lambalı amplifikatör

Başlatan curse, 27 Ekim 2003, 21:32:08

curse

lambalı bir amplifikatör devresi arıyorum. 25-30 watt gücünde olabilir. Zaten lambalı bi ampfi'den 25 watt alınan sesin kalitesi insanı büyülemeye yeter. Bildiğim kadarıyla rusya da ve italyada halen lamba üretilmekte ve sony gibi büyük şirketler tekrar lambalı ses devreleri üretmeye başladılar fakat fiyatları müthiş korkunç. Eğer piyasadaki lambalarla yapılabilecek bi devre bilen varsa cevap yazsın

diot

peki lambayı nerde bulcan..?

pruva

http://www.bonavolta.ch/hobby/en/audio/audioel.htm  sitede çeşitli lambalı amplifikatör şemaları var. (EL34'lü ve EL84'lü) Lambaları bulma ihtimalin var. Bana kalırsa çıkış trafoları sorun.. Şemaları incele ve yapmaya karar verirsen lambaları alabileceğin bir kaç adres verebilirim.. Başka bir forumda satıcı adresleri verilmişti..

Kolay gelsin..

Ersin

4-5 sene once selanik pasajinda sanirim 3 katta idi
el84 vardi ama o zamanki fiyati 10mln du
simdi hala varsa fiyati ne kadar olur bilemeyecem :)

daswi

arkadaslar bulma ihytimali var ama sanırım 30 milyon cıvarında olacaktı sanırım ama
hakıkaten lamba işin  icine girince mükemmel sonuc ama $ gözden cıkartmak gerek

yapacak olan arkadaşlara kolay gelsin

basarılar

OG

Lamba, çalışma karakteristiği sebebi ile değişik bir tını verir, aslında bu bir nevi distorsiyondur. Müzik dinlemenin keyifliliğinde amaç bu ise bilemem, ancak sesin orjinalini alacağım dersen bugünki teknoloji çooook daha ileride. Aksi olsa idi amplifikatörler hala lamba ile üretilirdi. Lambaya has tınıları sevenler ve diğer birkaç ufak tefek sebep dışında lambalı amplifikator ureten yoktur.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

aster

2 sene önce fuarda firmanın adını unuttum bayagı bir lambalı amp vardı
fiyatlar 1000$ dan başlıyordu
yani yapanda var alanda var
özellikle lambaları kutunun üstünden çıkacak şekilde monte etmişlerdi
kutuda tabi tungusram rengiydi
ama bu piyasada lamba nasıl bulunur bilemem

pruva

Lambaları meslek lisesi 2. ve 3. sınıfta görmüştük.. hatta o zamanlar atölye dersinde lambalı amplifikatör ve verivi yapmıştık..aradan 20-25 yıl geçti, tabi ki lambalarla ilgili birçok şeyi unuttuk.. Ancak bu konu ile ilgili olarak hatırladığım kadarıyla en büyük avantajı, çalışma koşullarının ısı ile değişmemesi.. Bu nedenle çalışma eğrisi neredeyse lineer.. bu özelliği ile eğrisinin istenilen bölgesinde çalıştırıldığı zaman teorik olarak 0 distorsiyon ile çalışıyor.. Transistör bulunduğu  zaman elektronikte devrim yaşandı.. Lambalarda olduğu gibi flaman voltajı gerekmiyor, sarsıntılardan etkilenmiyor (lanbalar etkilenir), çok düşük gerilimler ile çalışılabiliyor (lambalar özel tipler hariç yüksek gerilim gerekiyor), çok az yer kaplıyor, maliyeti düşük v.s. gibi nedenlerden lambaların yerini aldı.. Lambalar çok kaliteli sesin tercih edildiği amplifikatörlerde, özellikle müzisyen amplifikatörlerinde hala vazgeçilmezliğini koruyor.. Ayrıca yüksek çıkışlı vericilerde de hala kullanılıyor..

Aşağıdaki linkte lambalarla yapılmış çok güzel amplifikatör örnekleri var.. Tavsiye ederim..
http://www.diyaudio.8m.com/

Aynı linkte amplifikatör çıkış trafosu hesabı da var..

Bu linkte ise çeşitli amplifikatör lambaları satılıyor(muş).. Fiyatları yazılı..
http://www.blmuzik.com/jadis.htm

İlgilenecek arkadaşlara kolay gelsin..

aster

evet pruva haklı en iyi TAKOZ lambalı takozdur yeterki iyi besleme ver

kesmez

lambalı amplifikatör yapmak iasteyen arkadaşlar her lambanın bir ömrü olduğunu bilsinler..
yani yaptım bitti diye bişey yok..
Ben yaşlı bir radyo tv ustasının dükkanında biçok lamba görmüştüm..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)