3 bacaklı ledler

Başlatan Ankaralı, 30 Nisan 2008, 20:45:59

Ankaralı

Hayırlı akşamlar;

3 bacaklı ledlerin(Kırmızı ve Yeşil yanan) 1 tanesi kaç mA akım çeker? Katalog bilgisini bulamadım...Kaç V ile sürülür ?

Teşekkürler ...
@ NEXYS2

tmsh

normal ledler gibi 3vta calıstırıyodum simdi sn sorunca aklıma geldi bide akıomı kontrol ediyim dedim sarı 100ma kırmızı 200ma cekti inanamadım bilgisi olan varsa söliyebilirmi normalmi bu akım?

remzi

Ankaralı

Alıntı yapılan: "tmsh"normal ledler gibi 3vta calıstırıyodum simdi sn sorunca aklıma geldi bide akıomı kontrol ediyim dedim sarı 100ma kırmızı 200ma cekti inanamadım bilgisi olan varsa söliyebilirmi normalmi bu akım?

Hocam en başta bende ölçtüm inanamadım acaba gerçek mi bu değer diye 80 küsür gibi bir değer çıktı! Remzi hocamda 20mA yazmış...
@ NEXYS2

remzi

Benim bildiğim tüm 5mm lik ledler 20mA ile çalışır. IR ledler hariç...

otm

ledler yapısına göre değişik akım aralıklarında çalışabilirler.üzerlerinde düşen gerilim ve renkte yapıldıkları madde (GaAs yada fosfat)ile ilgilidir.ledlere direkt olarak gerilim verirseniz üzerlerinde akan akım hızla artmaya ve pn bölgesi aşırı ısınmaya başlar.bu yüzden mutlaka ledler seri dirençle beslenerek akım sabit tutulmalıdır.

ise

lede yüksek voltaj verirsen 100 de çeker 500 de led  bilgilerini  üretici firmadan edinebilirsin. normal çalışma akımları 20 ma dır  üzerine çıkıldığında ise ömürleri kısalır pdf lerinde detaylı bilgi mevcuttur

sagamen

arkadaşlar benimde bildiğim 20 ma ama ozel uretim ledler var onlara inanamazsınız   bundan 20 gun oldu herhalde bir arkadaşım bir led getirdi  5mm led kırmızı  calışma voltajı 2.0 - 2.2 v  mcd  30.000 -35.000  arası cektiği akım 125 ma 2.2v  bunları  ureten  taiwan ozel sipariş ile üretiliyormuş bu led  bi araba markasının arka farı için  ne güzel kayan yazı olur bunlarla  :D
herkEse kolay gelsin

Ankaralı

Yorumlarınız için teşekkürler. Katolog yok, üretici firmanın ismi yok ledleri satan adamın Elektronikle alakası yok ...
@ NEXYS2

CLR

Merhaba,

3mm veya 5 mm ledleri ömürleri uzun olması açısından 8-12ma arasında sürün(ışık şiddeti rahatlıkla yeterli oluyor). Standart led voltajları
Sarı     1,8V
Kırmızı 2V
Yeşil    2,2V

High brightness ledler için durum farklı (üreticiye bağlı)ama genelde
kırmızı ve sarı 3V civarı, yeşil 4V gibidir.
Knowledge and Experience are Power

timpati

led için 20mA, iyi bir parlaklık değerine karşılık geliyor ve geçilmeye kalkışılmamalıdır. iletim gerilimlerini bulurken, denemelerimde hep bu akımı geçiren direnç değerleriyle çalışmışımdır, üretici tavsiyeleri de zaten hep bu değerdedir.

ezbere gerilim vermektense seri dirençle bir kez deneme yapmak en sağlıklısı.
yüksek verimli ledlerde çoğunlukla karşılaştığım gerilim değerleri
kırmızı için 1,8-2V arası,
beyaz, mavi ve yeşil için 3-3,5V arası (ortalama 3,2V)
hiçbir zaman 4V'u görmedim.
why mr. anderson, why ?

ipek

yeşil ledler cok stabil çalısırlar bilmem nedendir zenner diotların gürültü eğrileri berbat olduğu için anfilerde hep ışıldayan voltajı monitor eden ledler görmüşümdür.bir zaman sonra anfinin şeması elime geçmişti bunların test led'i olmayıp zenner diot olarak kullanıldığını öğrenmiştim.
ama niye zenner diot beyaz gürültü üretirde led niye üretmez ?????

OG

Nominal anlamda 5mm led akımı 20mA dir. Kılıf içine çok sayıda chip yerleştirerek bu sayı, yani akım, yani güç artabiliyor. Son gördüğüm inanılmaz yapıdaki chip 200W gücünde idi. Boyutları ise el ayası (avuç içi) kadar birşey. Özel soğutma isteyen bir sistem olduğu da kesin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.