Piyasada 0.05 ohm`luk watt lı direnç ?

Başlatan Maxim, 07 Mayıs 2008, 15:48:49

Maxim

piyasada 0.05 ohm luk 5 wattlık direnç bulma ihtimalim nedir ?
yoksa 20 tane 1 ohmluk direnci paralelmi bağlamalıyım ?

güç kaynağındaki akımı ölçmek için kullanacağım .
slm

Maxim

haklısın arkadaşım ,
bazen düşünmeden hareket ediyorum ,
sen o linki verince hemen aklıma geldi ,

kullandığımız multimetreleri açmışsınızdır ,
10 amper kademesinde kısa kalın bir tek tel bakır vardır ,ama baya kalın.
sanırım öyle birşey yapmam lazım ,
o telin farklı bir metalden olduğunu hiç zannetmiyorum ,yani bildiğimiz bakır.

ben tam 1 metre o kalınlıkta tel alayım .
onu hassas bir şekilde ölçeyim ve 0.05 ohma tekbül edecek kadar kısmını keseyim olsun bitsin işte .

Cetinal

evet aynen ölye...
reaktif güç kontrol rölelerinde de bu sistem var kalıın ve şekiilli bir iletken tel eğer elinizde hurdası varsa hazır sokebılırsınız ıcınden

nurim

Alıntı yapılan: "maxiboost"piyasada 0.05 ohm luk 5 wattlık direnç bulma ihtimalim nedir ?
yoksa 20 tane 1 ohmluk direnci paralelmi bağlamalıyım ?

güç kaynağındaki akımı ölçmek için kullanacağım .
slm

Wattlı dirençlerin telli olanlarından bulursan oda senin işini rahatlıkla görecektir.(ucunu açıp telini istediğin boyda keserek kullanırsın).Hatta,elektrikli ocaklar/sobalar için satılan rezistans tellerindende yararlanabilirsin.

Kolay gelsin
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

gallavi

Piyasada "constant tel" olarak satılıyo sıcaklıkla dirençi değişmeyen bi malzemeden yapılmış tel diğer malzemelerin direnci sıcaklıkla değişeceğinden sorun çıkartır.
DemirHan=gallavi;

Erol YILMAZ

Şönt dirençleri yüksek sıcaklığa maruz kalabileceği ve ölçüm amacı ile kullanılacağından dolayı, öz-direncinin sıcaklık ile min miktarda etkilenmesi
önemlidir.

Saf Bakır yerine Nikel-Bakır alaşımları bu şartlara çok daha uygundur.

K tipi termokupl un bi tarafı bu özellikte olduğunu hatırlatmak isterim.
5-6 YTL  ye alınacak bir termokupl ile 2 metre kadar bu şönt teline sahip olabilirsiniz.

Maxim

hımm evet arkadaşlar bakır ısıya göre direnci değişeceğinden dolayı hatalı ölçüm verecektir ,gayet haklısınız .

soru1:
ama kesiti örnek olarak 4 mm olan bir bakır tel 10 amperde ne kadar ısınabilirki ??

soru2:
thermocouple kablosu bende zaten var ama kesit çok ince ,
o tel üzerinden 10 amper geçirmek ne kadar mantıklı ?

soru3:
sanki bana gene en mantıklısı ,kalın bir constant tel en mantıklı çözüm gibi geliyor ,siz ne dersiniz son olarak ,

soru4:
dediğiniz gibi ,elektrik sobalarında kullanılan ,taş dirençlerin içerisindeki ve constant tel olarak satılan tellerin hepsi aynı değilmi ? 10 amper için gerekli olan kesit kaç mm olmalı ?

soru 5:
az kalsın unutuyordum ,
ben 0.05 ohm direnci nasıl ölçerim ?
gene düşündüğüm gibimi yapmalıyım ?1 metre teli ölçeyim ,sonra 0.05 ohm kaç mm ye tekabül ediyor o kadar keseyim ?? aslında o zaman 10 metre teli ölçüp hesaplamak daha doğru sonuç verecek.

selamlar

Erol YILMAZ

Değeri düzgün ölçmek için 1 metre kablodan 1 Amper akım akıtıp
üzerinde düşen gerilimi Milivoltmetre ile ölçüp V = IxR den
yola çıkabilirsin. aksi halde direkt olarak Ohmmetre ile ölçüm
yapman PRATİK OLMAZ.

İnce gelen kablodan 2 tane yan yana koyabilirsin.

Ayrıca bahsettiğim tel lehim alabilen!!! bir teldir.

Maxim

hımm yani ,
tel üzerinde 1 amper ve 0.05 volt yani 50mV ölçüyorsak ,
bizim telimiz 0.05 ohm demektir ,

hesap doğru değilmi

er-de

AVO Metrelerin 10A kademesindeki Sigorta yerine kullanılan teller var birde onları incelersiniz.Bir öneri ;)

timpati

piyasada wattlı 1 ohm dışında 0.1 ohm/5-10W dirençlerde var hazır olarak.
2 adet 0.1 ohmu paralel de bağlayabilirsiniz. o zaman elinizde, (diyelim ki dirençleriniz 0.1/10W) 0.05/20W tek bir direnciniz olur.

daha güçlü direnç isterseniz, motor koruma devrelerinde kullanılan (veya bazı panelmetre-ampermetrelerde) hazır şönt dirençler de var. bunlar genelde 0.06 ohm (60miliohm) olur. sözkonusu şöntler bir bakır alaşımından yapılmış kalın bir telin eğelenmesiyle elde edilmiş (tam değerine getirmek için). biraz daha eğelemekle siz de bunu 50 miliohma getirebilirsiniz diye düşünüyorum (bunlardan değil 10A, 50-100A bile geçer)
why mr. anderson, why ?

Maxim

arkadaşlar ,
piyasadan 0.1 ohm luk 2 tane 5 wattlık direnç aldım ,
hepinize yardımlarınız için teşekkürler .

skara1214

5 wattlık taş dirençlerin toleransı nedir?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

z

Alıntı yapılan: timpati - 08 Mayıs 2008, 17:40:44
....bunlar genelde 0.06 ohm (60miliohm) olur. sözkonusu şöntler bir bakır alaşımından yapılmış kalın bir telin eğelenmesiyle elde edilmiş (tam değerine getirmek için). biraz daha eğelemekle siz de bunu 50 miliohma getirebilirsiniz diye düşünüyorum.

:)

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com