Pil arızası

Başlatan zenze, 06 Mayıs 2008, 21:51:52

zenze

bazı şarj cihazlarında arızalı pil hemen tespit edilir diyor. Pilin arızalı olduğunu kısa sürede hangi kriterlere göre belirliyor. Bir de arızalı pil ne demek hiç şarj mı olmayan pil anlamında ? yorumlarınız nelerdir ? teşekkür ederim

burak_82

Kısa devre ya da düşük empedans gösteriyor olabilir. Ya da kutupları ters dönmüş olabilir.

zenze

Kısa devre ve kutupların yer  değiştirmesi tamam, empedansı düşmüş ne demek acaba

Erol YILMAZ

mesela şarjlı pilin kutuplarına doğru şekilde 1.2V uygulandığında çekebileceği max akım ne kadar boşalmış olacağına göre değişir ama
atıyorum 2A i de geçmez. Bu değeri aşıyorsa iç empedansı düşmüştür.
Kısadevre olmuştur vs.

burak_82 de bundan bahsetti sanırım.

picusta

Piller için iç direnç demek daha dogru olacak.
Pile seri bagli direnç gibi düsünebilirsin, pil yükteyken ucundaki gerilim düser.

zenze

bazı şarj cihazlarında arızalı pil tespiti diyor, pillerin gerilimleri aynı olsa dahi akımları farklı olabileceği için arıza tespitinde çektikleri akım referans olamaz gibi geliyor. sizlerin düşünceleri nelerdir ?

timpati

bir yönden haklısın, piline göre değişir, şarj aletinin devresine göre de değişir. şöyle ki; şarj yöntemleri birkaç çeşittir.
1. kimi sabit akımla süreli şarj yapar,
2. kimi yüksek akım basar, ısınmaya bakar,
3. kimi gerilim geribeslemeli, kontrollü akım basar,
4. kimi (çoğunluğu) bir diyotla (bazen bir seri direnç ekleme lüksünü de işe katarlar) gerilim verir.

normal doldurulmuş bir pil, ortalama tüketimden sonra kritik gerilimin altına düşmemelidir yoksa bir daha şarj olmayabilir (ölmüştür yani). ölmüş pil iki tip özellik gösterebilir.
1. ya şarj kabul etmez (akım çekmez) -çoğunlukla olan budur-
2. ya da aşırı akım çeker (her tip şarj aletiyle anlaşılmaz).
why mr. anderson, why ?

zenze

" ölmüş pil iki tip özellik gösterebilir"
birden çok pilin seri bağlandığı bataryaların arızası söylediğin iki yöntemlede tespit edilemez öyleyse, bir pil arızalı olmasına rağmen diğer piller onu bir şekilde dengelerler ozamanda bataryanın arızalı olduğunu söylemek kısa süre imkansızlaşır değil mi? (tabi batarya içindeki bütün pillerin arızalanması extrem bir durumdur diye düşünüyorum)

timpati

resimleri aşağıda olan şarj aletini aldım alalı rahat ettim. hem pilleri tek tek dolduruyor, hem doluluk oranını gösteriyor hem de şarjın bitmesi gerektiğine kendi karar veriyor.

why mr. anderson, why ?

zenze

şarj cihazlarıyla ilgili sorunum yok aslında , batarya sağlamlık kontrolü kısa sürede sağlıklı bir şekilde nasıl yapılır üzerine kafa yoruyorum, piyasadaki birçok arıza gösteren şarj cihazı pil gerilimi artmıyorsa arızalıdır diyor. Bu yanlış değil ama çok sağlıklı bir yöntem değil bence