input sensitivity ???

Başlatan lavinya, 10 Nisan 2008, 22:55:39

lavinya

elimdeki özeliklere göre bir amplifier design edeceğim.
Input sensitivity = -18dBm
Normalde input sensitivity gerilim olmuyor muydu?, ama dBm 1 miliwata karşılık gelen güç değeri.. Kısaca bu -18dBm bana ne vermiş olacak? Nerde kullanıcam veya neyde dikkat edicem :)

Yorumlarınızı bekliyorum  

Kolay gelsin

picusta

dB olarak ifade edilen büyüklük bir kazança denk gelir :
[dB] = 20 * log (kazanç)
m ise bilmiyorum.
Ses ölçümünde dBA ve dBC vardir (freakns bantlari degisik).

ferdem

-18=10*log(giriş gücü/0.001) dir.
Bu durumda giriş gücümüz yaklaşık olarak 16uW olur. Tasarlayacağınız yükseltici girişine gelen 16uW bir işareti yükseltebilmeli. Örn: Giriş gerilimi 40mV ve akimi 0.5 mA lik bir işaret geldiğinde yükselticiniz bu işareti yükseltebilmeli... Daha düşük güçler için yükselticiniz bu işaretleri algılamak zorunda değil.
Ama bunu nasıl sağlarsınız bilemiyorum, kullanacağınız devre elemanlarının hassasiyetleriyle ilgili bir durum olmalı, katalog karıştırıp uygun eleman seçmekten başka sizin yapabileceğiniz ne var bilemiyorum. Kolay gelsin.

picusta

Giris sinyalinin akimi amplifikatörün giris empedansina  (ve kaynagin empedansina) bagli değil mi?
40mV sinyalden istersek 1A çekemezmiyiz?

ferdem

Alıntı yapılan: "picusta"Giris sinyalinin akimi amplifikatörün giris empedansina  (ve kaynagin empedansina) bagli değil mi?
40mV sinyalden istersek 1A çekemezmiyiz?

Öncelikle amplifikatörün girişine kaynak bağlayacaksak "input sensitivity" den bahseder miyiz? 40mV sinyalden 1A akım çekilir ama sinyalin gücü yeterliyse...

Bu soruyu görünce benim zihnimde şu canlandı: Bir radyo istasyonu yayın yapıyor, atıyorum çıkış gücü 10W. Bu güç; frekansa, uzaklığa ve ortama bağlı olarak alıcıya ulaşana kadar düşecektir, gücün düşmesini elektromanyetik dalgadaki elektrik alan bileşenlerinin normunun düşmesi olarak düşünebiliriz. Sinyalimiz uzaktaki bir alıcıya ulaştığında 10mW a kadar düşmüş olabilir, dolayısıyla antende indüklediği gerilim düşecek ve sağlayabileceği akım da sinyalin gücü/indüklediği gerilim olacaktır(max power transferi bir kenara bırakalım). Eğer bu alıcının radyosunda kullandığı amplifier 10mW lık bir sinyali "detect" edebilecek hassasiyette değilse bu sinyali alıp yükseltip, süzüp, demodüle edemeyecektir. Benim aklıma gelen durum bu, yanlış olabilir, üstadlardan açıklama yapmalarını bekleriz... İyi çalışmalar.