Olimex Kit e Program Gomme(lpc2148)

Başlatan acetiner, 09 Mayıs 2008, 14:12:18

acetiner

Merhabalar,
Elimde lpc2148 li olimex kit var. Bilgisayar baglantisinin nasil yapilacagini ve program in nasil gomulecegi hakkinda bilgi verebilri misinz. Iar de programi yazdim fakat nasil gomulecegini bilemiyorum.

controller

http://www.standardics.philips.com/support/techdocs/microcontrollers/zip/flash.isp.utility.lpc2000.zip

bu dosyayı indir. içinde flash utility programı ve nasıl kullanılacağı hakkında pdf dosyaları var.
Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

ise

http://www.flashmagictool.com/   burada programlayıcı biraz daha iyi
11.059200 mhz kristalle usb arabirim kullanılarak (ft232li olanlar için geçerli) 230400 baud ile programlayabilirsiniz.

controller

evet. olimex kartın üzerinde 12Mhz kristal var. ben bu şekilde 38400 baud üstüne çıkamadım.
Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

SpeedyX

benim kartimda da 12mhz var ama 115200 ile programlayabiliyorum, 230400 de baud hatası veriyor

riggs

Elimdeki kite hem philis isp utility hemde magictool la program gomme yi beceremedim kısaca anlatabilecek bir arkadas var mı ben de nerede yata yaptıgımı anlayabilirim. Com1 den seri port bağlantısı yapıyorum. Direk güc verdigimde icndeki bir program calısmaya baslıyor. Reset attıgımda yine ledler sonup yanıyor...

port baglantılarını gücü de dogru vermeye calıstım. Olimex e porgram atan kısaca yaptıklarını anlatabilir mi?

Prof.EleCTroN

Öncelikle şunu belirtmeliyimki benim kullandığım sistem ile seninki arasında donanımsal farklılıklar olabilir. Bu yüzden yapılabilecek bir hata istenmeyen şeylere neden olabilir. Genellikle kitle gelen dökümanda nasıl program atılacağı hakkında bilgi verilir.

- ISP için kitte jumper ayarları olabilir ilk önce bunları dikkate al varsa gerekli ayarlamaları yap.
- Options ---> Advanced Options dan Use DTR and RST to control RST and P0.14 ve Keep RTS asserted while COM port open ı işaretle, T1:50 ms T2:100 ms olsun.
- COM1 de bağlantı yaptığından emin ol. (Aygıt yöneticisine bakabilirsin)
- Baudrate değeri kitle birlikte gelen dökümanda açıklanmış olabilir ben 38400 kullanıyorum.
- Device dan programlamak istediğin cihazı seç.
- Interface: None (ISP)
- Oscillator Freq (MHz) : 12.000000 (Kullandığın osilatörün frekans değerini buraya girmelisin, bendeki 12 MHz)
- Erase blocks used by Hex File seçili
- Yükelemek istediğin hex dosyayı Flash Magic e göster
- Verify after programming seçili olsun
- Start a bas.

Ben programı böylece yükledim, sıra sende. Bakalım yapabilecekmisin?

SpeedyX

EINT0 pinini çımbızla bişeyle şaseye çek, reset butonuna bas, sonra programla. Bitince tekrar reset butonuna bas programın çalışsın.
Başka birşeye gerek yok.

riggs

Cevap veren arkadaslara teşekkürler. Sorun dediginiz gibi pinden sagulun
Elinizde iar ile ile yazılmıs ufak tefek led yakma gibi kodlar var ise yazabilirseniz cok iyi olur. Sagulun...