24V OTOMATİK AKÜ ŞARJ DEVRESİ(Akü uyarmalı)LAZIM

Başlatan cemil55, 28 Nisan 2008, 19:12:05

cemil55

:oops: Sayın arkadaşlar, engelli arabası için(Akü:24v-75A)otomatik ve akü
uyarmalı şarj devesi lazım.Şarj aletinin besleme trafosu var ve sağlam.
Orjinalinde 3 adet led var.Kırmızı-sarı-yeşil.Bildiğimiz klasik regüleli
otomatik bir devreden tek farkı;Akü tarafından uyarılmasıdır.Yani akü
bağlı değilse regüle devresi volt vermiyor.
 Bir engelliye faydalı olmak için, böyle bir devreye ihtiyaç var.Maddi
imkanı olmadığından yenisini almamıyor.
 Konuya duyarlı olacağınızı ümit eder, ilgilenenlere TŞK.ler..

Cetinal

lm serisi switch regulatorler şarj devrelerı için uygundur zaten datasheetlerınde e oyle yazıor

3A yeterli ise şarz için lm2576 adj ile yapabılırsını

5A ise lm2678 adj  ile yapabılırsınızr

cemil55

Sayın RoMeO123, TŞK.ler yinede;bana devresi lazım.Bu şarj aletini
tamir edbilmem için.Yaklaşık 5A şarjı vardır.
 Bilginize..

Cetinal

size ismini verdiğim regulatorlerı google de arattırın data sheetine ulaşırsınız şeması v.s hepsi var içinde hatta farklı alternatifler de bulabılırsınız

national semiconductor diye aratın google de ana sayfası cıkar

aslan_korhan

L200 diye bir entegre var. Hem çıkış voltajını, hemde çıkış akımını kolay bir şekilde ayarlayabiliyorsun.
Bunun datasheet'inde her türlü açıklama ve şema var...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

cemil55

Alıntı yapılan: "RoMeO123"size ismini verdiğim regulatorlerı google de arattırın data sheetine ulaşırsınız şeması v.s hepsi var içinde hatta farklı alternatifler de bulabılırsınız

national semiconductor diye aratın google de ana sayfası cıkar

Sayın RoMeO123, bu bahsettiğin LM.. seri entegreleri inceledim.Ancak
bu entegrelerle "akü uyarmalı"bir devre yapılması bu datasheet'le münkün
görünmüyor.Daha basit 24V bir fix'i  10A güç Tr.sine sürücü olarak kullanır işi çözerdim.Ama bu engelli arabaların akü şarj aletleri:akü uyarmalı ve akünün boş-yarım-dolu olduğunu gösteren 3 adet farklı
renkte ledleri var.Akü dolduğunda otomatik şarjı kesiyor.Bu aletin
şarz devresi bozuk.trafosu sağlam.Buna uygun olacak devre gerekiyor      TŞK.ler Saygılar..

nurim

Alıntı yapılan: "cemil55":oops: Sayın arkadaşlar, engelli arabası için(Akü:24v-75A)otomatik ve akü
uyarmalı şarj devesi lazım.Şarj aletinin besleme trafosu var ve sağlam.
otomatik bir devreden tek farkı;Akü tarafından uyarılmasıdır.Yani akü
bağlı değilse regüle devresi volt vermiyor.
 Bir engelliye faydalı olmak için, böyle bir devreye ihtiyaç var.Maddi
imkanı olmadığından yenisini almamıyor.
 Konuya duyarlı olacağınızı ümit eder, ilgilenenlere TŞK.ler..

Sadece daha net anlaşılması için ...........
1-Şarj devresi akü bağlı değilken çıkış verirse ne olur.?Böyle bir özelliğin konulması bir sebebemi dayanıyor.?
2-Orijinal şarj devrsinin onarılma imkanı yokmu?Yada bir şeması çıkarılabilirmi?-"Şarj aletinin besleme trafosu var ve sağlam.
otomatik bir devreden tek farkı;Akü tarafından uyarılmasıdır." sanki devresi var gibi yorumladığım için soruyorum.
Bunlar netleşirse sanıyorum yardım daha kolaylaşacaktır.

Kolay gelsin
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

karahanx

Arkadalar öncelikle kolay gelsin hepinize
arkadaşlarımızın yazdıklarını okudum ancak LM serisi entegreleri bu tip bi uygulamada kullanmak mümkün değil arkadaşımız engelli aracında muhtemelen en az 40 amperlik 2 adet akü kullanacak buda şunu ifade eder bir akünün toplam amperinin en az 100/ 10 ile şarj edilmesini göz önüne alırsak 8 amper kullanması gerekir buda yaklaşık olarak boş bir aküyü 7 ila 9 saat adasında şarj etmisi demek buda aşırı ısınma anlamına gelir.Transistör veya mos kullanarak böyle bi şarj cihazının çıkış katı oluşturulmusı daha mantıklı ben en kısa zamanda bi şema atıcam size ayrıca şarj voltajı 24 değil 29volt olmalı çünkü aküler 13.8 volt da bekleme 14.5 voltda şarj olmaya başlar ben size çok basit bi şema vericem şu an müsait olmadıgım için atamadım ayrıca akım sınırlamalı oldugundan güvenle kullanabilirsin 18 amper çıkışı var istegin gibi kullan

muzaffercay

Alıntı yapılan: "karahanx"Arkadalar öncelikle kolay gelsin hepinize
arkadaşlarımızın yazdıklarını okudum ancak LM serisi entegreleri bu tip bi uygulamada kullanmak mümkün değil arkadaşımız engelli aracında muhtemelen en az 40 amperlik 2 adet akü kullanacak buda şunu ifade eder bir akünün toplam amperinin en az 100/ 10 ile şarj edilmesini göz önüne alırsak 8 amper kullanması gerekir buda yaklaşık olarak boş bir aküyü 7 ila 9 saat adasında şarj etmisi demek buda aşırı ısınma anlamına gelir.Transistör veya mos kullanarak böyle bi şarj cihazının çıkış katı oluşturulmusı daha mantıklı ben en kısa zamanda bi şema atıcam size ayrıca şarj voltajı 24 değil 29volt olmalı çünkü aküler 13.8 volt da bekleme 14.5 voltda şarj olmaya başlar ben size çok basit bi şema vericem şu an müsait olmadıgım için atamadım ayrıca akım sınırlamalı oldugundan güvenle kullanabilirsin 18 amper çıkışı var istegin gibi kullan

arkadaşım aynı dertten bende mustaribim benim de bir dostum var hollandadan arabasını getirdim  ama şarz aleti 3 yıl dayandı şimdi akücü bir arkadaş akşamları aküleri şarza bağlıyor ama bu az da olsa ücrete tabi aynı devreden bana gönderirsen çok sevinirim mail adresim  muzaffercay@ttmail.com  şimdiden teşekkürler