Dizüstü bilgisayar ne alalım Marka Model? 11Nisan 2008

Başlatan files, 11 Nisan 2008, 19:21:45

files

Bugun Media Markta gittim, güzel aletler var.

Yukarıda bir arkadaşın dediği gibi, nümerik klavyeye geçilmesi iyi olmuş.
cihazlardan bir iki not aldım . nümerik klavyesi olanlar.

BU aşağıdakilerde kötü sayılaiblecek taraf varsa bildiriniz.

PACKARD BELL EASYNOTE MH35-U-035 CORE DUO T2330 1.6Ghz 1024MB 120GB
http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=98&productid=bd72152

PACKARD BELL ME35-U-016 Media Martkt KDV dahil 1099YTL
http://www.netsiparis.com/detay.asp?kod=120253098

MSI VR601 Dual Core T2310 1.46Ghz 15.4" 1024MB 160GB Notebook ( Parlak Ekran ) 812YTL
http://www.hemdebufiyata.com.tr/ShowProduct.aspx?ID=62739

MSI nasıldır? türkiye sitesine bakılırsa durum pek iç açıcı görünmüyor.

arslan74

Alıntı yapılan: "files"Bugun Media Markta gittim, güzel aletler var.

Yukarıda bir arkadaşın dediği gibi, nümerik klavyeye geçilmesi iyi olmuş.
cihazlardan bir iki not aldım . nümerik klavyesi olanlar.

BU aşağıdakilerde kötü sayılaiblecek taraf varsa bildiriniz.

PACKARD BELL EASYNOTE MH35-U-035 CORE DUO T2330 1.6Ghz 1024MB 120GB
http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=98&productid=bd72152

PACKARD BELL ME35-U-016 Media Martkt KDV dahil 1099YTL
http://www.netsiparis.com/detay.asp?kod=120253098

MSI VR601 Dual Core T2310 1.46Ghz 15.4" 1024MB 160GB Notebook ( Parlak Ekran ) 812YTL
http://www.hemdebufiyata.com.tr/ShowProduct.aspx?ID=62739

MSI nasıldır? türkiye sitesine bakılırsa durum pek iç açıcı görünmüyor.

Merhaba,

Kod yazan birisi için klavye organizasyonu cok önemli oluyor. Özellikle kendi adıma söylemem gerekirse. en cok kullandığım tuşlar. Enter, End, Home, Pageup, Pagedown gibi tuşlar cok önemli oluyor. O yüzden bu tuşlar cok rahat elinizin altında olmalı.

Bir cok notebook markalarını denedim ve test ettim. Cıkan sonuc şudur. Enter tuşu büyük olmasına dikkat edin. Home, end, pagedown, pageup tuşlarının enterin yanında kolay basılabilir olması lazım.

MSI tuşları problemli. Onu tavsiye etmem. Çalınan eski notebook'um MSI m635 idi. Oyun oynacaksanız alın harici ekran kartı oyun için baya iyidir. Ama mekanik donamını ben beğendemin. Rezalet diyebilirim.

PackardBell'i denemedim, zaten onlar NEC markasıyla aynı, güzel aletler ama ilk cikan modelleri daha sağlam ve güzeldi, sonra fiyat için bazı şeylerden fekadarlık yaptı. Fena cihazlar değil, ama tuşlarını test etmedim.

HP nin 15.4 inclik modelini kullandım cok güzel kalvye tasarmını vardı. Şimdiye kadar kullanımı en rahat klavye idi diyebilirim. Daha sonra onun yerine HP 17 inclik notebook kullanmaya başladım. Bu tip olarak 15.4" ye benziyordu. Ama fazladan numarik klavye eklemişlerdi. İlk başka avantajlı gibi gözükmüştü benim için, ama kullandıktan sonra araladındaki farkı anliyorsun. Extradan numaraları eklemak için normal klavyenin ebatını kücültmüşler. Sonra da bahs ettiğin diğer dört tuşun yerine başka alakasız yerle taşımışlar. O yüzden 17" in kalveyesinin kullanımı 15.4" ki kadar rahat olmadı. Numarik klavye daha cok hesap makinesi gibi matematiksel işlemleri cok kullanan için ideal diyebilirim. direkt hesap makinesini calıştıran özel bir tuşu bile var.

Datron cok uygun fiyatlı bir modeli var. 750YTL ye cift cekirdek notebook var. Fiyat performans olarak gercekten tavsiye ederim.

Onun haricinde Dell, Acer, Lg, Asus gibi markalarında güzel.

Evde Lenovo kullaniyorum (3000 N100). Tuş takımı güzel ancak Home-PgUp ile End-PgDn tuşlarını birleişitirmişler. Tek kötü yanı o diyebilirim.
Lenovo(IBM) alcaksan Thinkpad başkasını sakın alma.

Sony bende tavsiye etmem. Normal bir notebook'un iki-üç katı kadar para verecek extradan bir özellik göremedim onlar da.

Selamlar

erkan614

bırakın laptop klavyesini bazı desktop ların bile kalvyeleri programcı için uygun olmuyor geçen ay sırf bu yüzden 110ytl lik klavye seti aldım (logitec mx 3000).

notebooku aktif olarak programlama işlerinde kullancaksanız bi tanede kalavye alın bence çünkü ben hiçbirinde rahat edemedim.

cache

3 ay kadar önce Acer 4315 almıştım celeron işlemcili olmasına rağmen performansı mükemmel. Acer ın üst modellerinden kayınbiraderim ve arkadaşlarda aldılar (yaklaşık 5-6 kişi) hepside çok memnunlar tavsiye ederim.
Benim laptop 700 ytl civarı ama şu an xp, photoshop, microsoft visual studio full, proteus, python, free basic, değişik sistemlerimin veri alma yazılımları v.s. dünya kadar program yüklü sorunsuz çalışıyor. İnternetten özellikle rapidden büyük dosyalar transfer ediyorum hiçbir takılma olmadan işlerimide yapabiliyorum.

saygılar

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "tayyar"Evet hocam Çankayada yeni açılan Gold Computer

hocam cok güzel bayilik derken yani sizemi ait ? insallah bir gün kabul ederseniz tanismaya gelirim zaten forumda bir sürü izmirli olmasina ragmen bi tanisma toplantisi ayarlayamadik ya ona yaniyorum :) neyse kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "erkan614"bırakın laptop klavyesini bazı desktop ların bile kalvyeleri programcı için uygun olmuyor geçen ay sırf bu yüzden 110ytl lik klavye seti aldım (logitec mx 3000).

notebooku aktif olarak programlama işlerinde kullancaksanız bi tanede kalavye alın bence çünkü ben hiçbirinde rahat edemedim.

erkan hocam sirf rahat cizim yapabilmek icin gittim microsoftun naturel wireless 6000 modelini aldim 75 dolar yaklasik 100-110 ytl civari tuttu yani biz elektronikciler icin klavye ve mause cok önemli ki benim gibi sürekli cizim yapanlar var ise bu fareyi tavsiye ederim tek kötü yani alicisi uzun kablolu ufak değil ama diger özelikleri bu eksi yanini örtüor ben klavyede bir zorluk cekmiorum ki insan gene alisiyor zamanla ama minik ufacik ve dandik bir fare ile cizim yapmak çin iskencesindende beter :D  kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

mustaphaerdem

hocam ben toshiba kullanıyorum kalvyesinden tutunda işlemci perrformansi falan çok iyi yalnız fiyatı kendi özelliklerinde cihazlardan 50 100 dolar daha pahalı ama bana notebook diye sorarsanız toshiba derim. fujitsu siemens kesinlikle almayın klavyesi berbat toshibadan sonra acer derim oda baya iyi

ayrıca oyun falan oynayacaksanız bosuna 500 700 dolar fazladan verip harici ekran kartlı laptop falan almayın derim. çünki laptop yakıyor ortalığı biraz grafik çalışınca. tamam çalıştırıyor açıyor ama çok kasıyor laptop'u.

zaten bu tür cihazların 1 seneye kalmaz teknoloji olarak eskidiğini göz önüne alırsak çok fazla para vermeye değmez inanın aldıktan 6 7 ay sonra piyasanın çok gerisinde oluyo teknoloji olarak o yüzden son modele çok para vermektense işine yarıyacak olan uygun fiyatlı modeli almayı tercih ederim.
Korkarak yaşıyorsan sadece hayatı seyredersin.