dc giriş dc çıkışlı filtre

Başlatan mcan, 27 Nisan 2008, 15:46:09

mcan

selamlar, arabada kullanmak için 12-48 volt aralığında ya da daha geniş aralıkda çalışan 7805 regülatörün girişine bağlanmak üzere kullanacağım beslemedeki parazitlerden röle,bobin gibi araç elektriği üzerindeki parazitlerden devremi korumak amacıyla hazır modüllerden arıyorum
dc-dc filtre şu linkdeki moduller dc-dc için üretilmişler. bu modüller işimi görürmü acaba? içeriğinde hiç kaç voltluk gerilimi söndürebiliyor gibi şeyler göremedim.içinde  tvs gibi elemanların olmasını bekliyordum fakat bunda sanırım yok.ihtiyacıma uygun bildiğiniz hazır bir filtre varmı? modül olarak ve mümkünse küçük boyutlarda

başka bir ürün buldum elektronik eleman olrak değil bitmiş bi ürün olarak satılıyor değerleri ve fiyatı bana uygun değil,benim aradığım bunun gibi ancak bu kadar pahalı olmaması gerekiyor ayrıca bu büyük gibi...dc filtre

mcan

dc güç hattındaki filtreleme ile alakalı elinde döküman,bilgi olan var mı?dc güç ile beslenen devrelerin güç hattına bağlanan transistörlü filtreler falan varmış. Ben gördüğüm tipleri rlc den oluşan ferrit nüve ve varistör filan bağlanmış ürünler, daha farklı olanları bulamadım.

7805 regülatörüne akü ile 12v dc güç verirken ortak mod şok bobini bağladım bobinden önce ve sonra sinyali inceledim.sinyal yok yani dc gerilim aynen iki uçtada var.çok ayrıntılı incelemedim muhtemelen ortak mode gürültüleri gideriyordur ,o kısımla pek ilgilenmedim. ilgilendiğim kısım şu oldu ortak mod şok bobini ile 7805 arasına normal bobin bağladığımda 10 khz lik bir salınım oluştu salınımın tepeden tepeye değeri 23v civarı ....sonradan eklediğim bobinden önce veya sonra + ve - uca paralel kapasitör bağladığımda 100nf lik kapasitör için frekans azaldı 220uf için ise salınım söndü dc seviye aynen korundu......
bu şekilde bir deneyimi olan varmı?

manyetolu çakmaklardaki gerilim üreten kısmı devrede parazit kaynağı olarak kullandım,bu tip bi gürültüyü söndürmenin yolu nedir?600w anlık dayanabileceği gücü olan kırılma gerilimi30v olan tvs ile denemelerimdede yeterli sonucu alamadım....

mcan

tek fazlı ac-dc basit bir güç filtresi incelediğimde - ve + yada nötr ve faz arasında önce x sınıfı bir kapasitör daha sonra ortak mod (common mode choke) bobin,bobinden sonra +/faz ile groun arasında ve -/nötr ile ground arasında y sınıfı kapasitörler yer olıyor birde varsa megaohm mertebesinde paralel direnç var....mesela otomobil üzerindeki bir devre için tada taşınabilir bir pc için ground neyi ifade ediyor? Bu gibi yerlerde kullanılacak devreler için nasıl filtre dizayn edebiliriz?