24V U 5V OPTO ILE CEVIRME

Başlatan mikromuh, 21 Nisan 2008, 23:55:54

mikromuh

Slm arkadaslar,endustriyel bi alanda 24V luk guclu cikis sinyallerini Pice baglamak istiyorum. 5V seviyeye indirmek icin bi optokuplor devresi cizdim.4n25 kullanicam.Uygunmudur?
http://www.resimekle.gen.tr/view/982

timpati

bence uygundur, yalnızca ""güçlü" kelimesi biraz önlem alınmasını gerektirebilir gibi görünüyor. eğer çıkışınız endüktif ise ani pikleri önleme amaçlı olarak optonun diyoduna ters/paralel bir diyot ekleyin. yaptığınız  devre çıkışı, sinyalle aynı fazda olacak gib tasarlamışsınız. yani 24V var ise çıkışta 5V olacak.
why mr. anderson, why ?

Gurkan-Demirbas

Merhaba;
Bence gücü yaratan akımdır ki 24Vdc on-off sinyali gelecekse, çekebileceğin akım bellidir zaten. Güçten kasıt 24Vdc değeri kastediliyor sanırım.
Bence bu devre çalışır, ama işletme şartlarında çalıştıracaksan gürültü konusunda önlem alınması gerekir. Bence mikromuh hocamın dediği şekilde diyot yerine 100nF kondansatör kullanmak yeterli gelebilir (çalıştıracağın yerin şartlarını bilemiyorum)
Bir de sinyal isimli çıkışı nereye vereceksin? TTL input'a vereceksen eğer, 33K direnç biraz büyük gelebilirmi acaba TTL entegrenin GND'yi algılayabilmesi için, gürültü şartları a önemli tabii ki bu durumda.

Daha önce benim yaptığım bir devreyi paylaşmk isterim, işletme şartlarında gayet iyi çalıştı; girişte 2,8K koymuşum çizimde ama ben de 2,2K direnç kullandım senin gibi.

Devrenin giriş sinyalini invert ettiğine dikkat etmek gerek benim devrede; giriş lojik1 ise çıkış Lojik0

kolay gelsin

Gurkan-Demirbas

Şunu hatırlatmayı unuttum, pekçok uygulamada 24 Vdc ile 5Vdc GND'lerini ayırıyorlar, ben ayırma gereği hissetmedim, ortak yapınca gayet sağlıklı biçimde çalıştı

http://www.resimekle.gen.tr/view/1050

Cetinal

ayrılması daha iyi olur yalıtım için yoksa opto kullanmanın pek bi manası yok

tek bir transistör de yeterli olur yalıtımsız olacak olsa

aslan_korhan

Bir sınırlama dirençi ve 5.1Volt'luk bir Zenner yeterli gelir...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

CaFFeiNe

optokuplör kullanmanın amacı iki devrenin birbirinden elektriksel olarak ayrılmasıdır, şaseleri birleştirdikten sonra yine çalışır ama anlamı kalmaz, şaseleri birleştirmeyi göze alıyorsanız ve sakıncası yoksa 24V' u direk 10-15K lık bir direnç üzerinden pice girsenizde olur.

erkan614

döndü dolaştı ayni yere geldi :) yanlış anlamayın daha önce bi konuda da şaseleri ayırmak gerektiğinden bahsedilmişti bunun için köprü diyot tavsiyesi oldukça pratik.
örnek besleme girişi 24v, opto kullanılan girişte 24v, ve ayni kaynaktan alınıyor plc nin işlemcisinin şasesi nerden geliyor? burdada köprü diyot mu kullandılar? yarın bi tane söküp inceliyelim :D
tasarımcı arkadaşlar genel itibari ile sizler şaseleri ayırmak için hangi yöntemi kullanıyorsunuz?

mikromuh

Evt topraklamalar ayri,farkli gnd koymamisim. :lol:  Bunun  denemesini yaptik aslinda h11 cok daha iyi optokuplor ama 24v seviyede calisamiyor.

Gurkan-Demirbas

Hocam benim devrem sıkıntı yaratmayınca, GND'leri ayırma ihtiyacı hissetmedim. Opto kullanmamın amacı gürültü izolasyonundan ziyade herhangi bir 220Vac kısa devresine izolasyon oluşturması amacıylaydı. Devremin çalışacağı makinada böyle bir riskim vardı çünkü.

Benim sorun yaşamamamın nedeni, 24V girişe ve de 5 V çıkışa koyduğum 100nF'lık kondansatörler olamazmı (ki bu kondansatörlerin koyulma amacı da budur)? Bence gürültüyü minimize ediyor.

GND'yi ayırmak için en garantisi farklı kaynaklardan beslemek, ama bunda da extra power supply'a ihtiyaç olacak.
Köprü diyot ne kadar etkili olur? deneyenler tecrübelerini paylaşırsa memnun olurum.
Bu arada belki aptalca gelebilir ama, (amaç extra Power Sup'dan kaçmak) işlemci tarafının GND'sini bir şok bobini ile 24V GND'sine bağlasak faydası olmaz mı sizce?

iyi çalışmalar

Gürkan

Gurkan-Demirbas

Ben hala hocamon devresindeki 33K'lık direncin (Bazı TTL entegre inputları için) büyük gelebileceğini ve de 0V yerine high empedans gösterebileceğini iddaa ediyorum. 10K uygun gelecektir.

Bu arada, endüstriyel kartlarda, 24Vdc uygulamalarında genelde gördüğüm Vishay CNY74, Sharp PC829 veya 2N25 Optoizolator kullanılıyor.
2N25'i denemedim ama Datasheet'i incelendiğinde uygun gibi görünüyor.

Gürkan

forsa1975

Aynı kaynaktan 24Vdc 7805 ile pice besleme verdik. 24 V ve 5V GND ler ortak oldu. 7805 önüne köprü diyot atarsam GND ler ayrılmış mı olacak ?
Köprü diyotu nasıl kullanabiliriz?

Bu soruyu daha önce sormuştum. Net cevap alamamıştım.  Konusu geçmişken bir kez daha sormak istedim.

erkan614

köprü diyot kullanınca gnd ler ayrılır dene farkı ölçü aletinin bipleyen kısmı ile farket.

yada daha basit benim kullandığım yöntem giriş dc ise iki gnd arasına tek bir diyot koy oda olur sanırım diyot yönünü anlamışsındır saat 00.26 isisten cizim yapıp resim eklemeye üşeniyorum :)  8)

Vodka

eğer endüstriyel ise hazır ürün kullanmanı öneririm. TRACO POWER ın çok hoş ve tam sana göre slim röle tarzında ürünleri var. Elfa (elkatek) dan bulabilirsin.

edit : DC-DC Converter olarak aramalısın.
DANGER!!! HIGH RF POWER