla uygun olan trigerler 7474-7473-7476 bulabıldım fakat set giriş pinliisteniyor bunu baglayamadım buldugum flipfloplarda set ucu gozukmuyor yardımlarınız için tekrardan tessekurler

ferdem

"Clock" işareti için sadece frekans seçeceksiniz, başka bir ayarı olmayacak. 19 sayısını binary olarak gösterecekseniz ff ların başlangıç değeri 10011 olacak ve her darbeyle bir düşecek 10011, 10010, 10001... şeklinde. "Clock" işareti geldikçe ff ların durumu bu sırayla gidecek.  Bahsettiğiniz ff lardan 7476 (jk tip) sizin işinizi görecektir.

Er veya geç size bir simülasyon programı gerekecek, PSpice da dijital simülasyon ne alemde bilmiyorum ancak dijital devre simülasyonunu en basit şekilde "digital works" programı ile yapabilirsiniz. Devreden emin olduktan sonra spice da çizersiniz. Digital works programı için bağlantı:
http://www.electronics-lab.com/downloads/schematic/002/index.html

Yani iyilik mi yapıyorum kötülük bilemiyorum ama devrenizin son görüntüsü de
http://sub.allaboutcircuits.com/images/04349.png
bu devrenin 4 ff değil 5 ff kullanılmış hali olacak. Artık çalışır öğrenirsiniz veya öğrenmezsiniz, siz bilirsiniz.

İyi çalışmalar.

ywzslm

cok tessekur ederim verdiginiz programla calısacagım devre yapımına basladım işte anlamadıgım tek yer bu 19 sayısını nasıl bir giriş yapacaktım onu da siz söylediniz şimdiden cok ama cok tessekür ederim

murbay

Asenkron yada senkron olması konusunda bir zorunluluk yok ise Asenkron sayıcı ile tasarım yapmadan çok basit yapabilirsin. Ancak senkron ise tasarım yapman gerekiyor.

Asenkron yapacaksan 5 adet T yada JK ff kullanacaksın. ff'ların Q' çıkışları bir sonraki ff'un tetiklemesi olacak. 10100 durumunda 1 olan çıkışları nand kapısı ile clear girişine uygulayacaksın.

Senkron sayıcıda ise önce doğruluk tablosunu çıkarman gerek. Senkron sayıcı tasarımını burada anlatmak oldukça zor. Elinde bir kaynak olmalı...
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

ywzslm

cok tessekur ederim elimde bulunan turkce ve yabancı unıversite kaynaklarından bulmaya calısıyorum tabik de picprojenin oldukca katkısı oldu fakar bir kötü haber enim yapacagım devre senkron olacak anlamadıgım 19 dan geriye dogru sayacak tamam clock sinyali kullanacagım tamam fakatbu 19 sayısının binary kodunu ve azalan binary kodunu nereye işleyecegim sorun burada şimdilik genede cok tessekur ederim

bigbey

Şu dosyaya bir göz at.
(SW2 siviç'i ile sayıcıyı 19'a set edebilirsin sonra siviç'i ters konuma alınca sayıcı 19 dan aşağı sayar.)
(SW1 anahtarı aşağı yukarı sayma seçimi)
dosya

edit
Arkadaşlar dosya çiziminde 4 bit çıkış yapılmıştı. 19 sayısını ifade edebilmek için 5 bit gerekmektedir. Bu nedenle yeni çizim Bu dosya da
@Speedyx arkadaşımız bu konuda ikazda bulunmuştur. Teşekkür ederim.
Dosya hatası için özür dilerim.
TA6R

SpeedyX

Alıntı yapılan: "bigbey"Şu dosyaya bir göz at.
(SW2 siviç'i ile sayıcıyı 19'a set edebilirsin sonra siviç'i ters konuma alınca sayıcı 19 dan aşağı sayar.)
(SW1 anahtarı aşağı yukarı sayma seçimi)
dosya
19 = 10011
4 bit ile 19 u ifade edemezsiniz. O devre 15 den itibaren sayar.

murbay

www.megep.meb.gov.tr adresinden modüller/11-12. sınıf modülleri/Elektrik-Elektronik teknolojisi/Lojik uygulamalar2 modülünde senkron sayıcı tasarımı var. Güzel anlatıyor...
Kısaca bahsedeyim. Önce doğruluk tablosu yapacaksın.
Çıkışlar Q0-Q1-Q2-Q3-Q4 olsun 00000-10011'a kadar alt alta yaz. sonra yanına Q0'-Q1'-Q2'-Q3'-Q4' çıkışın alacağı değerleri gösterir. Bu sütunları şöyle yazacaksın ilk dört sütunda 00000'dan geri sayması için 10011'e geçmesi gerekir. yani karşısına 10011 yazacaksın. 00001'den 00000'a geçmesi gerekir, karşısına 00000 yazacaksın. 10010'dan 00001'e geçmesi gerekir, karşısına 00001 yazacaksın. Böyle devam ederek tabloyu oluşturacaksın. Sonra ff giriş sütunlarını oluşturacaksın yani T0-T1-T2-T3-T4. örneğin Q0 ve Q0' sütunlarına bakacaksın Q0=0 dan Q0'=0 olması için T0 girişine ne verilmesi gerekir? T ff geçiş tablosuna göre T0 girişine 0 verilmesi gerekir. T0 sütununa 0 yazacaksın. Bu şekilde tabloyu dolduracaksın. T0-T1-T2-T3-T4 için tüm sütunları dolduracaksın. Sonra Bu sütunları karnoda sadeleştirip T0 ve diğerlerinin tek tek formülünü bulacaksın. yani 5 adet lojik ifaden olacak. bu ifadelere göre T ff kullanarak devreni çizeceksin...
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

ywzslm

devre için cok tessekür ederim bende kmap cıkardım fakat devre bir turlu calısmıyor anlamdıgım 19 sayısı 5 bitlik bir sayı bunu 2 üzeri n formulunden yazarsak karsımıza 32 rakamı cıkıyor 19 sayısının mevcut durumu 10011 iken sonraki durumunu 00000 mı alacaz ugrasan arkadaslara şimdiden tessekürler